Duman Sensörü ile ilgili

Hilergy

Üye
Elimde CATA markalı bağımsız pilli duman dedektörü var. Ben bunun içini projem gereği açtım içindeki sensörü alırım diye fakat devredeki sensör sanırım şu siyah olan ve ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Şimdi birkaç sorum var

Bu sensör nasıl çalışır? İki bacağı var çalışma prensibi nedir.

Bu devrede birde piezo buzzer vardı yüksek sesli sanırım onu da bozdum bu sensörü harici olarak kullanıp ayrı bir basit buzzer bağlayabilir miyiz?

Fotoğraf ektedir
IMG_20221206_160619.jpg

Hocam şöyle düzelteyim biraz araştırmamdan ötürü o siyah modülde 4 bacak olduğunu iki bacağın ışık saçan led diğer iki bacağın ise ışığı alan sensör alıcı olduğunu farkettim. Şimdi bu led'den alıcıya ışık gelmeyince, duman ışığa engel olunca alarm tetikliyor; bu nasıl algılanıyor alıcı sensörde direnç mi değişiyor ne değişiyor bu alarm neye göre tetikleniyor bunu bana açıklayabilir misiniz?

Hocam şöyle düzelteyim biraz araştırmamdan ötürü o siyah modülde 4 bacak olduğunu iki bacağın ışık saçan led diğer iki bacağın ise ışığı alan sensör alıcı olduğunu farkettim. Şimdi bu led'den alıcıya ışık gelmeyince, duman ışığa engel olunca alarm tetikliyor; bu nasıl algılanıyor alıcı sensörde direnç mi değişiyor ne değişiyor bu alarm neye göre tetikleniyor bunu bana açıklayabilir misiniz?
Aynen dedigin gibi oluyor,alıcı tarafa gelen ışın şiddeti azalınca çıkardıgı sinyal seviyesi düşer.Yani analog sinyal seviyesine göre işlem yapılıyor.

Normal buzzer takarsanız devreden 9v geliyorsa buzzer ı bozabilirsiniz. 12v ile çalışan buzzerlardan alıp takarsanız sorun olmaz. Duman dedektörlerinde genelde kendinden tahrikli buzzer tipi bulunur ve bu buzzer 3 pinlidir. Bu buzzerların avantajı rezonans frekansında otomatik olarak çalışabilmesidir. Yani çoğu buzzera göre daha yüksek bir ses çıkarabiliyor. Dışarıdan uyguladığınız DC bir gerilimle bu buzzerı ekstra bir devre olmadan çalıştıramazsınız. Ya buzzera kare dalga olarak PWM sinyali göndermeniz gerek ya da transistör ile bir sürücü devresi yapmanız gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri