Doğru topraklama nasıl yapılır

Hocam benim olay tam olarak bu değil. Sadece dip ses yok tonları alamıyorum. Normal halini bildiğim için çok can sıkıcı oluyor. Yinede teşekkür ederim paylaşım icin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn.toyer hoşgeldiniz.Uzunca bir süredir
görünmüyordunuz.Bu konu daha önce
çok konuşulmuştu.Fazların dengesiz yük-
lemmesi nedeniyle,biliyorsunuz,nört kay-
ması dediğimiz olay olur.Bahsettiğimiz
olay budur.Nusret hocanın kitabı ekde.
Nötr kayması oluşur doğrudur.
Mantığımın almadığı konu şu.

Yıldız noktası (nötr) toprakta üç faz kısmında toprakta. Eve faz-nötr (yıldız noktası) geliyor. Yani toprak geliyor nötr olarak. Evde de toprak yapıyoruz. 2 side toprak. Tek nokta. Tek noktada potansiyel fark nasıl oluşabilir ? ( Nötr iletkeni, toprak iletkeni, eve çekilen toprak hattı direnci ile yıldız noktası ile toprak arasına çekilen toprak hattı direnci.)

Yani iyi bir topraklama ve topraklama-nötr iletkenleri ile nötr ile toprak arasında voltaj görmemeliyiz. Yada çok küçük bir değer görmeliyiz.

Hocam benim olay tam olarak bu değil. Sadece dip ses yok tonları alamıyorum. Normal halini bildiğim için çok can sıkıcı oluyor. Yinede teşekkür ederim paylaşım icin
Selamlar almanya da yaşıyor ve düzgün elektrikçi bulamıyor aynı zamanda büyüklerinizle evde sıkıntı yaşamaktaydıniz değil mi? Durumda ne yönde değişiklik var?

Yine UPS önerildi diye hatirlamaktaym. Cihazlarızın dc elk çalışabilir durumu var mi? Uygun akü ve şarj cihazı da ilacınız olabilir o zaman.

Selamlar almanya da yaşıyor ve düzgün elektrikçi bulamıyor aynı zamanda büyüklerinizle evde sıkıntı yaşamaktaydıniz değil mi? Durumda ne yönde değişiklik var?

Yine UPS önerildi diye hatirlamaktaym. Cihazlarızın dc elk çalışabilir durumu var mi? Uygun akü ve şarj cihazı da ilacınız olabilir o zaman.
Yok hocam bu bahsettiğiniz kişi ben değilim :) Benim arkadaşım Topraklama yaparak çözdü sıkıntıyı. 3 metrelik 2 tane bakır Topraklama çubuğu ve 25 kilo gem tozu kullanarak empedansı çok düşük bir Topraklama yaptılar sorun çözüldü. Bende aynısını yapicam ama halen sorduğum sorulara cevap alamadım ki. Benim sorduğum bina toprağına mi bağlamam lazım yeni topraklamayi yoksa kendime özel mi cektirmem lazım. Kendime özel çektirirsem elektrik yönetmeliğinde yasak demişler gerçekten yasak mı bunu öğrenenmek istiyorum ama cevabını bulamadim henüz

Bina topraklaması sağlamsa harici yeni bir topraklama yapmaya gerek var mı? Bina topraklaması sağlıklı değilse onu sağlıklı hale getirmek tüm bina için çok daha önem arz eder.
Hocam bina topraklamasi var ancak empedansı yüksek zannedersem. Ya aklıma takılan birşey var. Bina topraklaması binanın temelinde. Temelden bir tane galnaviz şerit ile ana bina panosuna bağlanmış. Bu galvaniz şerit yaklaşık yarım metre ve şuan acaip tozlu. Etrafı bina yapımından kalan beton tozu vs. ile dolu. Bu tozlar o parçanın düzgün is yapmamasina sebep olabilir mi. Onu temizlesem acaba ise yarar mı bunu düşünüyorum. Bir usta temizleyin demişti ama bilmiyorum

Anlattığınız şekildeki topraklama pek sağlıklı sayılmaz.
Anlattığınız şekildeki topraklama pek sağlıklı sayılmaz.
Hocam teşekkürler. Evet bencede sağlıklı değil. O yüzden topraklama yapmak istiyorum ayrı. Ancak halen kararı veremedim bina toprağına mi baglasam yoksa eve ayrı mı ceksem? Yasal bişey mi yönetmeliğe göre.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri