Dondurma Makinesi Elektronik Kartı

Rewenqe09

Üye
Öncelikle herkese selamlar forumda yeniyim ve nereye açacağımı bilmediğimden dolayı konuyu buraya açıyorum eğer ki varsa bir hatam şimdiden affola. Ben İst Bahçelievler de bir dondurma dükkanıyım dün itibariyle kullandığımız imalat makinelerinden bir tanesi arıza verdi makina İtalya menşei olduğu icin burada bir servisi yok kaç tane elektrikçi geldiyse çözemedi sorunu size kısaca şöyle anlatayım şimdi bu dondurma makinası çalışır vaziyette iken kapağı açar açmaz kendini durduruyor du hangi fonksiyon da olursa olsun kapattığınızda tekrar devam ediyordu kaldığı yerden ve kapak açıkken LED ekranda 00 yazıyordu ama dün itibariyle dondurma yaparken makine bu ekranda takıldı kaldı elimle ön panele tiklattigimda geldi sonra tekrar gitti elektrikçi getirdim elektirik tesisatını sigortayı falan değiştirdik gelen elektirigi ölçtük hem makinadan hemde bina girişindeki koffır diye biseyden ölçtüğünü söyledi sorun yok dedi bizde ön taraftaki kartı soktuk bir televizyon tamircisine götürdüm temizledi kartı getirdik taktik yine aynı sonra birde buzdolabı gibi eşyaların tamirini yapan bir yere götürdük adam kartı aldı inceledi ve görünen iki hata var dedi elinde parça olmadığı için Karaköy den temin edebilirsiniz dedi şimdi benim sormak istediğim makina bu hatayı karttan dolayı yaparmi altta resimleri ekliyorum şimdiden herkese teşekkür ediyorum

86MPVA.jpg

QPavDv.jpg

2OrnLL.jpg

7Bq7Oa.jpg

vabbdp.jpg

Optokuplör kısmında sanki kondansatör akması gibi bı durum var resimden net anlaşılmiyor.
IMG_20190728_221845.jpeg

Gözle görülür bir arıza var gibi duruyor yapar.
Abi çok teşekkür ederim cevabın için peki İstanbul Avrupa yakası tarafında bunu sağlam bir şekilde tamir edebilecek bir yer biliyor musun tavsiye edebileceğin yer varmı

Kapasitörün optoküplörün orada bir tamir yapılmış gibi,
orada kapasitör akması değilde daha çok lehim pastası artığı var gibi gözüküyor.

"elimle ön paneli tıklattığımda geldi" sözüne
ve anlattığın çalışma prensibine göre
muhtemelen kapak kısmında anahtar sistemimde
veya sinyalinde bir sıkıntı olma ihtimali yüksek
yada bu sinyalin karta girdiği yerdede problem olabilir.
Varsa bu sinyalin nasıl çalıştığını anlayıp
karta bu sinyali elle vererek sorun var mı yok mu anlanılabilir.
Muhtemelen bir ortak uç ve kapak anahtarına giden bir giriş ucu vardır.
Anahtar giriş ucu ve ortak ucu kısa devre ederek - birbirine bağlayarak denenebilir,
burası net değil girişleri yakabilirsin,
doğru işlem için daha detaylı incelemek lazım.
Forumda bu işi yapabilecek nitelikte olan kişiler var,
İstanbul da olanda vardır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri