Doğrultma devresindeki kondansatörler

kado000

Üye
Sa.Arkadaşlar ben 2x9V trafo ile bu devreyi kuracağım.fakat elimde 2adet 4700uF/25V kondasatör var.bu devre doğrultulunca 25V u aşabilir mi? yoksa 12Vu aşıp 15-17V gibimi voltaj gelir.yani sorum şu 4700uF/25V kondasatör patlarmı ????

Patlar derseniz elimde 4700uF/50V ve 6800uF/50V kondasatörler var.
bu ikisinin kapasitesi farklı olduğu halde devrede kullansam olurmu.

eğer buda olmaz derseniz 1tane 4700uF/50V kondasatör almak mantıklı gibi geliyor.ama gende görüşlerinizi alayım.şimdiden teşkkürler.

kfxh7.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hangi gerilim seviyesinden Ac yi Dc ye çevireceksin? Ona göre konuşmak lazım.

Elektrolitik kondansatörlerin şarj sonunda V=1.414*V1 formülü kadar gerilimleri yükselir.Buna göre köprü diyottan doğrultmadan çıkan net 9 volt dc. gerilimi V=9.*1.414=12.726 volt en fazla olur. 2*12 volt trafo ile,12 volt dc. net çıkışında ise V=1.4141*12=16.96 volt olur.9 volt ile çalışacağınızı söyleyip şemada 2*12 volt 4 watt. trafoyu ayrıca kullanmışsınız.Bu simetrik beslemeli çıkış, ton kontrol devresi için mi, küçük bir anfi için mi gereklidir ayrıca bundan da bahsedin. Eğer çıkışta 2*12 voltu bir omik dirençte kullanırsanız çıkış voltajı trafo doğrultmasındaki orijinal ilk durumuna kadar düşebilir,yani kondansatörün bu voltajı çok fazla yükseltmesi de söz konusu olamaz. Amfi ile kullanımda da ayni durum söz konusudur.

Adaptör yüke bağlı değilken,yani boştayken 2*9 voltluk bu adaptörün,çıkış uçlarında sadece 2*12.726 volt oluşabilir.Amfi veya herhangi bir yük devreye girdiğinde (Omik,indüktif,vb.) voltaj yükün karekteristiğine de bağlı olarak hızla düşer,trafo çıkış değerine kadar da gerileyebilir,çünkü yaptığınız bu yalın sistem regülesiz bir adaptör(güç kaynağı)dır.Regülesi olmadığından dolayı da çıkış uçlarındaki bu dc. değeri de yük durumuna (Yükün watt. değerine) göre çok değişecektir.

Not:Tek bir diyot ortalama 0.70 volt(2 tanesi 0.70+0.70=1.40 volt) kadar bir gerilim düşümüne neden olur,ama şebekedeki yükselme ve trafo çıkışının da ayrıca çok net olamaması,bu diyottan sonraki çıkış değerini ayrıca dengelemiş olur.Bunu da her zaman göz önünde bulundurun.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
pembepanter ben 9x2v trafoyu doğrultmak istiyorum.en az 2x15v elde etmem lazm.bende doğrultulunca 2x15v a yaklaşık bir değer bulurum diye düşündüm.senin fikrin nedir.

binbaşı sanada teşkkür ediyorum.ama dediklerinde pek bişey anladığım söylenemez.okadar bilgiye sahip değilim.(anlayacak kadar da olsa)bana şöyle özetle olurmu olamzmı desen daha makbule geçer

şimdiden teşekkürler

Özetle şunu söyleyeyim size,benim "ses devreleri,şemaları" kısmında,amfide mükemmel deneyim,tda 1554q'lu amfi deneyimli yazım aslında bu tür işlerde çok şey anlatmaktaydı.Buradan hareketle size net 2*15 volt dc. çıkışı için(4 watt'da) yine 2*15 volt çıkışlı bir küçük trafo bulmanız gerektiğini söyleyeyim.Yani kondansatörün yükteki bu değişkenliğinden faydalanarak sabit bir adaptör yapamazsınız.Yapacağınız 2*15 volt dc. trafoya köprü diyot bağlamak,orta uçtan alınan 0(nötr)le bu çıkıştaki + ve - 'yi ikiye bölmek,çıkış uçlarına da küçük watt. değerli birer tane 1.5-1.6 kiloohm'luk direnç bağlamaktır.Bu yolla iki çarpı simetrik çıkışı,ne boşta,ne de yükte 15. volt dc.nin üstüne çıkarmamış olursunuz,bu 2 küçük değerli yüksek omajlı direnç de kondansatörleri 15 volt dc. de sabit tutar ve çıkan akım da yine tam düz (Doğru) olmuş olur.Mutlaka bu şekilde değişken olmayan,sabit voltaj çıkışı için bu şarttır.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/amfide-mükemmel-deneyim.70326/

"Boştaki olan besleme bağlantısında,entegreye büyük soğutucu da bağlansa,volüm artışında biraz fazla ısındı.Bende kondansatörlerden birinin uçlarına 1.6 kohmluk deşarj direnci(Küçük watt. değerinde) lehimledim.Besleme voltajı bu şekilde ayni arabadaki gibi 12-12.6 seviyelerinde bir değerde sabit kaldı,16 voltlara boşta yükselip entegreyi fazla ısıtmadı,eli yakmayacak ölçüde(65 derece altında)kaldı."

binbaşı galiba sorumu tam anlatamadım.sen şimdi herşeyi bi unutup bu soruma cevap verirmisin

SORU

9x2V 2W bir trafoda simetrik doğrultma yapıcam.filtre için kondansatörlerden elimde iki tane 4700mf 25V, 1 tane 4700mf 50V var.25V kullansam patlarmı???50V elimde 1 tane var gidip 1 tane daha 4700mf 50v alayımmı///veya devrede 2 kondasatör kullanılmış ben bu kondasaörleri 6800mF ve 4700mF (ikiside 50v) kullansam olurmu.

umarım sorumu anlatabilmişimdir.yardımını bekliyorum

Merhaba,

Sayın binbaşı konuyu aslında bir elektronikçi için oldukça güzel anlatmış. Siz kendinizin yeteri kadar elektronik bilgisine sahip olmadığınızı belirtmişsiniz. Buna göre anlatılanlar ve isteniler çerçevesinde aşama aşama gidersek;

1. simetrik yani +15V_0V / 0V_-15V olmak üzere 2 gerilim almak istiyorsunuz.
Bunun için bu gerilimleri bağlayacağınız yük yani lamba,motor amfi v.s her neyse bunun çektiği akım önemlidir. Ne kadar çok akım çekilirse istediğiniz +15V / -15V o kadar düşecektir. Bu da beslediğiniz yüklerin randımanlı çalışmamasına sebep olacaktır. Bağlanan yüke göre yurıdaki durumda göz önüne alınarak trafonun gücü doğru seçilmeli.

2.Yukarı da anlattığım çekilen akım,düşen gerilim orantısına göre bağlanan yükte sürekli 15V elde etmek istiyorsak, Trafo seconder gerilimleri DC output yani 15V değerinden yüksek olmalı. Benim hesabım DC çıkış geriliminin %20 fazlası olmalıdır. Yani 15VDC çıkış için Trafo çıkışı 18VAC olmalıdır.

3.Bu durumda sizin devrenize 18VAC uyguladığımızda 18 x 1,4 = 25V elde ederiz. Buda sizin +15V / -15V ile besleyeceğiniz yük için çok fazla olur. Bu yüklerin yanmasına,kısadevreye V.s neden olur.Bu gibi durumlarda aşağıdaki linkteki bulunan şemadaki gibi Regüleli (7815 _ 7915 ) devreler kullanılır. Dolayısı ile buradaki 4700µF kondansatörlerin 35V olması daha doğrudur.

±15V (Simetrik) Regülasyonlu Güç Kaynağı

http://img.donanimhaber.com/upfiles/141841/80853FCFC62B497ABE09D671701290CB.jpg

Power supply regulator +15V -15V 1A by IC 7815 & 7915 | Eleccircuit.com

4.Yukarıdaki linkte bulunan devreyi kullanırsanız, besleyeceğiniz yükten daha iyi performans almanız sağlanır. Voltaj dalgalanmalarından veya olası Şebeke gürültülerinden korunmuş da olursunuz.

Son düzenleme:
binbaşı galiba sorumu tam anlatamadım.sen şimdi herşeyi bi unutup bu soruma cevap verirmisin

SORU

9x2V 2W bir trafoda simetrik doğrultma yapıcam.filtre için kondansatörlerden elimde iki tane 4700mf 25V, 1 tane 4700mf 50V var.25V kullansam patlarmı???50V elimde 1 tane var gidip 1 tane daha 4700mf 50v alayımmı///veya devrede 2 kondasatör kullanılmış ben bu kondasaörleri 6800mF ve 4700mF (ikiside 50v) kullansam olurmu.

umarım sorumu anlatabilmişimdir.yardımını bekliyorum

Sevgili arkadaşım;2*9 voltluk trafoyla 2*15 volt dc. çıkışı da ayrıca elde edemezsin.

2*9 voltluk trafoyla en fazla 12.72 volt dc. elde edersin, o da fazla zorlayan yükte 9 volt dc.ye otomatik olarak düşer.

Elindeki tüm kondansatörleri (25-50 volt) paralel bağlayabilirsin.(Fazla voltun bir zararı yok,ama az voltun şişme,patlama riski var! 25 voltluk elektrolitik 12.72 voltta patlar mı,patlamaz matematik ayrıca bunu bize söylüyor ben değil)

Bu şekildeki simetrik devrelerin(Tek köprüden iki ayrı çıkışlı) yapısı nedeniyle tek bir diyotun doğrultması gibi davranır,haberiniz olsun.Köprü diyotta buradaki gibi iki çıkışta birer tane kullanıyorsan eğer,tam bir doğrultma için 2-3 tane paralel(Bu durumda sığayı mümkün mertebede artırmalısın)kullanman(Elindeki 25-50 voltlukları)gerekli,yani elinde voltajı uygun olan ne varsa kullan.

*Kapasite farkı palalel kullanmaya bir engel değildir,rahatça kullanabilirsin.Yalnız kutupları ters bağlarsanız bu elektrolitik kondansatörlerin şişip patlamasına neden olur,aman lehimlerken dikkat!

Ama çalıştıracağın devre 9-15 volt aralığında,toleranslı bir devre ise işte o zaman 9-12-15 dc. voltun bir sorunu yoktur,yeni trafo almana da gerek kalmaz.Bunu en baştan,daha işin başında söylesen(Devreyi de özellikle bu nedenle sordum) herkesin yardımı da daha kolay olurdu.Olay kısaca budur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
2i nizede teşekkür ediyorum.sorunum çözülmek üzere sorularım olursa burdan devam ederiz.selamlar

bi sorum daha olacak.kırmızı ile işaretlediğim yerlerde birleşme varmı yoksa gnd direk trafodan mı gelicek.eğer böyle olursa kondasatörler seri bağlı olucak doğrumudur???

kg6vv.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri