dosya açma kapama

Konusu 'Programlama' forumundadır ve uryenugurkem tarafından 6 Şubat 2018 başlatılmıştır.

1. uryenugurkem

uryenugurkem Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    merhaba

fopen görevi için "dosya açar" diyoruz.Ancak buradaki "dosya açmak" tam olarak ne oluyor? Sonuçta biz FILE pointer ile dosyanın adresini veriyoruz.Verdiğimiz adres üzerinden de dosyaya erişip işlem yapabilirken neden fopen gibi bir fonksiyon oluşturmuşlar? fopen in altında yatan tam mantık nedir? Açıklayabilecek var sa sevinirim

2. tr_escape

tr_escape Üye

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    8
    İşletim sistemi ile senin yazılımın arasında bir köprü kurmak için.
    Aslında sen işletim sisteminden rica ediyorsun ve senin yazılımın ulaşabileceği adres alanına yüklemesini sağlamış oluyorsun.

Sonuçta disk alanı ne ise oradan fiziki okuma yapman gerekli.

3. taydin

taydin Paylaşımcı üye

Beğenilen Mesajları:
    700
    Ödül Puanları:
    108
    Meslek:
    Elektronik mühendisi
    fopen ile bir dosya açıldığı zaman, işletim sistemi, FILE structure içerisine o dosya ile ilgili bazı yan bilgiler yerleştirilir sadece. Dosyanın içeriği halen disktedir.

Sonra fread/fwrite veya fscanf/fprintf ile okuma/yazma yapıldığı zaman, işletim sistemi, ilgili verileri diskten okur veya diske yazar.

Bu konuyu günlük hayatta şöyle kafanda canlandırabilirsin. Doktora gidiyorsun ve sana ilaç yazıyor. Sonra da bir reçete kodu veriyor sana (fopen). O kod ile eczaneye gidip ilaçları alıyorsun (fread/fscanf). Veya kan örneği vereceksin. Sana bir kayıt açılıp barkod veriliyor (fopen). Sonra da o barkodu gösteriyorsun ve hemşire kan alıyor (fwrite/fprintf). Umarım mantık yapmıştır :)

Senin bahsettiğin şekilde de dosyaları erişim mekanizmaları mevcut, ama bu aşamada onlarla kafanı karıştırma. Temel konuları öncelikle iyi anlamaya bak.

Yüklüyor...