Direnç hesabi

erk150001

Üye
12v 20 a güç kaynağından 12v 5a enerji kullanarak akü sarj etmek istiyorum fakat bagladigim aku malum aşırı akım cekiyor. Araya seri olarak 12v 15watt ampul taktim. Lakin kac amper akim cektigini bilemiyorum. Bunun bir hesabi vardir mutlaka. Bilen biri yardim ederse sevinirim. Ayrica wattli direc olarakta uygulanabilirmi
Aslinda yapmaya calistigim araba cakmakligindan akumu sarj etmek. 3s 12v 18 amper bir aku yaptim 18650 pilden. 3s 40a bms var akude. Cakmakliktan sarj etmeye kalkarsam bms yanacak buyuk ihtimal. O yuzden seri ampul bagladim.

Bekledigim cevap bu idi. Sagolun . O zaman 60 watt ampulu seri baglarsam aki.i 5 amperle sinirlamis olurum. Yanlisim varsa uyarin.
60Wlık ampul de tam yanarsa üzerinden 5A geçiyor demektir. Ancak besleme gerilimin doğrultusunca aküden çekilecek akım değişeceği için ampülün patlama olasılığı da vardır.

60Wlık ampul de tam yanarsa üzerinden 5A geçiyor demektir. Ancak besleme gerilimin doğrultusunca aküden çekilecek akım değişeceği için ampülün patlama olasılığı da vardır.
Burayi tam anlayamadim. 60w araba ön far ampulunu aku beslemesine seri baglarsam ne gibi bir durum olusup patlar.

Burayi tam anlayamadim. 60w araba ön far ampulunu aku beslemesine seri baglarsam ne gibi bir durum olusup patlar.
besleme voltajın 20V ise akünün iç direncinün küçük olduğu durumlarda lamba üzerinde 12V tan yüksek voltaj olur.
12V ampul bu voltaja dayanamazsa patlar.
Düzeltme.
Şarj voltajın 12V ise zaten daha fazla akım çekilmeyecektir. Ben 20A iberesini volt gibi algılamışım.

Son düzenleme:
Uzman degilim ama ,3s lityum icin size gereken 12.6 volt. Motor calisirken sarj edeceksiniz herhalde. Araya lamba takmak yerine akim ve voltaj ayarli bir xl4016 DC DC cevirici (converter)modulu baglayip 12.6 Volt , 5 Ampere sabitlerseniz daha verimli ve saglikli olur bence. Kucuk bir fan ile modulu sogutmayi unutmayin.
Yanlisim varsa duzeltin lutfen!

12V kaynakla 12V akü şarj edilemez! Isınma/kaynama akü plakalarında temas ile oluşuyor olabilir. DC-DC akım sınırlamalı gerilim yükseltici ile 12V gerilimi 13.6-14.4V arasına ayarlayıp şarj edilebilir. Öncelikle 1-2 gün aküyü dinlendirip sağlamlığı kontrolu amaçlı gerilimini ölçün.

https://www.robo90.com/250w-dc-dc-10a-step-up-yukselten-devre-karti

Ekli dosyalar

• 250w-dc-dc-10a-step-up-yukselten-devre-karti-voltaj-regulator-kartlari-cin-robo90-43813-20-B.jpg
    250w-dc-dc-10a-step-up-yukselten-devre-karti-voltaj-regulator-kartlari-cin-robo90-43813-20-B.jpg
    28.7 KB · Görüntüleme: 2
Uzman degilim ama ,3s lityum icin size gereken 12.6 volt. Motor calisirken sarj edeceksiniz herhalde. Araya lamba takmak yerine akim ve voltaj ayarli bir xl4016 DC DC cevirici (converter)modulu baglayip 12.6 Volt , 5 Ampere sabitlerseniz daha verimli ve saglikli olur bence. Kucuk bir fan ile modulu sogutmayi unutmayin.
Yanlisim varsa duzeltin lutfen!
Konverterle sorunu cozdum tesekkurler
1000011309.jpg
1000011308.jpg

Piller sıfır mı toplama mı? Bu pillerde kurşun tabanlı aküler gibi kapasitelerinin onda biri oranında akımla şarj etmeye gerek yok. Daha fazlasıyla şarj edilebilirler. Isınmanın sebebi arada sağlıksız olan hücrelerden kaynaklı olabilir. Tabi hücrelerin kaç C ile şarj olabildiklerine de bakmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri