Doğrultma devresi hakkında

Lm 7824'e de pek gerek yok, zaten 2200 mF'lık elektrolitik kondansatörün + ve - uçlarına 1.5 kohm direnç lehimlenirse 24 volt DC'ye bu doğrultucu çıkışı sabitlenir, yüke bağımlı, bağımsız olan bir durumu bu son durumda olamaz. En basit regüleli bir doğrultucu devresinde köprü diyot + elektrolitik kondansatör+ paralel bir direnç mutlaka bulunur, netten basit regülatörlü doğrultma şemalarına (proteusta yapılmış) bakılınca bu görülebilir.

Not: Ayni voltaj sabitlemeyi (yani regülasyonu) tda1554q ses çıkış entegresini önce trafo-köprü diyot-elektrolitik kondansatörüyle dirençsiz beslerlen bizzat yaşadım, 1.5 k'lık direnci lehimlemeden çalıştırdığımda voltajın 12'den çok fazla yükselmesiyle tda 1554q öncelikle çok aşırı (soğutuculu olduğu halde) ısındı, 1.5 k'lık direnci elektrolitik kondansatör uçlarına lehimlediğimde voltaj 12 civarında sabitlenip ses çıkış entegresi bu durumda 12 civarı gelen voltajla ısınmadı, çalışma verimi çok daha iyi oldu. Sonradan bu trafoyu akü şarjı için kullanacağım için yerine 250 watt PSU'yu onun yerine koydum, ayni işi çözdü, PSU SMPS çıkışlı olduğundan 12 volt DC çıkışı boşta veya düşük yükte net 12 volt DC'dir. Kolay gelsin.

Bir konu da daha bilgi almak istiyorum.
36 V 6A güç kaynağı İçin xl4016 kullanacağım, xl4016 nın kendi potansiyometresi yerine normal pot kullanmak istiyorum,kaç kohm luk potansiyometre kullanmalıyım ?
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri