Doğalgazlı motordan elektrik üretimi

Slm saygıdeğer meslekdaşlarım benim bir sorum olacaktı.
Doğalgazlı motor sabit devirde mesala 1500 dv dönerken bu motora bağlı olan generatörden nasıl istenilen değerde güç alınabilinmekte yani devirle oynanmıyorsa burda biz neye müdahale ederek istediğimiz gücü alabilmekteyiz.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm saygıdeğer meslekdaşlarım benim bir sorum olacaktı.
Doğalgazlı motor sabit devirde mesala 1500 dv dönerken bu motora bağlı olan generatörden nasıl istenilen değerde güç alınabilinmekte yani devirle oynanmıyorsa burda biz neye müdahale ederek istediğimiz gücü alabilmekteyiz.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Alternatörde yüklenme(çıkıştan talep edilen enerji) arttıkça devirin düşmesini çökmeyi önlemek için (giriş enerjisi) yani Doğalgazlı motor ise gaz debisi dizel ise motorin debisi arttırılır bunu governör kartı gerçekleştirir. Toplam yük cosfi değerinin 0,8'e kadarını jeneratör uyartım akımı ile kompanze eder(karşılar).
Giriş enerjisi = kayıplar + çıkış enerjisi

Arkadasin dediklerini yaparak tork'a mudahale etmis oluyorsun. Tork ve devirin carpimi guc ile orantilidir..

Saygıdeğer scorpion eyes ustam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ancak ben tam olarak olayı anlayamadım umarım bu mesajımı okur daha açıklayıcı mesaj yazarsınız şimdiden teşekkürler.
Benim asıl öğrenmek istediğim şey şu ben bir kojen tesisinde şunu gördüm.
Motor panelinde generatör çıkış gücünü(kw) istediğimiz değere ayarlayabiliyorduk(1338kw-2670kw arası)
generatör çıkış gücü en düşük(1338kw) kwdada en yüksek (2670kw)kwdada motor devri sabit 1500 devirde dönmekteydi.
Peki burada devir herdaim 1500 devir ile dönmekte ise bizim generatörden istediğimiz çıkış gücünü ne ayarlıyor?

Yukarıda bahsettiğim gibi Santrallerde türbin-jeneratör sistemlerinde yük artışı devir-frekans regülasyonu sistemi ile yani yükün artışı doğrultusunda giriş gücünün arttırılması ile elde edilir. Sizin bahsettiğiniz olay ise paralel çalışan türbin-jeneratör sistemlerinde yük paylaşımı ile ilgili konudur buda yine paralel çalışan her türbin-jeneratör grubunun giriş güçleri değişimi ile yani devir-frekans kontrolü ile sağlanır. Detaylı bilgi için dökümanın 20.sayfasına bakınız.Güzel bir kaynak komple okumanızı tavsiye ederim.
http://kutuphane.ksu.edu.tr/e-tez/fbe/T00651/serkan_akcay_tez.pdf

Zaman ayırıp cevap yazdığınız ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler aradığım cevabı vermiş olduğuz linkde buldum.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri