Diyot neye göre alınır?

musti463

Üye
meraba.diyotun görevini biliyorum ama.diyotlarında kondansatör,direnç gibi değerleri var diyot neye göre seçilir.mesela kartımızdaki 2200uF 20v luk kapasitör bozuldu.bu kapasitörün yerine 2200uF fakat 20v üzeri mesela 25-30v alsak bişey olmaz bu diyottada böyle birşey var mı diyor alırken hangi değerlere göre almalıyız teşekkürler.

değişik özellikli diyotlar var, mesela hızlı diyot..
genelde akım ve ters tepe dayanma gerilimine göre alınır..

örn:
1n4001 kullanılan bir diyot yerine 1n4002 takabilirsin bunlarım gerilim akım uretildiği yarı iletken tipi dahasheetlerinde mevcut
tipleri var tunel silisyum germanyum şotki vs. internete diyot üzerindeki değeri yazarsan muadilini bulursun

voltaj-akım-hız

En önemli üç parametre bunlar. Bunlara ilave olarak çoğu yerde gözönüne alınması dahi gerekmeyen iletim direnci, iletim voltajı, ısıl karakteristik vs. parametreler vardır. En iyisi elektronik parçaların datasheetlerini okumayı öğrenmek.

diyot secimindeki temel kriter, diyotun kullanılacagı devredeki amaclananın gerekliligi olmalıdır;
gerilim regülasyonu, degisik güclerde DC güc gereksinimi, frekans modülasyonu/demodulasyonu ,digital sinyal islenmesi,..................vs

1tl ye aldığım bir motor var onu pic le l298 kullanarak döndürmeye çalışıyorum byw98 adlı diyotu bulamadığım için onun yerine kullanacağım diyotu bulamıyorum yardımcı olurmusunuz?

Diyot seçiminde, düz yönde( yani çalışma yönündeki ) akımı ve ters yöndeki dayanma gerilimi önemlidir. Aradığınız malzemelerin eşdeğerlerini bulmak içinse, kataloglardan yararlanabilirsiniz. ben Otomasyon"www.alldatasheet.com"]alldatasheet[/URL] sitesini kullanıyorum. belki işinizi görür.

merhaba arkadaşlar sele alakalı bir kart üzerinde '1N4003 KEL' diyodunun patlak oldugunu tespit ettim yerine 1N4001 diyodunu taksam sorun olurmu ...tşk

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri