Doğalgaz kombisinin soğuk su girişine, güneş enerjisinden suyu bağlamak

Bir de diyelim ki kombi 45 ayarlı enerjideki su da 45 derecenin üstünde. Kombi kendi düzeneğinde 45 dereceye kadar ayarlanacak su 45 derecenin üzerindeyse ne olacak.bunu ayarlayan sistem sence bozulmaz mı? üsteki arkadaş şohbenden örnek vermiş. Tamam şohbende giriş su ne kadar sıcak olursa sohben o kadar az enerji harcayarak su istediğin kademedeki ısıya getirir. Ama kombi çok detaylı cihaz. Bence sisteme zarar veririsin gibi geliyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben güneş enerjisinden gelen sicak suyu elektrikli şobende kulanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.
Güneş enerji sistemi kapalı devre olursa hiç bir sorun yaşamamazsın ancak bildiğim kadarıyla kombi sıcak suyu peteklerden
pompa ile dolaştırıyor ve kendi deposundaki sicak su ayarlanan ısı derecesine göre gaz la ısıtılıyor.
su sarfiyatı olmadığı zaman güneş enerjisinden sıcak su alınamaz hatda kombideki sıcak su ısısı güneş enerjisinedki sıcak sudan
fazla ise kombiden güneş enerjisine sıcak su devirdaimi olur. sıcaklık daima yukarıya cıkar.

Kombinin 2 ayrı ısıtma devresi var. Birisi petekleri ısıtan kapalı devresi. Diğeri ise açık devre olan sıcak su devresi. Her iki devrenin de sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanabiliyor ve her hangi bir depo söz konusu değil. Benim ilgilendiğim taraf kapalı sistem kalorifer tesisatı değil. Benim ilgilendiğim kısım kombiye Şebeke suyu girmek yerine, güneş enerjisinden gelen suyu girmek. Mevcut sistemde kombinin içinden su geçmediği sürece, yani sıcak su vanalarından biri açılmadığı sürece, zaten kombi çalışmıyor. Sıcak su vanası açıldığında da su kombiden geçip vanadan akacak. Dolayısıyla, suyun geriye dönmesi veya devir daim etmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

banyodan mutfaga tesisat döşetip bu sistemi mi gerçekleştireceksin? Vallahı kardeş bence hiç deneme. Birde kombi alanında uzman olan bir kişinini görüşünü alman lazım. Bunu da tabiki bu ortamda olan arkadaşlar bilmez demiyorum. Bunu kombi alanında uzmanlaşmış arkadaşlara danış bence çevrenden

Banyodan mutfağa çekeceğim hattın ne gibi zararı olacak ki denemeyeyim. Belki bir meraklı arkadaş benim aklımdan geçen şeyi denemiş ve olumlu yada olumsuz sonuç almıştır. Kombi uzmanın görüş bildirmesi elbette önemli ancak uygulama beceri ve cesareti yüksek meraklı birininde yapmayacağı şey değil.

Bir de diyelim ki kombi 45 ayarlı enerjideki su da 45 derecenin üstünde. Kombi kendi düzeneğinde 45 dereceye kadar ayarlanacak su 45 derecenin üzerindeyse ne olacak.bunu ayarlayan sistem sence bozulmaz mı? üsteki arkadaş şohbenden örnek vermiş. Tamam şohbende giriş su ne kadar sıcak olursa sohben o kadar az enerji harcayarak su istediğin kademedeki ısıya getirir. Ama kombi çok detaylı cihaz. Bence sisteme zarar veririsin gibi geliyor

İşte bende tam bu soruyu soruyorum. Şebeken 20 derece soğuk su vermek yerine, kombiye 50 derece sıcak su verirsem ne olur? Bir arkadaş derse ki, kombiye giren su, şu sıcaklığın üstünde olursa kombide şöyle şöyle zararlı bir durum oluşur deyip, teknik bir açıklama getirirse, bende gerekçesini doğru bulursam böyle bir şeyi yapmaktan vazgeçerim.

Son düzenleme:
kombinin 2 ayrı ısıtma devresi var. Birisi petekleri ısıtan kapalı devresi. Diğeri ise açık devre olan sıcak su devresi. Her iki devrenin de sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanabiliyor ve her hangi bir depo söz konusu değil. Benim ilgilendiğim taraf kapalı sistem kalorifer tesisatı değil. Benim ilgilendiğim kısım kombiye şebeke suyu girmek yerine, güneş enerjisinden gelen suyu girmek. Mevcut sistemde kombinin içinden su geçmediği sürece, yani sıcak su vanalarından biri açılmadığı sürece, zaten kombi çalışmıyor. Sıcak su vanası açıldığında da su kombiden geçip vanadan akacak. Dolayısıyla, suyun geriye dönmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Banyodan mutfağa çekeceğim hattın ne gibi zararı olacak ki denemeyeyim. Belki bir meraklı arkadaş benim aklımdan geçen şeyi denemiş ve olumlu yada olumsuz sonuç almıştır. Kombi uzmanın görüş bildirmesi elbette önemli ancak uygulama beceri ve cesareti yüksek meraklı birininde yapmayacağı şey değil.

Işte bende tam bu soruyu soruyorum. şebeken 20 derece soğuk su vermek yerine, kombiye 50 derece sıcak su verirsem ne olur? Bir arkadaş derse ki, kombiye giren su, şu sıcaklığın üstünde olursa kombide şöyle şöyle zararlı bir durum oluşur deyip, teknik bir açıklama getirirse, bende gerekçesini doğru bulursam böyle bir şeyi yapmaktan vazgeçerim.

evt sayın arkadaşım bu sorununu cevabı kombi işiyle alakalı olan tecrubeli arkadaşlar. Bu ortamba bu işle uğraşan tecrübeli arkadaşa denk gelirsen inşallah soruyu cevaplar. Ama ben yerinde olsam cevrembe bu işle uğraşan tecrübeli bir ustanın da fikrini alırım. Buradan inşallah sana yardımcı olacak biri çıkar.

İşte bende tam bu soruyu soruyorum. Şebeken 20 derece soğuk su vermek yerine, kombiye 50 derece sıcak su verirsem ne olur? Bir arkadaş derse ki, kombiye giren su, şu sıcaklığın üstünde olursa kombide şöyle şöyle zararlı bir durum oluşur deyip, teknik bir açıklama getirirse, bende gerekçesini doğru bulursam böyle bir şeyi yapmaktan vazgeçerim.

madem burası forum tartışıcaz sonuca ulaşıcaz...

bence girişe 50derece su girse bi şey olmaz sonuçda bu cihaz kendisi suyu 90 derecelere kadar ısıtıyor. asıl sorun soğuk suyun girmesinde olur sıcak kazana soğuk su !

madem burası forum tartışıcaz sonuca ulaşıcaz...

Bence girişe 50derece su girse bi şey olmaz sonuçda bu cihaz kendisi suyu 90 derecelere kadar ısıtıyor. Asıl sorun soğuk suyun girmesinde olur sıcak kazana soğuk su !
sonuçta bu cihaz içinde sıcaklıgı kondrol edip ayarlayan parça yok mu? 45 derecede ise 60 derecelik su geldiğinde cihaz bunu 45 dereceye mi düşürecek. Ha normalde 70 derecede iken 50 ye düşürebilirsiniz ama cihazın düğmelerine basarak bu işi gerçekleştiriyoruz. Bu arada soguk su neden girsin ki... Güneş enerji sistemini devreye koydugunda soguk suyu kesmesi lazım...ona göre t'den önce bir vana atarsa soğuk su için soğuk suyu keser .güneş enerjisinin sıcak suyunu kullanır.

kolay gelsin diyerek başlayayım

sizin ilk sordugunuz soru geneş ile ısınan suyu kombiye girişine bağlarmıyım

evet sisteminiz çalışır ancak siz oradaki suyu direk olarak kombiye giremezsiniz kapalı genleşme olan güneş panelinizin suyunu öncelikle boylerden geçersiniz boyler kombineze giren suyunuzu eşanjor vasıtası ile ısıtıp yollar bu sistem daha once merkezi sistem uygulamasında yapıldı

ise yarıyormu evet kesinlikle yarıyor kapalı genleşme sistemlerde 1 saatlik gunes görmesi 60 derece ısı demek ancak tek daire için makul bir sistemmi tartışılır

sizin istediğiniz sistemin teknik resmi asagıda lsmcs.jpg

bandicam 2013-04-04 22-41-40-229.jpg

Fakat bu yapmak istediğiniz olayın. Kombi icin zararlı oldugunu biliyorsunuzdur. Umarım ve size 2 ve 3 kat daha fazla Dogalgaz Faturası Getirir. Ama tabiki yapmak sizin kararınız

NOT : Kombinin İçinde olan su döngüsü yüzünden Soguk Su girişi baglanır ve buda sizin sıcak su ve daha ılık bir evde oturmanızı saglar. Size tavsiyem yapmayın.

Fakat bu yapmak istediğiniz olayın. Kombi icin zararlı oldugunu biliyorsunuzdur. Umarım ve size 2 ve 3 kat daha fazla Dogalgaz Faturası Getirir. Ama tabiki yapmak sizin kararınız

NOT : Kombinin İçinde olan su döngüsü yüzünden Soguk Su girişi baglanır ve buda sizin sıcak su ve daha ılık bir evde oturmanızı saglar. Size tavsiyem yapmayın.

Kombilerin "inlet water temperature", yani giriş suyu sıcaklık değeri araştırdığım kadarıyla 60 derecenin üstüne çıkmamalıdır. Bu nedenle güneş enerjisinden gelen suyun sıcaklığının da 60 derecenin üstünde olmaması gerekir gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Bunun sağlamanın(güneş enerjisinden gelmesi olası 60 dereceden yüksek suyun sıcaklığının düşürmenin) yolu ise, solar kit denilen bir parça. Bu parça ise, http://infoweb.esbe.se/files/55673/Thermostatic Control Units_TR_99501367_A_LR.pdf adresindeki dökümanın 152. sayfasında mevcut görünüyor.

%25'e varan bir tasarruf bile söz konusu iken, siz 2 ve 3 kat daha fazla doğal gaz faturası gelir demişsiniz? gerekçesini izah ederseniz sevinirim. Nottaki açıklamanız ile ne demek istediğinizi anlamadım.

Son düzenleme:

bir konuya cevap yazmadan önce sunu düşünün yazdığınız her şey size soru olarak gelecek biz bu sistemi devreye aldık ve kullanılıyor kombi için neden zararlı 60 dereceden fazla su giremez sistemde bu sorun için için 3 yollu vana kullanılmıs su girişi max 50 derecede tutuluyor daha fazla ısınırsa sistem kendi içinde 120 dereceye kadar ısınabilir 120 geçme ihtimalı yok ama olursa emniyet ventilleri falan filan sen neye dayanarak söylüyor bi açıklada biz de bilelim

öncelikle bu konuyu anlatayım= 3 kademeli ani elektrikli ısıtıcılar güneş enerjisi suyuyla çalışır evet.ama elektrık harcama olayına gelince güneş enerjisinden gelen su eger içindeki ısı termastatının derecesınden kucukse sofben soguk su alıyormuş gibi çalışır elektrık tasarrufunu unut.genelde bu termostatlarda 90-120 derece arasında max 3 tane olur 1 i arızalansa digeri yine elektrıgı aşırı ısıda keser.tabi 3 tane dedım ama markadan ve modelden modele değişir.ee biz 60-100 derece arası yıkanamazsak bu demek oluyorkı şofben elektrık harcayacak.ve Unutmayalım güneş enerjilerinin üstünde havalandırma boruları olur bazen sıcakta su atar (tahliye borusu)bu borudan atan suyu şu şekil düşünün hava güneşli ve sıcak enerji ısınır sıcaksu tankında su kaynamaya başlar aynı çaydanlık gibi nasıl çayın suyu kaynarda boğazından su atar aynı şekilde buda atar.DEMEK Kİ GÜNEŞ ENERJİSİ AÇIK SİSTEM-KAPALI SİSTEM-SOLAR SİSTEM FARKETMEZ 100-125 DERECE ARASI ISI YAPABİLİR.
Gelelim forum sorusuna=kombilerin açık su tesisatı yani sıcak şebeke kullanımının girişindeki malzemeler soguk suya göre imalat edilmiştir.diyafram contası vs.soguk su kombıye girdi ısı ölçtü az geldi başlar petek ve borulardan geçirerek ısıtmaya sıcak suyu vermeden önce geçen suyun ısısına göre çoksa alevı kısar azsa alevi güçlendirir ve sıcak su bize ulaşır kombi üzerinde ayarladığımız ısıda.Normal durumda basınçlı güneş enerjisi suyu bağlanırsa soguk girişine evet ısıyı ölçtü ısınmaya gerek yok sıcak suyu elimize getirdi ılıştırma yaptık kullandık herşey güzel.Ama tek sıkıntı enerjiden gelen suyun sıcaklıgıdır.Girişin ısı dayanma oranı nedir o noktada.%90 kombı arızası olacaktır.
gerekli malzemeler=enerji basınçlıysa sadece termostatık vana ve ona uygun sıcak soguk su gırısı ve max 40-50 derece ayarı
basıncsız yanı devirdaim pompası(basınc yok dogal şartlarda iniyorsa haneye su)ama devirdaim basınç pompası 3.5 max barlı ve sıcak suya uygun olacak+termostatık vana
bu şekilde çalışır.
bunları nerden yazdım dersenız reklam yapmak olur diye ad vermiyorum
güneş enerjisi bayisiyiz ve servisiyiz+montaj
termosifon bayisi ve servisiyiz+montaj
elektrik plan proje ve kontrolluk+montaj tadilat
elektrıklı sofben bayisi ve servisiyiz+montaj
kalorifer-hidrafor-dalgıç bayi ve servisiyiz+montaj
elektrıklı el aletleri-beyaz eşya servisiyiz özel

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar