Dolap soğutmuyor.

atacr

Üye
Merhabalar. Bir sorum olacak. Dolabım 2 kapılı eski bi dolap ve buzluk kapısını açınca alt kısımdaki hava kanalları çalısıp içeri hava veriyor ama buzluk kapağı kapandığı zaman hava vermeyi kesiyor. Sebebi nedir?

Dolaptaki fan çalışıyormu? Fişten çek içini boşalt tamamen buzlar çözülsün güzel bir temizlik yap sonra dene bakalım aynı sorun olacakmı? Motorun üstünde su tahliye deposu var onada bak suyu tahlıye ediyormu? Yani su dolmuşmu?

Dolaptaki fan çalışıyormu? Fişten çek içini boşalt tamamen buzlar çözülsün güzel bir temizlik yap sonra dene bakalım aynı sorun olacakmı? Motorun üstünde su tahliye deposu var onada bak suyu tahlıye ediyormu? Yani su dolmuşmu?
Arkası kapaklı onu söküp kontrol edeyim. Şaşırdığım durum üst kapak kapanınca neden üflemeyi kesiyor. Çok garip
Yani buzluk kapağının alt kısımdaki hava kanalıyla bir alakası olabilir mi ki

soğutmuyor yazmışsın da neresi soğutmuyor hocam ?

dolapta performanssızlık, buzluk dondurmama, günlük bölüm soğutmama durumu var mı ?

başlığa değil yazının içeriğine odaklanın lütfen. Buzdolabının buzluk kısmındaki kapı açık olunca buzdolabının aşağı kısmındaki hava kanallarından soğuk hava üflemesi yapıyor ama buzluk kapağı kapandığı zaman alt kısımdaki hava kanalları hava üflemiyor. bir alakası var mıdır bilmiyorum ama üst kapak kapanınca alt kısım soğumuyor.

Normalde buzdolaplarının kapakları kapatıldığında dediğiniz gibi hava kanallarından soğuk hava üflemesi olayı başlar. Yani kapak açıkken hava üflemesi olmaz. Garip olan olay, buzluğun kapağının kapanması sonrası alt tarafta mevcut bulunan hava üflemesinin durması. Gerçekten garip bir durum.
Saçma bir fikrim var :D
Buzluğu fazla kullanmıyorum diyorsanız buzluğun kapanırken ittirdiği düğmeyi sökerseniz yada dışa uzanan çıkıntısını keserseniz kapak kapandı bilgisi gitmez. Bu sayede alt taraf en azından soğumaya devam eder. Dolap eskiyse denenebilir.

cevap için teşekkürler ama o tezi şöyle çürüteyim; elimle kapak açıkken (kapanınca içeri giren) düğmeyi bastırdım hava akmaya devam etti. ne varsa o kapak fiziki olarak kapanınca bir şeyler oluyor.

hocam hava veriyor vermiyor konusu
dolabın derdini anlamamız için dolaylı bir anlatım oluyor.

alt bölüm soğutmuyor
ve ayrıca buzluğun kapağını açık tutarsam alt taraf soğutabiliyor diyorsun galiba,
(ya da soğutmuyor ama hava üflüyor no frost deliklerinden diyorsun, orası da anlaşılmıyor)

garip bir durum ama doğru mu anladım ?

dolapta performanssızlık, buzluk dondurmama, günlük bölüm soğutmama durumu var mı ?
nerede var?

bu işler içim öncelikle dolabınızın marka ve modelini belirteceksinizki daha kolay yardımcı olabilelim.

kapı açıkken lamba devreye girer fan durur,kapı kapalıyken fan çalışır lamba söner..

lamba ve fanı çalıştıran kapı butonunu kimse soketlerini çıkardı mı?

butona odaklanın bence..

Merhabalar. Bir sorum olacak. Dolabım 2 kapılı eski bi dolap ve buzluk kapısını açınca alt kısımdaki hava kanalları çalısıp içeri hava veriyor ama buzluk kapağı kapandığı zaman hava vermeyi kesiyor. Sebebi nedir?
SELAMUN ALEYKUM
BUZ DOLABİNİN İCİNDE HAVA EMİS YERİ TİKALİDİR ONDAN DOLAYİ KAPAK KAPANİNCA BUZLUK KİSMANDAKİ SOGUK HAVAYİ SOGUTUCU BOLUME VERMİYOR FİLTRE GİBİ BİR YER VARMİ ORALARA BAK YERİNİ BULURSAN İCİNE SİCAK SU DOK TAHLİYE YERİNDEN PİSLİK FALAN CİKACAKTİR MUTLAKA
bu işler içim öncelikle dolabınızın marka ve modelini belirteceksinizki daha kolay yardımcı olabilelim.

kapı açıkken lamba devreye girer fan durur,kapı kapalıyken fan çalışır lamba söner..

lamba ve fanı çalıştıran kapı butonunu kimse soketlerini çıkardı mı?

butona odaklanın bence..

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri