DVP 28 SV İLE MESAFE KONTROLÜ

Herkese merhaba. Delta plc ile hızlı sayıcı konusunda sizlerden yardım istiyorum. İnternette arattım fakat bilgiler hep parça parça istediğim bilgiye bir türlü ulaşamadım. Sorularım şunlar; delta plc de hızlı sayıcı kurulumundan başlayarak mesafe ölçümü konusunda bana yardımcı olabilir misiniz. Yok ödevim var bana programı yazar mısınız gibi beleşçilik falan yapmak istemiyorum. Bu konuyu öğrenmek istiyorum. Hızlı sayıcı kurulumunu yapıp, ardından milimetre cinsinden ölçeklendirip panelden 50 100 150 mm girildiğinde kremier dişli ile araba ileri ya da komuta göre geri hareket nasıl ettirebilirim. Toparlamak gerekirse encoder ile mesafe kontrolü, değer girilerek kremier dişli ile hareket eden bir arabayı istenilen mesafede nasıl hareket ettirebilirim. Günlerden beri bu konuyu araştırıyorum ama net bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olacaklara veya yol gösterebilecek olanlara şimdiden Allah razı olsun.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Peki PLC ile analog bilgi işlemek konusunda tecrübeniz var mı ? Hocalarda kafayı mı yedi ne ; bu nasıl ödev ya :)

Peki PLC ile analog bilgi işlemek konusunda tecrübeniz var mı ? Hocalarda kafayı mı yedi ne ; bu nasıl ödev ya :)

evet var ama sıemens s7 200 ve s7 300 lerde analog veri işlemek ve skala yapmak konusunda bilgi sahibiyim delta plc de bilmiyorum. bu işlemi deltada dvp 28sv ile yapmam lazım.

Delta ile hızlı sayıcı çok sağol arkadaşım , baya bir güldüm!

1-Kaç kanal saydıracaksan ona göre sayıcını seç
2-Sayıcının set değerleri (Karşılaştırma) için kalıcı adresleri belirle
3- HMI dan o adreslere yazacak arayüzü hazırla
4-Ladder programını yaz

*Birinci madde için extra kod yazmıyacaksınız sadece PLC ayarlarında ben CXXX i kullanacam bi zahmet aklına yaz (oda size misal: X0 artan X1 geri sinyali X2 reset olduğunu ayarlarken göreceksiniz.)

Belirli bir hızdan aşağı olmayan sistemlerde PLC hızlı sayıcı kullanılmaz bu incremental (artmsal) enkoder ile yapmak mümkün değildir. Bunun için Absolute enkodr kullanmak gerekir.
Sistemin 1 sn yede aldığı yolu gelen enkoder sinyaline böler tarama zamanı ile çarparsanız abuk (yüksek) bir sayı çıkacağını göreceksiniz. Bu durumları bertaraf etmek ve minimum toleranslarla çalışabilmek için milin yapısına uygun (Hız) enkoder seçmemiz gerekmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken enkoder çözünürlüğünün mümkün olabildiği kadar düşük tutmak (enkoder çözünürlüğü milin devir sayısı ile ters orantılıdır Neden ? Sayabileceğimiz pals sayısı ve hızı bellidir).

Bunlara istinaden yazdığınız program uzunluğu , sistem hızı(mil), enkoder çözünürlüğü toleranslarınızı direkt etkiler.

Kolay gelsin...

Delta ile hızlı sayıcı çok sağol arkadaşım , baya bir güldüm!

1-Kaç kanal saydıracaksan ona göre sayıcını seç
2-Sayıcının set değerleri (Karşılaştırma) için kalıcı adresleri belirle
3- HMI dan o adreslere yazacak arayüzü hazırla
4-Ladder programını yaz

*Birinci madde için extra kod yazmıyacaksınız sadece PLC ayarlarında ben CXXX i kullanacam bi zahmet aklına yaz (oda size misal: X0 artan X1 geri sinyali X2 reset olduğunu ayarlarken göreceksiniz.)

Belirli bir hızdan aşağı olmayan sistemlerde PLC hızlı sayıcı kullanılmaz bu incremental (artmsal) enkoder ile yapmak mümkün değildir. Bunun için Absolute enkodr kullanmak gerekir.
Sistemin 1 sn yede aldığı yolu gelen enkoder sinyaline böler tarama zamanı ile çarparsanız abuk (yüksek) bir sayı çıkacağını göreceksiniz. Bu durumları bertaraf etmek ve minimum toleranslarla çalışabilmek için milin yapısına uygun (Hız) enkoder seçmemiz gerekmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken enkoder çözünürlüğünün mümkün olabildiği kadar düşük tutmak (enkoder çözünürlüğü milin devir sayısı ile ters orantılıdır Neden ? Sayabileceğimiz pals sayısı ve hızı bellidir).

Bunlara istinaden yazdığınız program uzunluğu , sistem hızı(mil), enkoder çözünürlüğü toleranslarınızı direkt etkiler.

Kolay gelsin...

Sorumun gayet mantıklı ve birçok arkadaş için yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Neye güldüğünüzü anlayamadım ? Hayırdır?

Sorumun gayet mantıklı ve birçok arkadaş için yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Neye güldüğünüzü anlayamadım ? Hayırdır?

Delta ve hızlı sayıcı dediğiniz zaman gülüyorum yoksa sizin sorunuz gayet güzel bir problem yok.
16 K program için 8-15 ms tarama süresi olan bir PLC de hızlı sayıcı yaptığınızı düşünün ve bunu yaparken yazdıklarıma da bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi..

Delta ve hızlı sayıcı dediğiniz zaman gülüyorum yoksa sizin sorunuz gayet güzel bir problem yok.
16 K program için 8-15 ms tarama süresi olan bir PLC de hızlı sayıcı yaptığınızı düşünün ve bunu yaparken yazdıklarıma da bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi..

Anladım. Teşekkürler sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri