Diyot ile sıcaklık okuma

facundo

Üye
Merhaba arkadaşlar

Şöyle bir uygulama yaptın programı serdar çiçeğin kitabından esinlendim doğru olmadığını biliyorum ne gibi bir değişiklik yapmam gerekir sizce

Programım

#include <16f877a.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOCPD
#device adc=10
#use delay (clock=4000000)

#define use_portb_lcd true
#include <lcd.c>
unsigned long int bilgi;
float voltaj,sicaklik;

void main()
{

// TODO: USER CODE!!

setup_adc(adc_clock_div_32);
setup_adc_ports(AN0);
lcd_init();
set_adc_channel(0);
delay_us(20);
printf(lcd_putc,"sicaklik=");
while(1)
{
bilgi=read_adc();
voltaj=(0.00488755*bilgi)*200;
sicaklik=(voltaj/10);
lcd_gotoxy(10,1);
printf(lcd_putc,"%5.1f'C",sicaklik);
delay_ms(100);output_toggle(pin_c0);
}
}

Diyot direnç yerine LM35 koy ya da LM35DZ,, hangisi uygunsa.. Bi araştır ama.. 16F88 li bir yazılımda direk bağlantıda sakat sonuçlar çıkmıştı.. Hata olmadığına emindim.. Adc girişi gereğinden yüksek bir voltta görünüyordu.. Heralde kullandığım LM35in çıkışı çok zayıftı adc için..

Cevap için teşekkür ederim falat ben ucuz maliyetsiz ve basit bir yöntem ile daha iyi olacağını düşündüğüm için diyot da ısrarcıyım

Cevap için teşekkür ederim falat ben ucuz maliyetsiz ve basit bir yöntem ile daha iyi olacağını düşündüğüm için diyot da ısrarcıyım

Diyot ile devam etmede ısrarcı olman konusunda yanıldığını düşünüyorum...

Diyot ile devam etmede ısrarcı olman konusunda yanıldığını düşünüyorum...
sıcaklık kontrol cihazlarında da diyot kullanılıyor bildiğim kadarıyla bu yüzden de bunu çözmek istiyorum ama?

neden doğru olmadığını düşündüren nedir size ? :)

sıcaklık kontrol cihazlarında da diyot kullanılıyor bildiğim kadarıyla bu yüzden de bunu çözmek istiyorum ama?

Sonuçta koskoca PIC de diyottan oluşuyor.
Ancak PIC kullanılacak yerde diyot kullan denilebilir mi?
Demek istediğim, bu işi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiren elemanlar ile yapmalısın.
Elbette çok ilkel sensörler de var.
Bu devreyi ne amaç ile kullanacaksın?

S.A.
Oda kontrol cihazlarında ısı sensörlerinde diyot olduğunu gördüm ama onlar ısı için özel diyotlar bildiğim kadarıyla.

O diyot tek başına kullanılmıyor, olay biraz çarpıtılmış gibi :)

lm35_k11.png

Circuit_LM35TempMeter-550x422.jpg

Picture+1.png

circuit.jpg

silisyum dıyot olursa haklısınız germanyum dıyotlar isindıkça ters ıletım oranı artar örnek eksı uctan artı verıldığınde isiyla orantılı geçırgen olur germanyum dıyot benım kullandığım isi kontrollu havya bu şekılde çalışıyor havya sehpasına koyulduğunda kontrollu şekılde isi azalıyor sehpadan kaldırdığımda 25-30 sn içinde ayarlanılan isiya ulaşiyor bunun kontrolunuda AA119 germanyum dıyotla yaptım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri