Duman Dedektörüyle fan çalıştırma

zaferge

Üye
arkadaşlar merhaba,

12V Duman dedektörü ile baca aspiratörünü otomatik çalıştırmak istiyorum. Dedektöre 12V besleme verildiğinde NC oluyor. Duman algıladığında NO e geçiyor ve 12V beslemeyi kesene kadar NO kalıyor.

Benim yapmak istediğim sensör dumanı algıladığında aspiratörü devreye alması, 5dk fan çalıştıktan sonra beslemeyi kesmesi - sensöre reset atması- sensör tekrar hazır hale gelmesi ve duman varsa tekrar fanı çalıştırması ve süreci tekrarlaması. Duman yokken 5.dk sonra hazır konumda beklemesi. (Bu arada aspiratör 220V)

BUnlar için gerekli olan malzemeler nelerdir. ve bağlantı şemasını nasıl yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben devreyi kurmaya çalışıyorum ama bir terslik var sanki...Dumanı algıladığında NO oluyorsa duman algıladığında aspiratörü devreye alamayız...

NC ve NO kısmında kavram karmaşası olmuş olabilir..Ben bildiğim gibi yaptım terslik olurda çalışmazsa kabloyu NC den söküp NO ya bağla...Birde şimdi aklıma geldi sigorta koymayı unuttum..12 Voltluk trafonun önüne ve 220Voltun önüne sigorta koyarsan müdahale etmek kolaylaşır...

devreye tekrar baktığımda birşey farkettim..duman tahliye olduğunda duman dedektörü zaman rölesi elektriğini keser bu normal ancak zaman rölesinin 5 dakikalık süresi dolmadan fanı durdurmaz yani fan 5 dakika çalışmak zorunda...:)

öncelikle teşekkür ederim, duman dedektörü yazdığım gibi 12V enerjilendiğinde NC, enerji yokken NO. Enerji verildikten sonra dedektöre duman verildiğinde kontak NO oluyor. Ama enerjisini kesmediğin sürece böyle kalıyor. Zaman rölesi kullanmak şart.-sizin kullandığınız gibi-. Bende Entes in mcb 20 zaman rölesi var, bunu kullanacağım. 5dk. aspiratörün çalışmasını gözardı ediyoruz o kadar önemli değil. Çizdiğiniz< devreyi kurup sonucu yazacağım..tşk

merhaba,
denedim ancak olmadı,

ENTES / Zaman Röleleri / MCB-20 kullandığın zaman rölesini buldum... Rölenin üstünde ayar potansları var...Çekmede gecikmeli (ER) konumuna alarak dene kabloyuda zaman rölesi üstündeki 15-18 NO normalde açık konumunda bağladığına emin ol...Çalışmıyorsa duman dedektörü üzerine yaptığın bağlantılardan birinin yerini değiştir...

Besleme girişine 'U' gerilimi uygulandığında, 't' set suresi başlatılır (Yeşil LED U/t yanıp soner). 't' set

suresinin bitmesinin ardından (Yeşil LED U/t surekli yanar) R role cıkışı ON konumuna gecer (Sarı LED

yanar). Cihazın besleme gerilimi kesilene kadar role cekili konumda kalır. 't' set suresi bitmeden once

besleme gerilimi kesilirse sayılmış zaman aralığı silinir ve besleme gerilimi tekrar uygulandığında 't' set

suresi saymaya başlar.

Duman dedektörünün kontaklarından 220 volt geçirip geçirilemeyeceğini araştır,220 volt geçmiyorsa bağlantıya birde röle eklemek gerek...Geçmiyorsa röleli bağlantıyıda çizerim...

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri