Dsc 1616 AKÜ değişimi hakkında

Katılım
4 Mar 2018
Mesajlar
70
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
29
#1
Arkadaslar merhaba panelin akusunu degistirirken nelere dikkat etmem gerekir kisaca nasil yapılır anlatirmisiniz? Birde bu panelin bakimini nasil yapılır AKÜ uçları oksit olduğu nasil anlasilir neler yapılmalıdır cok tesrrkr ederim smdiden .
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,042
Beğeniler
6,297
Puanları
2,508
Konum
BURSA
#2
1-Araçlara takarken olduğu gibi kutup başlarını ters kutupla yerine takmamaya çalışın. Bu her zaman çok risklidir çünkü.
2- Akülerin dış yüzeyi sürekli temiz tutulmalı, aşırı toz, kir,vb. yabancı partiküllerin kutup başları ile gövde arasında rutubetle kendiliğinden bu aküyü deşarjı sürekli (Periyodik) olarak yapılacak temizlik ve kontrollerle önlenebilmelidir.
3- Boştayken akü kutuplarından ara sıra dc voltaj ölçümü yapılıp 12 volt dc. nin çok altına inmediği periyodik ölçümlerle kontrol edilmelidir.
4- Kuru, tam bakımsız, çift valfli aküler (maintance free) çok fazla bakım gerektirmedikleri halde uzun süre şarjsız kaldığında hücre gerilimi 1.8 voltun çok altına indiğinde kısmen sulfatlanabilir. Bunları söküp desülfizatör cihazına bağlamanız ve bu kısmi sulfatlanmayı büyük ölçüde giderebilmeniz gerekir.
5- Akü uçlarının oksit olduğu, bu uçlarında metal oksit veya metal tuzu birikmesi, elektriği daha verimsiz olarak bu kutuplardan arada sırada aksamayla iletebilmesiyle kendini açıkça belli eder. Bu oksitli uçlar sıfır bir zımparayla dikkatle zımparalanıp açık havayla ilgisi de tam kesilecek şekliyle uzun süreliğine panelde bırakılmaldır.

Panel içindeki sıcaklığın çok yüksek olması bu oksitlenme sürecini çok hızlandırabilir. O takdirde bu uçların havayla temasını kesecek gres,vb. bir malzeme kutup başlarının üzerine sürülmelidir. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:
Katılım
4 Mar 2018
Mesajlar
70
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
29
#3
Cok teskkr ederm cevap icin ama tam anlamiyorum bu isten alarm sistemim var dsc zinova marka akü var 1.5 sene oldu henuz bir hata almadm akuyu sokup nasi bi bakim yapayim tam anlamıyorum
 

Benzer konular

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
100,918
Mesajlar
709,848
Kullanıcılar
377,760
Son üye
Vedatarde

Son mesajlar

Online yöneticiler

Yeni Konular

Üst