Diyot sınırlayıcı analiz sonuçları

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar diyot sınırlayıcı konusundaki devreyi LTSpice ile ideal diyot modeli kullanarak analiz ettim.

İletiler birleştirilmesin diye ayrı başlık açtım.

Modelimiz şu şekilde :

ltspice1.png

İlk önce VS alternatif akım kaynağının oluşturduğu üçgen dalga biçimini göstermek istiyorum. Sonra da D1'in hemen üzerinden bir gerilim ölçüsü aldım.

ltspice2.png

D1 diyotundan geçen akımı ölçüyorum.

ltspice3.png

Bir de D2 diyotundan geçen akımı ölçeyim.

ltspice4.png

Ortalık çok karıştığı için en son sadece diyotların üzerinden geçen akımları aldım.

ltspice5.png

Böyle basit gibi görünen bir devreden böyle şekiller çıkması oldukça ilginç geldi.

Bir de dikkatimi çeken bir diğer nokta örneğin V1 gerilim kaynağını 4.1 volt, ters bağlanan V2 gerilim kaynağına 2 volt verirsek bu aralıktan üçgen dalga sinyalini kırpıyor.

ltspice6.png

@hearthief hatırlatma için teşekkürler. Benim gözümden kaçmış. Bu sefer devre üzerindeki değerleri kullanınca gene 3.25 ila -3 volt aralığından sinyali kırpıyor. Ama 4.1 ila -1 aralığını seçersem bu sefer 3.75 ila -1 aralığından kırpıyor.

Ders bağlantısı için de teşekkürler.

ltspice6.png

R2 ve R1 dirençlerinin de ne amaçla kullanıldığını anladım sanırım. Basit bir gerilim bölücüyle sinyali ölçeklemek için kullanılıyor.

Örneğin devrede V1 ve V2 gerilimlerini değiştirmeden R2 = 10kΩ, R1 = 5kΩ yaparsak basit bir gerilim bölücü oluşuyor. Çıkışta sinyali 1/3 oranında ölçekleyip tepe noktası 2.5 V olan bir üçgen sinyale ölçekliyoruz. V1 ve V2 gerilim kaynaklarında kırpmak için belirlediğimiz değerler bu sinyalden büyük olduğu için bu sefer kırpma yapmıyor. Ya da yaptırmak istersek gerilim kaynaklarına tekrar 2.5 V'un altında değerler verebiliriz.

Son düzenleme:
Devrenin spice kütüğünü de gönderiyorum. İsteyen test edebilir.

Ekli dosyalar

• gerilimkirpici.asc
    1.3 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri