Donanımsal Güneş İzleyici

RaiKo^frt

Üye
Merhaba arkadaşlar, h köprüsü yöntemi ile dc motor kontrolü yaparak,akımların aktığı yöne göre 2 paneli karşılaştırıp güneşin gelme açısına göre(hangi panele daha dik güneş ışığı geliyorsa) motoru panele uygun yönde döndürecek(sağ-sol) bir güneş izleme sistemi yapıyorum. Devrenin taslak şemasını aşağıda paylaşıyorum. Test aşamasındaki bu sistemdeki sorun, maximum güç kazancı olacak şekilde izleme yapamıyorum(bir panel ancak 45 derecelik açılma açısı ile durduğunda motor bir yöne hareket ediyor) amacım dinamik bir şekilde motorun panelleri takip etmesi ve uygun yöne çevirmesi.Bunun için devreye hangi modifleri yapabilirim ya da nerde hata yapıyorum rölelerin anahtarlama akımında bir sorun olabilir mi, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu ne ki. Amerikayı bir daha keşfetmeye gerek yok. Bu dediğin işi yapan yüzlerce devreyi internetten bulabilirsin. Böyle düz mantık röleyle olacak iş mi bu.

Bu ne ki. Amerikayı bir daha keşfetmeye gerek yok. Bu dediğin işi yapan yüzlerce devreyi internetten bulabilirsin. Böyle düz mantık röleyle olacak iş mi bu.

arkadaşım konu ile ne kadar alakan var bilmiyorum ama o dediklerini yapmayı zaten biliyorum, amacım başlıkta da belirttiğim gibi donanımsal olarak ucuz maliyet ile bu devreyi çalıştırmak

mosfet ile h bridge yapsanız daha iyi olacktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri