Drone Motoru ( BLDC) İçin ESC

Karasavay

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir proje kapsamında BLDC motor sürmem gerekiyor. Aslında biraz uzak olduğum bir motor tipi. Yeni çalışmaya başladım. Tam olarak anlayamadığım bir şey var. Şimdi sensorlu ve sensorsüz olarak ayrılıyor. Herhangi bir BLDC motor hem sensörlü hem sensörsüz olarak çalıştırılabilir mi ?.

Bir de elimde bu motor var. Deneme amaçlı bu motor için ESC kartı yapmayı düşünüyorum. Fakat biraz cahillikten bu motor sensörlü mü değil mi bir türlü anlayamadım. Bi yerde gördüm sensörlü olarak çalıştırıyor fakat motordan sadece 3 kablo çıkıyor sensör bilgisini nasıl alıyor bu adam. Ya da ben mi yanlış anladım.

Ekli dosyalar

• drone motoru.jpeg
    drone motoru.jpeg
    227.9 KB · Görüntüleme: 9
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motordan sadece 3 kablo cikiyorsa sensoru yok demektir.

Sensor icin genelde 3 sensor cikisi iki de besleme ucu olmak uzere 5 kablo daha cikar. Yani toplam 8 kablo olur.

Sensorsuz calismada pozizyon bilgisi motorun sargilarinda enduklenen voltajdan elde ediliyor. Ancak dusuk devir sayilarinda enduklenen voltaj dustugu icin bu yontem belli bir devir sayisinin ustunde donecek motorlarda kullaniliyor.

Motordan sadece 3 kablo cikiyorsa sensoru yok demektir.

Sensor icin genelde 3 sensor cikisi iki de besleme ucu olmak uzere 5 kablo daha cikar. Yani toplam 8 kablo olur.

Sensorsuz calismada pozizyon bilgisi motorun sargilarinda enduklenen voltajdan elde ediliyor. Ancak dusuk devir sayilarinda enduklenen voltaj dustugu icin bu yontem belli bir devir sayisinin ustunde donecek motorlarda kullaniliyor.
Teşekkür ederim hocam. Yani RC uçakların dronların falan hepsi 3 kablolu oluyor genelde. Bunlar için genel olarak sensörsüzdür diyebilir miyiz?

Evet 3 kablolularin hepsi sensorsuz demektir.

1- sensörsüz olanlara sadece devir ayarı yapabilirsin.
2-sensörlü olanları programlama ile extra özellikler ekleyebilirsin. yani duruma göre devir arttırmayı veya düşürmeyi öğretebilirsin.

Motorun sensorlu olmasi, motor sargilarinin enerjilenecegi anin tespitinde kolaylik sagliyor sadece. Bahsettiginiz ogretim olayi motor surucusunun ne kadar akilli olduguyla alakali. Demek istedigim motorunuz sensorsuz olsa da surucunuz akilli ise bahsettiginiz tarzda ozellikleri size sunabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri