Dizustu adaptor arizasi

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım iyi günler. Hp marka adaptorun bobinin bir bacagı devre üzerinde yanmış. İncelediğimde bobinin ( smps trafo sandım ama söktüğümde yanınında L4 yazıyordu) darbe sonucu bir bacagındaki kablonunda kapuk oldugu fark ettim. Bu yanık bölgenin yollarını tespit etmede yardım istiyorum. Bakır yollara kablolarla köprü atsak hizmet etmeye devam eder mi? Kart üzerindeki yazıdan şemayı bulamadım.
Kartta yazan: ADB019-020G2
P03DF7-0003l B

Ekli dosyalar

• 20170915_101406.jpg
    20170915_101406.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 29
  • 20170915_094155.jpg
    20170915_094155.jpg
    243.1 KB · Görüntüleme: 26
  • 20170915_094132.jpg
    20170915_094132.jpg
    143.9 KB · Görüntüleme: 24
  • 20170915_094109.jpg
    20170915_094109.jpg
    145.5 KB · Görüntüleme: 27
Başka arıza yoksa, yanmış olan bakır yollari uygun kalınlıkta tel ile onarırsanız çalışabilir. Uygun kalınlık, geçecek akım ile ilgili. Eğer geçen akımın ne olduğunu kestiremiyorsanız, kullanacağınız tel en az o bobindeki telin kalınlığında olsun.

Soyle bir duzeltme yapayim. 1. Resim soldaki 1. Parca devre uzerinde L4 yazmislar buradan haraketle bobin diyebiliriz. Onun 4 bacagi var. Yanan bacak bu bobine ait.
1. Resim sagdaki parcada bobin bu bobindeki yanik soldaki bobinin yanmasindan etkilenmis ama cok degil dis bandi yanmis.
Sn yoneticim bu zamana kadar acdigim adaptorleri tamir ettikten sonra hic sorun cikaranini gormedim.
Keske pcb de boyle bir yanik olmasaydi ugrasmaya degerdi.
Yanik bobinin 4. bacagi hangi parcalarla baglantili sema olmadan zor veya tecrubeli bir ustamizin yardimiyla bu is olur dusuncesindeyim.

O tip adaptörlerde trafosuz (izolasyonsuz) SMPS güç kaynağı tasarımı vardır. Alttaki örneğe bakın. Buradaki devrede L301, sizin bobine karşılık geliyor. Görüldüğü gibi bir ucu SMPS kontrol entegresine gidiyor diğer uç da çıkışa doğru devam ediyor:

230201.jpg

Bozulan bazı elemanların (Doğrultucu köprü diyotlar, filtre elektrolitik kond.!ü ve en son yanmış R67 direnci) zincirleme etkisiyle girişte herhangi bir sigorta veya akım koruma (Kısa devre koruma, aşırı akım koruma) sistemi çalışmadığından mutlaka ona çok yakın olan bakır yollar yanmıştır şeklinde düşünüyorum, sn.Öğretmen27 Hocam. Bakır yolların amper değeri aslında bu smps adaptörünün VA giriş gücü veya volt * amper çıkışı net olarak biliniyorsa, doğrultulmamış ac veya doğrultulmuş dc kısmındaki amper değerlerlerinden buradan yaklaşık olarak hesaplanabilmesi lazımdır. Kolay gelsin.

En yakin bakir yola lehimleyecem. Bobin diye tabir ettigimiz bu parca trafo mu bobin mi? Devrede L diye belirtilmis. Ama smps trafoya cok benziyor. 1. Resimde soldaki ilk parca uzerinde yazi var. Ben bu yazidan nette arastirma yaptim bir bilgiye ulasamadim.
Bu hususta dusunceniz nedir? Ayrica bobin diye belirttigimiz bu parcanin 5. ucu var ortada ama bosta.

Sn. Hocam 2 bacaklı (L1) olanı (Bir resimde yerinden çıkarılmış) bobindir, 4 bacaklı (L4) olanı (Bir bacağıyla pcb'ye tutunmuş olanı) ise smps trafosu olmalıdır (Dış görünüşüne göre). Smps trafosunun bir ucu kırılıp, bu ucu yalıtkan kaplaması içinde kalmışsa, sıcak su dolu kaba koyup onu yumuşatarak bu izolasyonu kaldırıp bu gizli sargı ucunu dışarıya almalısınız. Ölçümlerde sonsuz omaj 2'şerli olarak trafo uçlarından okunursa bu sargıların içten patlamaış olma ihtimali vardır. Yeniden sarılıp (Orijinal tel boyuna uyarak) düzenlenmesi gerekir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sn Binbasi hocam trafo devre uzerinde T ile gosteriliyor. Eski hurda elektronik devrelerde smps trafo altlarinda T1 T2 givi yazilar var.
Neden L ile gosterilmis bu trafo?Beni aydinlatirsaniz sevinirim.
Ayrica bircok adaptorlerde giriste bir bobin oluyor smps trafolari sonda oluyor.
Bunda hem giriste hem de cikista trafo var.

Sayin hocam selamlar,

Anahtarlamali guc kaynaklarinda birden fazla bobin ve turevleri kullanilmaktadir.

Bu bobinler sebeke girisinde ise kullanim amaci pfc dedigimiz power factor corrector guc faktoru duzeltici olarak geçer ayrica yine girislerde filtre amacli kullanilanlari vardir.

Trafo olarak kullanilan en az bir giris ve cikisa sahip trafolar vardir.

Nirde çıkışta yine filtre amacli kullanilan boninler vardir.

Resimlere pc de detayli bakmadım ama bu malzemenin pcb de lehimli iki bacagi varsa bobin olarak geçer.

Arizaniz ise oncelikle yanan kismi biraz temizleyin bakir uzerindeki vernikleri kaziyin gordugum kadariyla iki ucu var. Hatti takip ederseniz cikis arti ucuna bagli ise devreye seri girecek sekildedir. Bobinin bacagini uygun bir bakir tel ile kazidiginiz pcb ye lehimlerseniz sorun kalmaz diye tahmin ediyorum.

Tabi resimlerden goremedigim baska bir ariza yoksa..

Kolay gelsin.

Serkan ustam merhaba. Yanik ucu olan 2 bacakli bobin degil. 4 bacakli her neyse. Kafam karmakarisik. Devrede L4 diye gosteriliyor. Smps trafosuna benziyor.
1. Foto soldan 1 parca. Bu parcanin 4 bacagi var. Yanik olan bir bacak buna ait. 4 bacaginda da tel var. 2 bacagi pcb ye tutunma amacli olarak dusunebilirsin diye soyluyorum.
Uzerindeki yaziyi yaziyorum hicbir sey cikmiyor. Neden?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri