Dizüstü fan arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı cumalar. Ustalarım leptapın fanının çalışmasının mantığında sıcaklık belirli bir seviyeye geldiğinde fan devreye girer diye biliyorum. Bu sıcaklık belirli seviyeye geldiğinde fana gerilimin gitmesini sağlayan parçanın ismi nedir? Bir arkadaşın dizüstüsünün fanı çalışmıyor. Başka fan denedik yine olmadı. Gerilim ölçemedim ölçü aleti yanımda yok. DCV 5V ile çalışıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Benim şüphelendiğim nokta ısı belirli noktaya geldikten sonra fana gerilimi gönderen parça var mı? Varsa nedir?
Başka olası sebepler nelerdir?

Ustalarım hayırlı cumalar. Ustalarım leptapın fanının çalışmasının mantığında sıcaklık belirli bir seviyeye geldiğinde fan devreye girer diye biliyorum. Bu sıcaklık belirli seviyeye geldiğinde fana gerilimin gitmesini sağlayan parçanın ismi nedir? Bir arkadaşın dizüstüsünün fanı çalışmıyor. Başka fan denedik yine olmadı. Gerilim ölçemedim ölçü aleti yanımda yok. DCV 5V ile çalışıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Benim şüphelendiğim nokta ısı belirli noktaya geldikten sonra fana gerilimi gönderen parça var mı? Varsa nedir?
Başka olası sebepler nelerdir?
USTAM.leptop fanlarında belirli sıcaklığa ulaşınca çalışan fan olduğunu zannetmiyorum.Ama bir tasarım yapılabilir 220 volt kare fan kullanılarak dijital termostatın probunla fan devreye girip çıkabilir.Mesela termostata şu sıcaklığa geldiğinde fanlar çalışsın atıyorum 28 derecenin altına indiğinde fanlar dursun şeklinde ayarlanabilir.SAYGILAR

Ben bilmiyorum. Ustalardan yorum bekliyorum. Amacım o şekilde devre oluşturmak değil. Yalnızca o şekilde mi çalışıyor arızayı bulmak namına soruyorum.

Arkadaşım sen ne yazdığımı anlamamışsın. Ben dizüstülerin fanların devreye girmesi sağlayan bir parça düzenek var mı bilenlerden yorum bekliyorum. Yoksa leptap açıldığında mı devreye girer onu merak ediyorum.

Ben bilmiyorum. Ustalardan yorum bekliyorum. Amacım o şekilde devre oluşturmak değil. Yalnızca o şekilde mi çalışıyor arızayı bulmak namına soruyorum.
hocam benimde varda böyle bi sistem yok usb yii takıyorum çalışıyor,Yani sıcaklığa göre çalışmıyor daimi çalışıyor.

Hariciler farklı olabilir. Dizüstünde durum nedir onu biliyor musun? Yani leptap açılır açılmaz çalışır mı?
Yoksa sıcaklığa bağlı olarak devreye girip çıkmaz mı?

Hariciler farklı olabilir. Dizüstünde durum nedir onu biliyor musun? Yani leptap açılır açılmaz çalışır mı?
Yoksa sıcaklığa bağlı olarak devreye girip çıkmaz mı?
leptobun kendi fanları sıcaklığa göre çalışır eğer sız leptobun kendi fanı iptal edip harici fanı bağlarsanız sıçaklığa göre devreye girer çıkar usb li kullanırsanız açılır açılmaz daimi çalışır.

Sıcaklığı algılayan parça anakartta mı yoksa fanın kendi içinde mi yoksa başka bir yerde mi?

hocam ne yalan söyliyim açıp bakmadım ama görmüşünüzdür anakartta bağlı olan fanın altında bi metal vardır algılayıcı odur diye tahmin ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri