Eğitim amaçlı otomasyon panosu yapmak istiyorum

Epolet

Üye
Katılım
20 Şub 2011
Mesajlar
15
Puanları
1
Yaş
37
Merhaba arkdaşlar kendimi geliştirmek için evde güzel bir otomasyon eğitim seti hazırlamak istiyorum nasıl birşey tasarlamam gerekir sizce ?
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
girişlerden alınan sınyaller dogrultusunda çıkışlara start veren bir pano tasarlayabılırsın
bu senın nekadar bır hacama yapacagına baglı olarak otomatık kumanda elemanları ıle veyahut plc yada pic gıbı bır kumanda sıstemıyle olabılır
 
ben plc 1200 ile yapmak istiyorum bunun yanında kontaktör ve röle butonlarda olcak yani standart ileri geri yıldız üçgen zaman röle kullanımıo yıldız üçgende ileri geri gibi güzel bir taşına bilir pana yapma taraftarıyım bana şablon veya yapa bileceğim artıları eksileri çıkartırsanız bu iş için 3 ila dör bin tl gözden çıkara bilirim ...
 
aklıma ilk gelenler normal buton, sensör gibi girişler - sinyal lambası, kontaktör yada role benzeri çıkış elemanları - analog giriş ve çıkışları kontrol deneyleri için pt100 ve ufak fan v.b. malzemeler - haberleşme durumunu irdelemek için para varsa 1 hmi, ufak frekans inverteri falan olabilir.
 
hmi ve inverter kullanırsan daha yararlı olur.plcyi delta kullanırsan daha uygun fiyatlara tolayabilirsin panoyu.
 
Orta ölçekli bir S7 1200 PLC alıp çıkışlarının her birini röleye bağla. Bu röle çıkışlarının bir kısmını aynı sete monte edeceğin kontaktör (motor yolverme devresine bağla). Diğer röle çıkışlarını bir kaç lamba ve klemense bağla. Klemense bağladığın röleler ile istediğin şeyi kontrol edebilme imkanı sağlayacaktır. Girişlerin hepsini kelemense indir. Setin üzerine buton grubu koy. Farklı uygulamalar için İstediğin zaman istediğin anahtarı bu giriş klemenslerine bağlayabilirsin.
Alacağn PLC de amalog giriş ve çıkışlar olursa, sana tavsiyem bir tanede -20ma girişli gösterge alıp bu sete koy. ve PLC ne bağla. Böylece analog sinyaller üzerin de de çalışabilirsin. Yani sana tavsiyem genel olarak tüm giriş ve çıkışları klemense indirirsen çok farklı uygulamalar için daha esnek bir set yapmış olursun
 

Forum istatistikleri

Konular
126,751
Mesajlar
905,201
Kullanıcılar
447,615
Son üye
mhmmtgrl

Yeni konular

Geri
Üst