Dr12 PC Fan hızı kontrol etme.

Susceptive

Üye
merhaba elimde dr12 IceStorm fan seti var 5 adet fanlar bu fanların hızını ayarlayamıyorum ürün fabrika çıkışı bu şekilde bi voltaj regülatörü veya potansiyometre yapıp kontrolcüden önce bağlamak istiyorum ama içinde ki fan motorları kaç volt kaç amper bilmiyorum. Birde fan motorlarından gelecek 10 tane kablo var 5 artı 5 eksi şekilde bunu regülatöre veya potansiyometreye bağlayıp çıkışı kontolcüye vermeyi düşünüyorum kontrolcü sadece molexten çalışıyor bilgisi olan bana bu konuda destek verebilirse sevinirim.

IMG_20200511_105028.jpg

P : Potansiyometre
KNT : Kontrolcü
MLX : MOLEX Bağlantı

Mobil de bu kadar çizebildim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
LM317 gibi bir regülatörle voltaj kontrol devresi yapmalısınız. Tabi bu fanlar pwm ile çalışmıyorsa.

LM317 gibi bir regülatörle voltaj kontrol devresi yapmalısınız. Tabi bu fanlar pwm ile çalışmıyorsa.
Pwm ile çalışmıyor. Peki bu parçaları nasıl seçmem gerekiyor bu işlerde acemiyim YouTube de bi video da nasıl yapıldığını gördüm ama fanın motorları yanar mı vs aklımda cevaplanması gereken sorular var. Birde her fana ayrı ayrı mı yapmam gerekiyor?

Fanlarin etiketi ve adedini ogrenebilir miyim?

Toplam amperi bilirsem ona gore öneride bulunayim.

Fanlarin etiketi ve adedini ogrenebilir miyim?

Toplam amperi bilirsem ona gore öneride bulunayim.
Etiketi söküp baktım hiç birşey yazmıyor. Resmi web sayfasında şöyle bir bilgi buldum. Fanlar 5 adet.

Current: 0.35A
Voltage: 12V
Rated Power: 4.2W

Son düzenleme:
0.35 amper x 5 = 1.75 amper yapar. LM317 bu iş için uygun olmaz. LM338 entegresi ile bir regüle devresi yapıp kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görseldeki devreyi kurmalısınız. Bu devre ile fanlarınızın devir ayarını rahatlıkla yapabilirsiniz. 12 voltu pc güç kaynağından alacağınızı söylediğinizden bu devrenin sol kısımdaki B1 doğrultma köprü diyot parçasını eklemenize gerek yok.

lm338t-guc-kaynagi-devre-semasi.png

:delta:
0.35 amper x 5 = 1.75 amper yapar. LM317 bu iş için uygun olmaz. LM338 entegresi ile bir regüle devresi yapıp kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görseldeki devreyi kurmalısınız. Bu devre ile fanlarınızın devir ayarını rahatlıkla yapabilirsiniz. 12 voltu pc güç kaynağından alacağınızı söylediğinizden bu devrenin sol kısımdaki B1 doğrultma köprü diyot parçasını eklemenize gerek yok.
Bu devre şemasına bakınca ben hiç bişe anlamıyorum tabi ücreti karşılığında yaptırabileceğim yer var mı acaba?

Paket içeriğinde kontrolcüsü vardır. Yoksa
uygun kontrolcü sipariş edin veya iade edin.
Diğer seçenekler uygun olmayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri