DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Merhabalar,

Bir zamanlar çok sayıda imal ettiğim şu günlerde iş değişikliği sebebiyle pek uğraşamadığım DTMF kontrol devrelerini Proteus çizimleri , açık PİCBASİC kodları ve gerekli açıklamalrıyla amatör arkadaşlarımın kullanımına sunuyorum. Aklınıza takılan sorulara dilimin döndüğü aklımın erdiğince cevap vermeye çalışırım. Aşağıdaki dosyada 3 değişik model mevcut 1 röleli model , 2 röleli model ve 4 röleli model Yapacak arkadaşlara kolay gelsin. 73...

DTMFKONTROL.png

dtmf2.jpg

1-3.png

DSC04135-1.jpg

1-5.png

DSCF5593-1.jpg

DSCF5600-1.jpg

Ekli dosyalar

• DTMF.rar
    5.1 MB · Görüntüleme: 258
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar,

Bir zamanlar çok sayıda imal ettiğim şu günlerde iş değişikliği sebebiyle pek uğraşamadığım DTMF kontrol devrelerini Proteus çizimleri , açık PİCBASİC kodları ve gerekli açıklamalrıyla amatör arkadaşlarımın kullanımına sunuyorum. Aklınıza takılan sorulara dilimin döndüğü aklımın erdiğince cevap vermeye çalışırım. Aşağıdaki dosyada 3 değişik model mevcut 1 röleli model , 2 röleli model ve 4 röleli model Yapacak arkadaşlara kolay gelsin. 73...

DTMFKONTROL.png

dtmf2.jpg

1-3.png

DSC04135-1.jpg

1-5.png

DSCF5593-1.jpg

DSCF5600-1.jpg
paylaşım için teşekkürler. isis- ares çizimlerini de paylaşsanız süper olurdu???

Bu devrelerde telefon iki defa veya daha fazla caldiginda bu devre tarafindan otomatik telefonu açma özelliği varmi? Yoksa onu yazilim tarafinda mi yapiyorduk...

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Devrede 16f84a kullansam sorun olur mu.Birde sabit telefon hattı içinde kullanılabiliyor mu. sozkarabacak

paylaşım için teşekkürler. isis- ares çizimlerini de paylaşsanız süper olurdu???
Merhaba,
Dosyanın içinde ares çizimi mevcut zaten. Isıs çizimi malesef bendede yok olsa dükkan senin ustam :)

Bu devrelerde telefon iki defa veya daha fazla caldiginda bu devre tarafindan otomatik telefonu açma özelliği varmi? Yoksa onu yazilim tarafinda mi yapiyorduk...

Bu devreyi telsiz ile kullanabileceğiniz gibi cep telefonuyla kontrol amacıyla da kullanabilirsiniz. Telsiz ile ses girişinden direkt ses girerek çalışır, telefonla ise telefonun menüsünden telefon 3 kez çalınca telefon otomatik açılsın diye bir seçenek var onu aktif ederek çalışır.

Devrede 16f84a kullansam sorun olur mu.Birde sabit telefon hattı içinde kullanılabiliyor mu. @sozkarabacak
16f84 ile çalışır fakat devreye kristal eklemelisiniz. 16f628 in dahili osilatör özelliği olduğu için devreler kristalsizdir. 16f84 te dahili osilatör özelliği malesef olmadığı için haricen kristal gerekir. Onun dışında sorunsuz çalışır tarafımdan 16f84 ilede birçok kez denenmiştir.

Bu devreyi telsiz ile kullanabileceğiniz gibi cep telefonuyla kontrol amacıyla da kullanabilirsiniz. Telsiz ile ses girişinden direkt ses girerek çalışır, telefonla ise telefonun menüsünden telefon 3 kez çalınca telefon otomatik açılsın diye bir seçenek var onu aktif ederek çalışır.

Burda telsiz ile derken ne kast etmek istediniz anlamadım tam olarak... Anladigim şu direk ses yazan yere telefon hattini paralel olarak baglamamiz gerekmiyor mu mesela evi aradik 3 defa çaldı ve otomatik cevapladı devreyi kontrol etmemiz amaciyla ben bu şekilde anladım yani....

Burda telsiz ile derken ne kast etmek istediniz anlamadım tam olarak... Anladigim şu direk ses yazan yere telefon hattini paralel olarak baglamamiz gerekmiyor mu mesela evi aradik 3 defa çaldı ve otomatik cevapladı devreyi kontrol etmemiz amaciyla ben bu şekilde anladım yani....

Mesela elimizde bir telsiz var ses çıkışını devremize bağladık gerekli şifreleri vericiden tuşlayarak röleleri aktif ya da pasif edebiliriz. Merkezi ezan ve belediye anons sistemleri bu mantıkla çalışır. Telefonda ise telefon dediğiniz gibi 3 kez çalar otomatik açılır arama yapılan telefonun tuş sesi ton olarak seçilir dtmf tonları gönderilir ve röleler aktif ya da pasif edilir.

Merhaba,

Bu devrelerden yeşil PCB olarak yaptırmak isteyen arkadaşlar zaman zaman mesaj ya da mail atıyor, bu kartlardan yeşil olarak yaptırılacak ekonomik bir yer soruyorlar. Ben eskiden İstanbulda METAŞ PCB isimli firmaya yaptırıyordum. Firma 30 adet ve üzerinde yaptırılacak PCB için maske parası almıyor böyle olunca çok ucuza geliyordu. Proteus ya da PDF formatında dosyayı mail atıyorsunuz firma yapıp yolluyor. kaliteside fiyatına göre normal sayılır. Birde Ankarada ACİL PCB isimli firmayı tavsiye edebilirim. İnternette firmalara ait iletişim bilgileri mevcut.
Ayrıca bu firmalar yeşil istenmediği taktirde kalay kaplamalı PCB yi çok ucuza 1 adet bile yapıyorlar.

Konuya merak duyan arkadaşları buradan bilgilendireyim dedim. Uğraşacak arkadaşlara kolay gelsin.

arkadaşlar elimde 100 adet 2 röleli gsm kontrol kartları var. uygun fiyata vereceğim. boş kart ve programlı pic ile beraber 1 adet için 10tl istiyorum. yazılım ve kart son derece profosyenel.
elektrık kesıntılerınden etkılenmez.
sonradan arayıp röle kontaklarının ne durumda olduğunu görebilirsiniz.
buzzer ikazlı
gayat güzel.
siteden mesaj atabilirsiniz....

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri