duvar içindeki elektrik kablosunu algılayan devre şeması

gurbetcii

Üye
selam arkadaşlar duvar içindeki elektrik kablosunu algılayan devre şeması olan arkadaş varmı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

selam arkadaşım buradan bakabilirsiniz.. kaynağı hala aktif olduğundan adresi yazmayı uygun gördüm.. kolay gelsin

öncelike emğine sonsuz teşekkürler 2 hafta önce bu devreyi yaptım ama videodada olduğu gibi ancak dışarıdaki kablolarda etkili oluyor bana bunun duvarın içindeki elektrik kablosunu gösterecek hassasiyette olanı lazım ayrıca her metali algılamaması lazım yani duvara çivi çakmaya delik delmeye kalkınca kabloya rastlamasın diye bilmem anlata bildimmi hazır cihazlar piyasada mevcut ama oldukça pahalılar ben burada hemamatörlüğümü geliştirmek hemde elimde faydalı bir cihaz olsun istedim herkeze kolay gelsiiiin :D

estafığrıllah , herhangi bir emeğim yok sadece gezerken rastladığım bir yazıydı paylaştım ..
devrenin hassasiyeti birkaç eleman ilavesi ile daha da arttırılabilir... ayrıca kontrol etmek istediğiniz sıva altındaki kablolardan minimal bir akım gecerse manyetik alan oluşucağından devre daha hassas çalışabilir.. birde şu arkdaşın yaptığı devre var daha hassas farkı kulaklıkla frekansın osilasyonunu dinlemek.. buradan bakabilirsiniz

verdiğiniz linkteki şemayı inceledim denemek istedim yalnız entegre ayakları kaç numara lar ulduğu belirtilmemiş onu çözemedim ? malum amatörlük :confused:

afedersiniz düşünemedim.. resmini veriyorum oradan kılıfa göre monte edersiniz ...
bacaklar belli 2.3. bacaklar giriş 6. bacak çıkış 4. bacak eksi (-) yedinci bacak (+) kolay gelsin iyi günler :)

741%2Bop-amp.gif

farklı bir amaçla, çok basit bir devreden yola çıkarak yaptığım bir emf detector bu işi görüyor şu an. Tek gereklilik, kablolardan akımın sürekli olarak geçiyor olması olacak. Kullandığım devre elemanı ise bir FET transistor oldu. BF244 bu işi görecektir. MPF102 de aynı işlevi gören farklı bir 'model'. Sadece drain-gate-source dizilimi değişiyor. Buna dikkat edilecek. Şu resme bir göz atıverin...

dwcdap.jpg

2h4dldw.jpg

bu tek transistörlü devre kontrol kalemlerin bazılarında var yalnızca kablonun üzerinde çalışıyor bana duvarın içindeki kabloyu algılayacak devre lazım emeğinize teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri