Diyot ile sıcaklık okuma

Sonuçta koskoca PIC de diyottan oluşuyor.
Ancak PIC kullanılacak yerde diyot kullan denilebilir mi?
Demek istediğim, bu işi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiren elemanlar ile yapmalısın.
Elbette çok ilkel sensörler de var.
Bu devreyi ne amaç ile kullanacaksın?

Benim yapmak istediğim elektrikli bir fırının dışarıdan sıcaklık kontrölünü gerçekleştirmek.
bunu yapmak için j tipi termokupl kullanmalıyım soğuk nokta kompanzasyonuı nu da bir diyot ile yapmak istiyorum.

bu sitede bir örneğini görebilirsiniz
Problem mit Analogmessung atmega8 - Mikrocontroller.net
Temperraturregelung für Laminator - Mikrocontroller.net
http://www.mikrocontroller.net/attachment/75052/ThemoController_sch_brd.pdf

O diyot tek başına kullanılmıyor, olay biraz çarpıtılmış gibi :)
anladığım kadarıyla sizin devre de iki diyot seri bağlanmış ve analog girişlerine anod kısımlarından giriş yapılmış,fazladan ise bir lm35 kullanılarak kullnılarak tekrar sıcaklık okunmuş.
doğru analamış mıyım.

silisyum dıyot olursa haklısınız germanyum dıyotlar isindıkça ters ıletım oranı artar örnek eksı uctan artı verıldığınde isiyla orantılı geçırgen olur germanyum dıyot benım kullandığım isi kontrollu havya bu şekılde çalışıyor havya sehpasına koyulduğunda kontrollu şekılde isi azalıyor sehpadan kaldırdığımda 25-30 sn içinde ayarlanılan isiya ulaşiyor bunun kontrolunuda AA119 germanyum dıyotla yaptım

ben 1n4148 kullandım. diyot sıcaklığını artıtrdığımda üzerindeki gerilim düşüyor.
siz havya yaparken bunu nasıl kullandınız.

.... serdar çiçeğin kitabından esinlendim doğru olmadığını biliyorum ....

O kitabın yeni basımlarındaki resim buradaki gibi.
Picture+1.png

Bu diotların kullanım amaçları ısı ölçmek değil, çıkış gerilimini yükseltmektir.

Diotla birşekilde ısı ölçersin ancak nekadar doğru ölçü alırsın orası tartışmalık.

Diyotun ısıyla değişen değerini burada yayınlaman lazım, diyotun ısı ile değişen değeri doğru değilde eğri bir şeyse onun programını yazmak için argoca babayiğit adam gerektirir.

----doğru olmadoığını biliyorum derken kendi kazdığım programdan bahsetmiştim---
http://www.vishay.com/docs/81857/1n4148.pdf
Figure 1. Forward Voltage vs. Junction Temperature
bakarsanız voltaj-sıcaklık ilişkisini görüsünüz.

YARARMAN abim buradaki http://www.vishay.com/docs/81857/1n4148.pdf verilere göre programı düzenler ancak nekadar sağlıklı olur bilemem.
60[SUP]0[/SUP]C lik sıcaklık farkında 0,2 volt değişim veriyor, buda 300[SUP]0[/SUP]C/volt ediyo, pic giriş hassaslığıda 0,00488v olduğuna göre 300*0,00488=1,44[SUP]0[/SUP]C hassasiyetinde olacak.

0[SUP]0[/SUP]C lik sıcaklık farkında 0,2 volt değişim veriyor
bunun ifade edildiği yeri göremedim. grafikten bunu çıkarmak zor değil mi?

kalibrasyonu dışarıdan bir sıcaklık ölçer ile mi yapılıyor böyle cihazların benim aklıma bu yöntem geldi de.

Diyot akımının 0.1 mA sabit olması gerekiyor. Diyot gerilimi değişince akımda değişecektir, sistemin doğrusallığı bozulacak, yani yazılımı çok zor olur diye tahmin ediyorum.
bunun ifade edildiği yeri göremedim. grafikten bunu çıkarmak zor değil mi?

kalibrasyonu dışarıdan bir sıcaklık ölçer ile mi yapılıyor böyle cihazların benim aklıma bu yöntem geldi de.

Grafikten 0.1mA için tahmini değer aldım.

Arkadaşım bu sistemde kalibrasyondan söz etmek çok zor, sistemin çıkışı doğrusal olmayacak.

değişim düzgün doğrusal olduğu için çok hassas olmayan yerde kullanılabilir diyorum ben

slm, askı devre yapımında laminasyon cihazı kullanıldığını internette çeşitli ilgili sitelerde gördüm, bunun üzerine almaya kara verdim, ancak verdiği ısı transfer için yetersiz olduğundan modifiye edilip ısının artırılması gerktiği de yazılıydı. Aldığım laminasyon cihazı sigma marka sl 400 model. bu gün elime geçti, hemen açıp içine baktım. Isı sencötü olarak 2 farlı bağlantı var. bunlardan biri sanırım thermocouple türü bir ısı sensörü, zaten olması gereken de bu, buraya kadar normal, ama ısıtıcı blokun tam ortasında 2 kablo ile küçük bir baskılı devre üzerinde tek bir diyot görünce epey şaşırdım. Bu diyot aletin üzerinde bulunan tek entegre IF0660 a bağlı.
İnterneti biraz daha araştırdım, diyotların ısı sensörü olarak kullanıldığı konusunda. Bu konuyu da içeren tez çalışmalarına rastladım.
Buralarda diyot üzerine uygulanan voltajın oda sıcaklığında silisyumda 0.7 v germanyum diyotta 0.3 v düştüğü ve buna diyot öngerilimi denildiği, her 10 C sıcaklık artışında da diyot öngeriliminin 2,3 mV azalacağı yazıyor. yapmak istediğiniz her ne ise her 10 derece ısı farkına göre esaslandırmak gerek mantığı. Isı değişikliğinde kullanabileceğiniz maksimum voltaj farkı 0,7V=700 mV
bunu 10C esasına yani 2,3mV a bölerseniz elde edeceğiniz rakam 350den büyük , ama 2,3mV çok küçük bir değer, bunun kontrolü de çok hassas olmalı, çalışabileceğiniz maksimum sıcaklık ise fırın sıcaklığını baz alırsak 230 C, bunun yaratacağı voltaj farkı 230/10=23 buradan da 23x 2.3mV = 52,9 mV
bendeki laminasyon cihazı üzerinde bir tuş ve 3 farlı ısı ayarı var, 80-100 ve 120 C, geri kalan hesabı siz yapın.

laminasyon cihazında kullanılan diyot her iki ucu da turuncuya benzer renk, üzerinde 1n4148 deki gibi siyahlık yok.
Bu konuyla ilgili bilgi bu linkte var: Yarı İletkenlerin Tanıtılması
Çalışmalarınızda başarılar, umarım buradaki bilgiler bir nebze olsun size çalışmanız konusunda ışık tutar.
Ne yapmak istediğinizi pek anlayamadım ama buradaki bilgiler gözönüne alındığında diyot pek işinize yaramayacak gibi düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri