Duvar Ustası Osman/Gerçek Olaydır :)

ephesus83

Üye
--------------------------------------------------------------------------------

Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir olaydır..

Buyuksehir Belediyesi kuruluslarindan KIPTAS in Genel Mudur Yardimcisi, sevgili Emin Batur santiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

"Is kazasi tutanagina planlama hatasi diye yazmistim. Bunu yeterli gormeyerek ayrintili anlatmami istemissiniz.

Su anda hastanede yatmama neden olan olaylar aynen asagida anlattigim gibi olmustur; Bildiginiz gibi ben bir duvar ustasiyim. Insaatin altinci katindaki isimi bitirdigim zaman biraz tugla artmisti. Yaklasik 250kg kadar oldugunu tahmin ettigim bu tuglalari asagiya indirmek gerekiyordu. Asagi indim, bir varil buldum,
ona saglam bir ip bagladim, altinci kata ciktim. Ipi bir cikriktan gecirip ucunu asagiya saldim.

Tekrar asagiya indim ve ipi cekerek varili altinci kata cikardim. Ipin ucunu saglam bir yere baglayip tekrar yukari ciktim. Butun tuglalari varile doldurdum.

Asagi indim, bagladigim ipin ucunu cozdum. Ipi cozmemle birlikte birden kendimi havalarda buldum. Nasil bulmayayim? Ben yaklasik 70 kiloyum.250 kilogramlik varil suratle asagiya duserken beni yukari cekti. Heyecan ve saskinliktan ipi birakmayi akil edemedim. Yolun yarisinda dolu varille carpistik. Sag iki kaburgamin bu sirada kirildigini saniyorum. Tam yukari cikinca, iki parmagim iple beraber cikriga sikisti. Parmaklarim da bu sirada kirildi. Bu esnada
yere carpan varilin dibi cikti ve tuglalar > etrafa sacildi. Varil hafifleyince, bu sefer ben asagi inmeye varil yukari cikmaya basladi ve yolun yarisinda yine
varille carpistik.

Sol bacagimin > kaval kemigi de bu sirada kirildi. Can havli ile ipi birakmayi akil ettim. Basimi yukari kaldirdigimda bos varilin suratle uzerime geldigini gordum. Kafatasimin da boyle catladigini saniyorum. Bayilmisim, gozumu hastanede actim. Cenab-i Hak tan tum kullarini boyle gorunmez kazalardan korumasini
diler, hurmetle ellerinizden operim."

Duvarci ustaniz Osman ..

Adam resmen varil ile savaş'mış desek yeridir.

Allah kimseye böyle bir kaza vermesin, ne diyelim.

valla hayret ettim bu kadar güzel anlatan bir kişi nasıl ipi bırakmayı akıl edmemiş acaba ama gerçi olacak olur kaza ve kader yani büyük geçmiş olsun herkesin başına gelebilir bu tip kazalar gülmeyelim...

Matematik hayatta ne işe diye soranlara'' 250kg varil 70kg insanı yukarı çeker'' olgusunu matematik öğretir demek için iyi örnek

Arkadaşlar yapacağımız bi işin sonucunu düşünerek bilinçli yapmamız lazım değilse böyle kazalar her zaman başımıza gelebilir.

Böyle bir kaza film'e çekilse herhalde ödül alırdı.

Geçmiş olsun dileklerimizi bildirir, daha kolay ve basit bir iş verilmesini tavsiye ederiz

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri