doğrultma devreleri hakkında

arkadaşlar ben hep merak etmisimdir okulda bize verirler devre yapacağımız zaman veriler elimize 100 ohm direnç bilmem kaç kondansatör su seri ujt transistör trstör... ama
biz okuldan mezun olduk diyelimki en basitinden 220 ac yi 30v dc ye çicvirecem burda hangi değerde ne kullanacaz mislal bunun gibi devreler kataloğ falan diyıomlar ama baktımda hiç bir sey anlamadım yada yanlıs seye baktım

önce nasıl bir doğrultucu yapacaksın kontrollü mü kontrolsüz mü ona karar ver. ona göre sistemden ne kadar akım çekeceksin ona bak sonra çekilecek akıma göre elemanları bul datasheetlerini incele herşey orada yazıyor elemanların tetikleme akımları ve gerilimleri gibi şeyleri oradan bulabilirsin. kontrolsüz yapacaksan da diyotları yine akım ve gerilim değerine göre seçeceksin her iki devrede de trafo kullanacaksın onu da çıkış gerilimine göre belirlemen gerekiyor.

220v 30vdc yapmak istiyorsan kullanacağıun yere göre bir trafo seçmelisin yani şöyle diyelim kullanaçağın yük 20w güç harçıyorsa 20VA trafo seçmelisin düşürücü modda 220v u 25V ac'ye düşüren bir trafo seçersin trafonun çıkışına köprü diyot kullanırsın ve kondansatör filtreleme amaçlı seçeceğin kondansatör işaretin iyi olmasını istiyorsan 2200uf seçebilirsin voltajıda 40v şeçmelisin çünkü devrede 30v değer olacak kon. patlamaması içöin ona göre değer şecersin umarım açıklayıcı olmuştur....

220v 30vdc yapmak istiyorsan kullanacağıun yere göre bir trafo seçmelisin yani şöyle diyelim kullanaçağın yük 20w güç harçıyorsa 20VA trafo seçmelisin düşürücü modda 220v u 25V ac'ye düşüren bir trafo seçersin trafonun çıkışına köprü diyot kullanırsın ve kondansatör filtreleme amaçlı seçeceğin kondansatör işaretin iyi olmasını istiyorsan 2200uf seçebilirsin voltajıda 40v şeçmelisin çünkü devrede 30v değer olacak kon. patlamaması içöin ona göre değer şecersin umarım açıklayıcı olmuştur....

40V elektrolitik kondansatör piyasada daha önce görmedim.
30 volt için;
30x1.41=42,4 Volt olduğundan en az 50 Volt kondansatör kullanılmalıdır.

1.41 katsayısı sabit midir yoksa belli bir geldiği yer var mı acaba ??

Bir katkıda bulunmak için,AC. gerilim diyotlarla doğru gerilime çevrildiğinde ve bir elektrolitik kondansatör bağlandığında çıkış gerilimi 1,41 kat artar.Kondansatör bağlanmazsa diyotlar üzerindeki gerilim düşümü fazla olur.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri