Duvar altı CAT5 kablo çekmek istiyorum

anaforabak

Üye
Merhabalar,

Evimde modemden başka bir odaya ethernet kablosu çekmek istiyorum. Tesisata baktığımda evde herhangi bir buat yok. Evin girişinde bir pano var. Bu pano içerisinden duvarın içerisine kablo kanalları giriyor. Her odaya telefon ve uydu kabloları gidiyor. Telefon ve uydu kabloları aynı kanal içerisinden çekilmiş. Öncelikle bu kanallar içerisinden CAT5 kabloyu da çekmeyi düşündüm, ancak uydu kablosu neredeyse kablo kanalının genişliğinde ve kabloyu 1 cm bile yerinden oynatamadım. Zamanında telefon kablosuyla bu kabloyu nasıl çekmişler onu da anlayabilmiş değilim. Daha sonra bu pano içerisinde içerisinde kablo olmayan boş kanallar olduğunu farkettim.

Bir arkadaştan kablo sustası buldum. Bu kanallara ittirince susta bir yerlere gidiyor ama nereye gittiğini nasıl bulabilirim?

Mevcut uydu kablosu ve telefon kablosunu oradan çıkarmamın bir yolu var mı? Yani bir şekilde oraya çekilebildiyse çıkadabilir diye düşünüyorum, ama yerinden bile oynamıyor.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar,

Evimde modemden başka bir odaya ethernet kablosu çekmek istiyorum. Tesisata baktığımda evde herhangi bir buat yok. Evin girişinde bir pano var. Bu pano içerisinden duvarın içerisine kablo kanalları giriyor. Her odaya telefon ve uydu kabloları gidiyor. Telefon ve uydu kabloları aynı kanal içerisinden çekilmiş. Öncelikle bu kanallar içerisinden CAT5 kabloyu da çekmeyi düşündüm, ancak uydu kablosu neredeyse kablo kanalının genişliğinde ve kabloyu 1 cm bile yerinden oynatamadım. Zamanında telefon kablosuyla bu kabloyu nasıl çekmişler onu da anlayabilmiş değilim. Daha sonra bu pano içerisinde içerisinde kablo olmayan boş kanallar olduğunu farkettim.

Bir arkadaştan kablo sustası buldum. Bu kanallara ittirince susta bir yerlere gidiyor ama nereye gittiğini nasıl bulabilirim?

Mevcut uydu kablosu ve telefon kablosunu oradan çıkarmamın bir yolu var mı? Yani bir şekilde oraya çekilebildiyse çıkadabilir diye düşünüyorum, ama yerinden bile oynamıyor.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Güzel kardeşim mrb..Ben sana daha geniş ve güzel bir yol söyliyeyim...Evin koridorunda sadece uydu kablosu ve telefon kablolarının oldugu bir dağıtım panosu vardır. Bu panoda bütün odalara uydu kablosu ve cat5 kablosu dağıtılmıştır..herhangi bir odanın buatını açarak bir faz ve nötr alarak susta yardımıyla bu dağıtım panosuna götür. modemini bu dağıtım panosuna kur. bir de swich al...ve cat5 kablolarını svice tak..bütün odalarında internet olsun. Fakat bu dağıtım panosundan herhangi bir odanın buatında uydu kablosu ve cat5 susta yardımıyla çıkar ve gönderirken faz ve nötr kablosunu da takarak hepsini birlikte çekmen gerekiyo..umarım anlatabilmişimdir...bazı binalarda bu dağıtım panosunda faz ve nötr çekilmiş olarak gördüm..belki seninkinde de vardır...eğer faz ve nötr yoksa kendin çekmen lazım yukarıdaki anlattıgım yönteme göre...

Son düzenleme:
öncelikle şunu belirteyim eğer uydu için o kanallar boşta bırakıldıysa senin sustanın gittiği yeri bulamaman normal çünkü komşulara gidiyor olabilir senin uç :) dikkat et milletni aklını çıkarma :) ikinci olarak eğer kanala hava tutma imkanın varsa ki biraz da basınçlı bir hava olması lazım oynatamadığın kablonun sağından solundan üstünden altından o havayı tut ki az da olsa rahatlatsın. sonra tekrar dene oynatmayı. kablonun ucu boşta değilse boşa al döndürerek çıkarmayı dene. tabi denemeden önce diğer taraftan cat5 ini bağlamış ol ki az payı olan kılavuzun içeri kaçınca bu sefer de ileri ittirmeye çalışma. ki ileri ittirmek malum geri çekmekten 23476 kat daha zor bir iştir :)

wiarles kullanılsa daha mantıklı olmazmı tek kullanıcı isen

komşundan alıyosan ev müstakil ise damdan çatıdan yürüt uygun olan odaya gir cat6 kabloyu

apartmanda ise havalandırma veya şafttan v.s banyo asma tavanı gibi yerlerden yine uygun olan odaya yürüt kabloyu

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri