Dongle key arizası...

Dallas muhtemelen bu keyi bu cihaz icin ozel uretmistir. Muhtemelen iceriginde ne oldugunuda bilmeyebilir.

Bununla ilgili en saglikli bilgi cihaz ureticisinden elde edilir.

şemanın gidişinden ip ucu ile diyotlarn yönü ile bir çözüm olabilir bekli
pim uçları bağlantıları ( şemayı okumak gerekir elektronik bilgisi ip ucu olur .
Dongle ara birim sabit diye düşünüyorum ( herkese aynı .)
ama key numarası var bence diğer satış sitelerinde farklı key numaraları
ya özel üretim sipariş ve bilmiyorum bir cihaz var cmos yüklemesi

veya diğer yazılım kod ile oynamak !!! ( tersine mühendislik )

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/screenshot_20200114-130930-2-png.60703/

normal şeması diyot yönleri

şema.png

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/20200116_191353-jpg.60696/

sizin diyot yönleri .dongle arkadan fotosu yok gidiş yolları bilinmiyor
şema ile aynı mı ?acaba !!!

diyot.png

key.png

içerik.png

yazılım bu mu ? HurcoFSutility.rar ( not ihtimale karşın virus testi yapınız )
ihtimale karşın diğer işlemler dikkat edin başa dönuş olmayabilir .

Ekli dosyalar

• HurcoFSutility.rar
    633.8 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
sayın ustalarım alakanız için öncelikle teşekkür ederim..
sayın arkaplan...
dosyalar doğru ancak bunlar disk yapılandırması için kullanılıyor.. Esas yazılım execprog adında ve adını hatırlamadığım uzantısı LDR olan dosyalardı.. 2008 yılında hdd arızası olmuştu.. Üretici bana yukarıdaki dosyaları gönderdi.. Yeni bir hdd alıp fdisk ile şekillendirmem ve sonrasında talimat doğrultusunda kurulumu yapmıştım. Hdd tamamen kullanilmaz halde değildi.. Evde kullandiğım pc ye hdd yi bağlayıp içindeki ana programları alıp, yeni fdisk ile yeni sektor olusturulan hdd ye yazdırdım.. Yani bu demek oluyorki bazı dongle lar gibi bu program hdd seri numarası ile bağlantılı degil.. Ama dediğim gibi bana esas programlar gönderilmedi..

bu lpt aygıtının kartı 3 katlı.. Yani birtarafta direncin bacağı kanala bağlı değilken, arka taraftanda bakıldığında da bir kanala bağlı değil.. Belliki orta kisimda bir bağlantı daha var.. Buda takibi zorlaştırıyor..
60735
60736

sayın ustalarım alakanız için öncelikle teşekkür ederim..
sayın arkaplan...
dosyalar doğru ancak bunlar disk yapılandırması için kullanılıyor.. Esas yazılım execprog adında ve adını hatırlamadığım uzantısı LDR olan dosyalardı.. 2008 yılında hdd arızası olmuştu.. Üretici bana yukarıdaki dosyaları gönderdi.. Yeni bir hdd alıp fdisk ile şekillendirmem ve sonrasında talimat doğrultusunda kurulumu yapmıştım. Hdd tamamen kullanilmaz halde değildi.. Evde kullandiğım pc ye hdd yi bağlayıp içindeki ana programları alıp, yeni fdisk ile yeni sektor olusturulan hdd ye yazdırdım.. Yani bu demek oluyorki bazı dongle lar gibi bu program hdd seri numarası ile bağlantılı degil.. Ama dediğim gibi bana esas programlar gönderilmedi..

bu lpt aygıtının kartı 3 katlı.. Yani birtarafta direncin bacağı kanala bağlı değilken, arka taraftanda bakıldığında da bir kanala bağlı değil.. Belliki orta kisimda bir bağlantı daha var.. Buda takibi zorlaştırıyor..

Yani bu demek oluyorki bazı dongle lar gibi bu program hdd seri numarası ile bağlantılı degil..
Ama dediğim gibi bana esas programlar gönderilmedi..

cpu eprom seri numarasından alıyor olmalı
cpu epromun üzerinde kağıt barcod yapıştırmışlar olabilir ( seri no burada olmalı )
.
The master software is stored in the eproms on the board, opposite to the edge connector.

Ana yazılım karttaki epromlarda depolanır, kenar konektörünün karşısında.

yazılımda gizli dosya ?
HURCO.LDR

https://en.industryarena.com/forum/bmc30--143396.html

https://www.cnczone.com/forums/hurco/321894-hurco-bmc40-hard-drive-replace.html

talimat doğrultusunda kurulumu yapmıştım
ne gibi işlemler yapmıştınız ?

destek isterken "SECURİTY DEVİCE İS İNVALİD OR HAS FAİLED" hata neden olur sebebini sordunuz mu ?

bu ürünü satışa ( açık attıma ) koymuşlar sizin ürün gibi duruyor aynı mı bilmiyorum .
https://www.1stmachineryauctions.com/lots/hurco-bmc30m-vertical-machining-centre-cw-tooling
bu firmaya email yazın , bu makina ürünü alsam dersek kim verecek ?
satın nasıl destek alacak bir yolu oluyor herhalde .
bence yeni makina satmak için destek vermiyorlar
yabancı forumda konu açın destek isteyin belki bir yardım eder
veya çalışma sistemini , ana parçalar kullanılıp başka bir ürüne entgre edilmesi vs gibi .

https://www.cnczone.com/forums/hurco/109485-quot-security-device-invalid-failed-quot.html

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 60582

iyi akşamlar arkadaşlar...
bahsi geçen dongle için yaptığım ölçümde vcc girişinde 3.2V ölçebiliyorum.. LPT dongle ı çıkarıncada 3.4V gibi oluyor... voltaj ise makinanın içindeki endüstrial bi 386SX 40 PC anakartından geliyor.. (makina eski model olduğu için (1994) hurco destek vermiyormuş)...

foto gösterdim . ( altta )
burada kaç volt görüyorsunuz ?

Vcc – Collector Collector Voltage ( Kollektör besleme voltajı )
gnd ground ( toprak, şase )

olumsuz ise voltaj
artık bu makinadan hayır beklemiyorsanız risk durumu ?
dışardan voltaj tek taraflı beslenmiş olsa ( dikkat risk durumu )
çözüm olabilir mi düşüncesi !!!

DS1204U.png

kesmez' Alıntı:
sizin dongle 4.5 ile 5.5 volt arası gerilim ile çalışyor anladığım kadarıyla. anakartınızın da 3.4 volt civarı verdiğini söylüyorsunuz.
bu durumda arıza dongle yerine ankartta olabilir.
Aynı makineden başka bir tane varsa voltajları ölçüp karşılaştırabilirsiniz.

Sayin kesmez..
Bu aygıtı lpt portu olan herhangibir pc ye bağladığımdada aynı sonuçları alıyorum.. Makinanin üzerindeki pc endüstriyal.. Aynı evdeki pc lerin anakartlarına takılan ekran kartı gibi, bu pc de bi temel karta geçirilmiş.. Hatta yanında 3 tane daha farklı kart var.. (Motion control) bunların takıldığı yere kullanım kataloğunda multubus adını vermişler..
Bu kartın üzerinde, üzerindeki kartların birbiriyle haberleşmesinin haricinde , sadece giriş yapılan +5v, +12v, +24v ve -12v soketleri var.. Yani bu multibus denilen zemine yalnız bu dc akımlar verilmiş.. Bunlarıda kontrol ettim.. Ve voltajlarda bir sorun yok..

Belkide bu dongle haberleşme anında data pininden aldığı anlık sinyal ile 5v a yükseliyordur.. Yani belkide çalışıyor... Yukarıdaki çizimden çok birşey anlayamadım açıkcası..!!

diğer
peak kartında sorun olabilir mi ?
örnek kart açıklamaları

http://data.cas.manchester.ac.uk/database3/Cessna/Equipment/Logging Computer/Peak715VL2 Card/Peak715_um.pdf
http://data.cas.manchester.ac.uk/database3/Cessna/Equipment/Logging Computer/Peak715VL2 Card/Peak715_um.pdf

Son düzenleme:
Sn. Arkaplan.. Gonderdiginiz dosyalarim icinde.. Optiview ve showkey adinda iki program var..
Showkey i calistirdigimda.. ;
60788

Optiview calistiginda..;
60789

Ayrica millboy adinda olan dosya calistiginda..;
60790

Gorunuse gore dongle calisiyor.. Yani en azindan okunuyor..

Ayrica sistem dosyalarıda yerinde..;
60791

Ayrica dongle yi cikardigimda..
Millboy ve showkey bu sekilde uyari veriyor...
60792

Sn. Arkaplan.. Gonderdiginiz dosyalarim icinde.. Optiview ve showkey adinda iki program var..
Showkey i calistirdigimda.. ;Ekli dosyayı görüntüle 60788

Optiview calistiginda..;
Ekli dosyayı görüntüle 60789
Ayrica millboy adinda olan dosya calistiginda..;
Ekli dosyayı görüntüle 60790
Gorunuse gore dongle calisiyor.. Yani en azindan okunuyor..

Ayrica sistem dosyalarıda yerinde..;
Ekli dosyayı görüntüle 60791

gizli dosya var mı ?
size ne gibi işlem yaptırdılar .

Ayrica dongle yi cikardigimda..
Millboy ve showkey bu sekilde uyari veriyor...

ds1204u anahtarı çıkarılınca ?
yazılım ve voltaj .

dışarından virus buluşma imkanı var mı ? ( ACABA her durumu düşünmek ?) mantık ışı ama

ekran sarı olması sizce ? yorumunuz .

yabancı forumda konu açın ve yazılı konulara yazın !!!
bilği bilğidir .

Son düzenleme:
Bana sizin paylastiginiz dosyalarin icinde key ile ilgili dosya gondermediler... O zamanki sorun makina acildiginda hdd yi gormuyor , disk yok hatasi veriyordu. Ancak hdd yi sokup ev pc ye bagladigimda icine girilebiliyordu.. Bende icinde ne varsa kopyasini aldim.. Sanirim hdd nin boot kismi arizalanmisti.. kurtarmak icin format atitirdilar.. Sorun devam etti.. Sorasinda Hdd kurtaramayinca yeni bir hdd aldim.. Gonderdikleri dokuman dogrultusunda yeni hdd ye fdisk yapip program dosyalarini yukledik... Ve makina calisti...
Dokuman ekte..

Sistem icinde gorunen bir gizli dosya yok..
60794

Ekli dosyalar

• TIN1057A.DOC
    100.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye