Dokuz Eylül Üni. Elektrik Elektronik Mühendisliği Hakkında

s.akgun

Üye
Merhabalar..Bu sene Öss'ye girdim. İTÜ-YTÜ makina mühendislikleri ve Dokuz Eylül üni. Elektrik elektronik mühendisliği arasında kararsız kaldım. Meslek olarak elektrik elektronik mühendisliğine kendimi daha yakın hissetmekteyim. Fakat mezun olduktan sonra iş bulma konusunda mezun olunan üniversitenin önemi de yadsınamaz.. Bu konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

ben şu an kahramanmraş sütçü imam üniv. okuyorum ve şu an hem okuyup hem de aktif olarak çalışıyorum... yani iş senin okulunda değil, öğrenme kabiliyetinde ve uygulama yeteneğinde ... (okuduğum okulu küçümsemiyorum ama tüm herkes tarafından dalga geçildiği bir gerçektir...)

Sn. s.akgun,

Elektronik veya elektrik mühendisliğini istiyorsanız, mezun olduktan sonraki yetki sınırlandırılmasından da haberdar olmanız lazım. Yanlış biliyorsam beni düzeltiniz: En son hatırladığım kadarıyla EMO elektrik-elektronik mühendisliği mezunlarına mezun oldukları gibi SMM belgesi vermiyor. Yetki derslerini almış olsalar bile.. Hatta yine yanlışsam beni düzeltin; Devlet kadrosu için atamalarda da sıkıntı çıkıyor.

Önemli olan sadece mezun olacağınız okul değildir. Mezun olduktan sonraki iş potansiyelidir. Tabii şu andan itibaren 5 sene sonrasını görmek biraz, teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bu ve benzeri değişkenlerin de dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.

Saygılar

Elektrik Elektronik Mühendisiyim
Bir daha seçer misin deseler? Ya sadece elektrik mühendisliği, ya sadece otomasyon, yada sadece telekomunikasyon seçerdim.

Mesela puanım yetmesine rağmen itü elektrik mühendisliğini seçmediğime hala pişmanım :)
Ama otomasyon mühendisliği yapmayı dünyada hiçbirşeye değişmeyeceğim için halimden de cok memnunum.

Ne ile mutlu olacağına ve ne kazanmak istediğine bir bak karar vermeden önce.

Ona göre karar ver.

Sn. s.akgun,

Elektronik veya elektrik mühendisliğini istiyorsanız, mezun olduktan sonraki yetki sınırlandırılmasından da haberdar olmanız lazım. Yanlış biliyorsam beni düzeltiniz: En son hatırladığım kadarıyla EMO elektrik-elektronik mühendisliği mezunlarına mezun oldukları gibi SMM belgesi vermiyor. Yetki derslerini almış olsalar bile.. Hatta yine yanlışsam beni düzeltin; Devlet kadrosu için atamalarda da sıkıntı çıkıyor.

Önemli olan sadece mezun olacağınız okul değildir. Mezun olduktan sonraki iş potansiyelidir. Tabii şu andan itibaren 5 sene sonrasını görmek biraz, teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bu ve benzeri değişkenlerin de dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.

Saygılar

yukarıda bahsettiğiniz konuda haklısınız... yüksek gerilim tekniği, elektrik makinaları gibi derslerin alınması gerekiyor...ancak şu şekilde bir durum da var...

- teknik üniversitelerde bu dersler EMO nun istediği şekilde veriliyor... yani SMM belgesi almanızda bir durum söz konusu değil...
- teknik üniversitelerden ayrılan yeni isimle eğitime devam edilen bu üniversitelerden mezun mühendisler de SMM belgesi alabiliyor...
- yukarıda beliirtilen maddelere uygun olmayan üniversite mezunlarına ise bu dersin kabul edildiği üniversitelerde kurslar açılıyor ve EMO yine SMM belgesi veriyor...

yani EMO bir kural koydu ancak alternatifini de sundu... hatta ve hatta SMM belgesi olmayan eski mezunlar dahi bu belgeyi bu kursları tamamladıktan sonra alabiliyor... onun için negatif bir durum söz konusu değil...

Elektrik ve elektronik çok güzel bir meslek ama amacın rahat, düzenli ve iyi maaş ise sakın bu mesleği seçme, biz elektrik ve elektronik mühendisleri yağın pasın içinde çalışırken, kalifiyesiz bir muhasebe elemanı klimanın tadını çıkartıyor, zaten senin de her zaman alternatifin olduğu için patronların gözünde bir değerin yok, nasıl olsa senin işini yapmaya can atan dışarda bir sürü işsiz elektrik ve elektronik mühendisi var.
Hayat gerçekten toz pembe tozun içine girip noluyor burda diyen yok.
Senin bir yılda kazandığını bir doktor bir-iki günde kazanıyor.
Ama tekrar söylüyorum elektrik elektronik bir hobi gibidir, seversen mutlu olursun. Hobinden para kazanırsın. Gerisi hayat mücadelesi.. Şansın açık olsun.

slm arkadaşım.ben elektrik-elektronik müh bölümünde okuyorum.benim sana tavsiyem şu iyi bir matematiksel bilgi ve beceriye sahipsen ve analitik düşünebilme yeteneğin varsa bu bölümü rahat okuyabilirsin.ama matematiğin iyi değilse okurken çok sıkıntı çekersin.iş arama şu an senin için çok erken.şimdiden bunları düşünme.bence sen yukarıdaki önerimi dikkate al.yoksa ileride pişman olabilirsin.

Sn. mrd0646,

Dediğiniz doğrudur. Ben de zaten mezun oldukları gibi dedim farkettiyseniz. Ben elektronik mühendisliği mezunuyum. Kursları takip ediyorum. Geçenlerde KATÜ'de vardı. Ama istenilen miktar bana o an fazla olduğu için başvuramadım. Uzaktan erişim ile alınan eğitimi açıkcası daha önce de görmemiştim. Yanlışsam düzeltiniz; Elektrik mühendisliği mezunu bir insan kadar da yetkiniz olamıyor. Yetkiniz sınırlı oluyor yani.. Başka bir durum bu kurslar her ilde açılmıyor anladığım kadarıyla. Ya da bana denk gelmedi. Ben Bursa'da ikamet ediyorum. Çalıştığım için Bursa harici bir yere de gidemiyorum. Olay baya bir karışık kısacası.. :)

Bu arada Sn. meteakmaz'ın söylediklerine de katılıyorum. Elektronik veya elektrik ciddi paralar kazanacağınız bir meslek olarak görülmemeli. Kazanılan yerler tabii ki var ama azınlıkta kalıyor. Bir endüstri mühendisi(ki mühendislik bu mesleğin neresinde hala anlamış değilim..) bizlerden çok daha fazla maaşlar ile çalışıyorlar. Ben meslek seçimimimden memnunum. Ama gerçekten sevmek lazım başka türlü katlanması çok zor olur. Sevmeyip okumuş olmak için okuyup da mezun olan arkadaşlarım var. Bunlar sadece okumanın zor olduğunu düşündüler hep.. Asıl zorluk meslek hayatına atılmakla başlıyor..

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

Sn. mrd0646,

Dediğiniz doğrudur. Ben de zaten mezun oldukları gibi dedim farkettiyseniz. Ben elektronik mühendisliği mezunuyum. Kursları takip ediyorum. Geçenlerde KATÜ'de vardı. Ama istenilen miktar bana o an fazla olduğu için başvuramadım. Uzaktan erişim ile alınan eğitimi açıkcası daha önce de görmemiştim. Yanlışsam düzeltiniz; Elektrik mühendisliği mezunu bir insan kadar da yetkiniz olamıyor. Yetkiniz sınırlı oluyor yani.. Başka bir durum bu kurslar her ilde açılmıyor anladığım kadarıyla. Ya da bana denk gelmedi. Ben Bursa'da ikamet ediyorum. Çalıştığım için Bursa harici bir yere de gidemiyorum. Olay baya bir karışık kısacası.. :)

Bu arada Sn. meteakmaz'ın söylediklerine de katılıyorum. Elektronik veya elektrik ciddi paralar kazanacağınız bir meslek olarak görülmemeli. Kazanılan yerler tabii ki var ama azınlıkta kalıyor. Bir endüstri mühendisi(ki mühendislik bu mesleğin neresinde hala anlamış değilim..) bizlerden çok daha fazla maaşlar ile çalışıyorlar. Ben meslek seçimimimden memnunum. Ama gerçekten sevmek lazım başka türlü katlanması çok zor olur. Sevmeyip okumuş olmak için okuyup da mezun olan arkadaşlarım var. Bunlar sadece okumanın zor olduğunu düşündüler hep.. Asıl zorluk meslek hayatına atılmakla başlıyor..

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

Arkadaşlar elektrik smm (1 kv altı ) belgesini alabilmeniz için elektrik mühendisi veya elektrik-elektronik mühendisi (dikkatinizi çekerim elektronik mühendisi değil) olmanız gerekiyor.Emo'nun sayfasında belirtilen dersleri alan e.e.m'ler (elk-elo.müh) 1kv altı ve 1 kv üstü smm belgesi alabilirler.(Elektrik mühendisleri bu dersleri aldıklarından dolayı 1 kv altı ve 1 kv üstü smm olmalarında bir engel yoktur.)

Yanlış anlaşılmaya yol açılmış sanırım,elektrik smm alabilmeniz için e.m. veya e.e.m. lisans programını bitirmeniz şart.Saygılarımla

yanlıs bılmıyorsam İTÜ yada YTÜ de sadece elektrık mhendıslıgı var sana tavsıyem okursan sadece elektrık muhendıslıgı oku...iş konusunda yetkı konusunda elk-elkt-muhendıslıgınden bır adım onde olursun tabı kı hersey senın elınde severek okursan ınan kı basaramıyacagın hıc bır yok..saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri