DVR Kayıt cihaz renkli ekranda takılma sorunu

DBolanci

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Kayıt cihazı renkli ekranda kalıyor. Bazen bu ekranı 20-25 saniye bekleyip cihaz açılıyor. Bazen de 2 saat beklesem gene açılmyor.
Cihazın içini açtığımda gözle görülen tek bir yanık parça var. Resmini ekledim. Yanan parçanında adını tespit ettim. 32.768 saat kristali olarak geçiyor. Bu parça zamanlayıcı ile alakalıymış. Bu şekilde bir hatanın oluşmasına sebeb olur mu?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)
yanan parça.jpg32768-khz-kristal-11654-50-B.jpg

Yanık değil üstelik üzerinde şeffaf naylon var, öyle düşünmenize sebep kullandıkları yapıştırıcı. Bunun hakkında iyi şeyler duymadım güzelce temizlemeyi deneyin ve sorunun gidip gitmediğine bakın. Evet saat kristali mutemelen sistemin saat devresine ait olabilir.

Renkli ekranda kalıyor ... Ne kastettiğiniz anlamadım?

Yanık değil üstelik üzerinde şeffaf naylon var, öyle düşünmenize sebep kullandıkları yapıştırıcı. Bunun hakkında iyi şeyler duymadım güzelce temizlemeyi deneyin ve sorunun gidip gitmediğine bakın. Evet saat kristali mutemelen sistemin saat devresine ait olabilir.

Renkli ekranda kalıyor ... Ne kastettiğiniz anlamadım?
Hocam cihaz ekteki resimdeki gibi kalıyor. Saat kristalinde sorun olup olmadığını nasıl test edebilirim?

Ekli dosyalar

• cizgiler.jpg
    cizgiler.jpg
    73.2 KB · Görüntüleme: 46
En basit test masaüstü adi saati alıp devresindekiyle yer değiştirmek, bunlar yanmaz içindeki kristal ya kırılır ya da osilasyon bozulması sebepli üretmesi gereken 1 sn sinyalini geciktirir.

Ha unutuyordum bir de bu yöntem var 3v kullanabilirsin :).

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim Bülent bey. Sanırım sorun saat kristalinde değil :) Görüntüdeki yapıştırıcı niçin bu şekilde sürülmüş olabilir? Ayrıca ne ile temizlememi önerirsiniz?

Genelde kristalleri zarar görmemesi için devreye çeşitli yöntmlerle sabitlerler burada yapıştırıcı kullanmışlar ama gördüğün gibi etkili bir yöntem değil. Temizlemeyi az selülozik tiner kullanarak ama elini hızlı davranıp fırçayla dağıtmalısın zira plastiklere zarar verir, veya ideali IPA diye de bilinen izopropil alkol.

Topraklama hattınızı kontrol ediniz.
bahsedilen hata monitör girişinizden almış olduğunuz elektrik bağlantınızın toprak hattınız çok zayıf olduğunu gösteriyor.
yada bina içerisinde birileri sıfırlama işlemi gerçekleştir. toprak hattınızda voltaj var yani türkçesi bu?
Gerçi konu baya eskiymiş belki aynı sorunu olanlar tekrardan olabilir.
En azından fazla bilgi göz çıkarmaz diyelim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri