Doğalgaz kombisinin soğuk su girişine, güneş enerjisinden suyu bağlamak

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Hem güneş enerjisi, hemde doğal gaz kullanan bir ev düşünün. Böyle bir evde havanın soğuk olduğu dönemlerde, güneş enerjisi vanası kapatılıp, kombinin vanası açılıyor. Sıcak havalarda ise tam tersi oluyor. Ama öyle günler oluyor ki kış aylarında, havanın sıcak olduğu günlerde, vana aç-kapayla uğraşılmak istenmediğinden güneş enerjisinin ısıttığı sudan faydalanılamıyor.

Bende vana aç-kapa işleminden kurtulmak için şöyle bir şey yapılabilir diye düşündüm. Güneş enerjisinden gelen suyu(hava durumuna göre sıcakta olabilir, soğukta olabilir), kombinin soğuk su girişine girersem bu iş olur diye düşündüm.

Diyelim ki kombi sıcak su çıkışı 45 dereceye ayarlanmış olsun.

1-Eğer güneş enerjisinden gelen suyum 45 derecenin üstünde olursa, kombi çalışmayacak ve güneş enerjisinin sıcak suyundan faydalanabileceğim. Böylece kombi gaz harcamayacak.

2-Eğer güneş enerjisinden gelen su 45 derecenin altında ise, kombi suyu 45 derece sıcaklığa getirmek için çalışacaktır.

ve hatta güneş enerjisinden gelen suyun sıcaklığı, Şebeke suyundan daha sıcak olduğu için kombinin yaktığı gaz daha az olacaktır.

Kombinin bu şekilde bağlanıp çalıştırılmasında ne gibi sıkıntı olabilir?

Bilgisi olan arkadaşların yardımcı olması, ricasıyla...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kombi işlerinden anlamasamda kullanıcı olduğumuzdan tahminim,güneş enerjisinden gelen suyun basıncı kombi için az gelebilir diye düşünüyorum tabi bu işlerde daha tecrübeli üyelerimizin mesajı daha doğru olabilir.

birde bunun dönüşü var bunu düşünmemişsin tekrar güneş enerjisine gidip tekrardan dönmesi lazım ısı kaybı olur kombinin sirkülasyon pompası o kadar yükseğe basamaz sorun çıkarır kombiye de zarar verirsin kaş yapayım derken göz çıkarırsın

Basınç problemi yaşarsınız. Harici bir pompa alarak bu sorunu çözmeniz mümkündür. Kombinin kullanım suyunun basıncı girişte en az 3 Bar (45 psi) olmalıdır. Kombiden sonra sıcak su hattınız uzun ise ve suyu masaj şeklinde yönlendiren batarya aksesuarlarından kullanıyorsanız 4-5 Bar basınçta kullanmanız gerekir.

Arkadaşlar sistem ile ilgili bilgiler şöyle.

Mevcut güneş enerjisi basınçlı sistem, yani şebeke suyu boylere bir basınç düşürücü üzerinden giriyor ve ayarlanan basınç değeri 3,5 bar civarında. Dolayısıyla Güneş enerjisinden çıkan ısınmış suyun basıncı da 3,5 bar civarında. Hatta ısınma durumunda basınç yükselmesinden de bahsedebiliriz. Şebeke basıncına kadar ayarlamada söz konusu olabilir. Dolayısıyla basınç sorunum olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden sistemde herhangi bir pompa yok ve olmasına da gerek yok.

Benim asıl sorum, birinci olarak, ısınmış sıcak suyun kombiye girmesinin bir sakınca oluşturup oluşturmayacağı, diğeri ise kombiye istenen değerde sıcak su girmesi durumunda, kombinin çalışıp çalışmayacağı...

BORU SİSTEMİNİ NASIL DÖŞEMEYİ DÜŞÜNÜYORSUN PEKİ.

güneş enerjı sistemınde boyler varsa neden olmasın tek problem güneş enerjısı kombi isisindan yüksek olursa oda mumkun değıl sistem çalışır bence

BORU SİSTEMİNİ NASIL DÖŞEMEYİ DÜŞÜNÜYORSUN PEKİ.

Mevcutta banyoya güneş enerjisinden sıcak su geliyor. Vananın çıkışının sıcak su tesisatına olan bağlantısını iptal edip, vananın çıkışından mutfaktaki kombiye kadar boru döşeteceğim. Kombinin soğuk su giriş vanasının hemen sonrasına bir T yaptırıp, güneş enerjisinden gelen bu boruyu, T'ye gireceğim. Böylece güneş enerjisinde sorun olduğunda da kombiye soğuk su verme alternatifim olabilecek. Sorun bu bağlantıların yapılması değil. Sorumu bir üstteki mesajımda belirttim.

güneş enerjı sistemınde boyler varsa neden olmasın tek problem güneş enerjısı kombi isisindan yüksek olursa oda mumkun değıl sistem çalışır bence

Tam anlamadım. ne demek istediniz? Tekrar açıklayabilir misiniz?

ben güneş enerjisinden gelen sicak suyu elektrikli şobende kulanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.
Güneş enerji sistemi kapalı devre olursa hiç bir sorun yaşamamazsın ancak bildiğim kadarıyla kombi sıcak suyu peteklerden
pompa ile dolaştırıyor ve kendi deposundaki sicak su ayarlanan ısı derecesine göre gaz la ısıtılıyor.
su sarfiyatı olmadığı zaman güneş enerjisinden sıcak su alınamaz hatda kombideki sıcak su ısısı güneş enerjisinedki sıcak sudan
fazla ise kombiden güneş enerjisine sıcak su devirdaimi olur. sıcaklık daima yukarıya cıkar.

mevcutta banyoya güneş enerjisinden sıcak su geliyor. Vananın çıkışının sıcak su tesisatına olan bağlantısını iptal edip, vananın çıkışından mutfaktaki kombiye kadar boru döşeteceğim. Kombinin soğuk su giriş vanasının hemen sonrasına bir t yaptırıp, güneş enerjisinden gelen bu boruyu, t'ye gireceğim. Böylece güneş enerjisinde sorun olduğunda da kombiye soğuk su verme alternatifim olabilecek. Sorun bu bağlantıların yapılması değil. Sorumu bir üstteki mesajımda belirttim.

Tam anlamadım. Ne demek istediniz? Tekrar açıklayabilir misiniz?

banyodan mutfaga tesisat döşetip bu sistemi mi gerçekleştireceksin? Vallahı kardeş bence hiç deneme. Birde kombi alanında uzman olan bir kişinini görüşünü alman lazım. Bunu da tabiki bu ortamda olan arkadaşlar bilmez demiyorum. Bunu kombi alanında uzmanlaşmış arkadaşlara danış bence çevrenden

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri