Diyot değeri nasıl öğrenilir ?

Yaklaşık 60V / 10mA lik akım kaynağı
yapılır. İlgili diyot iki yönde bağlanarak
üzerinde düşen gerilim ölçülür.
Düşen bu gerilime ve devre analizine
göre değerlendirme yapılabilir.

Merhabalar.

Başlıkta da belirttiğim gibi diyot değeri nasıl öğrenilir? Elimde bir kart var ve üzerinde 9 10 tane diyot var üzerindeki yazıları okuyamıyorum bu sebeple değerlerini bulamıyorum. Avometre ile sağlamlık kontrolü nasıl yapılır biliyorum fakat değeri nasıl bulunur bilmiyorum. Diyot'un bir görselini aşağıda bulabilirsiniz. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Yanılmıyorsam BYV.. serisi diyot ailesinden olacak (beyaz boncuk), diyota gelen gerilim ve akımı ölçerek datasheet lere bakarak uygun olanı bulursunuz. Yine elinizde Esr metre varsa sağlam diyodu ölçerek teknik özellikleri size verir.

Örnek diyot ölçüm ekranı;
1567897304400.png

Diyot zener ise;
bu şekilde düşük gerilimli zener
diyotlar ölçülebilir. Ancak, 5V dan
yüksek olanları dediğim şekilde
ölçebilirsiniz.

Tamam bir zener icin bu olcme metodunu anladim. Merak ettigim bir dogrultucu diyot nasil olculur yada anlasilir?

1000 volt 8 amper gucundeki bir diyot yada yeni nesil hizli diyot oldugu ismi okunmayan bir diyodu nasil ogrenebiliriz?

Devre analizi ile olabilecek en yakin degeri dusunebilir tahmin yurutebiliriz ama dwvre disinda elimde bir diyot var ve bu parcanin karakteristigini calisma gerilim ve akimini ogrenmenin bir yolu varmi?

sadece merakımdan soruyorum ve buradaki elektronik tamiri yapanlara ve elektronikçilere:
ACABA KAÇIMIZ YADA KAÇINIZ DİYOT ÜZERİNDEN VOLTAJ ÖLÇÜYOR,
ben bu güne kadar ölçmedim desem yalan olur, ölçtüğümde sadece dc 12 volt, o da sağlamlığında emin olamadım, üzerinden 600- 1000 volt geçen bir devrede kimse bana voltaj ölçtüremez, diyotu ölçerim sağlamsa voltaj geçiriyor değilse zaten arızalıdır değiştir gitsin.

~0.5V üzerinde gerilim düşümü
varsa standart bir diyot olduğunu
düşünebiliriz. Dayanma gerilimi devre
analizi ile öğrenebiliriz.
~0.3V civarındaysa hızlı diot olduğu
düşünülebilir.

Son düzenleme:
Tamam bir zener icin bu olcme metodunu anladim. Merak ettigim bir dogrultucu diyot nasil olculur yada anlasilir?

1000 volt 8 amper gucundeki bir diyot yada yeni nesil hizli diyot oldugu ismi okunmayan bir diyodu nasil ogrenebiliriz?

Devre analizi ile olabilecek en yakin degeri dusunebilir tahmin yurutebiliriz ama dwvre disinda elimde bir diyot var ve bu parcanin karakteristigini calisma gerilim ve akimini ogrenmenin bir yolu varmi?
Dostum normal diyodu ve hızlı diyodu smps trafonun çıkışına koy ve ölçü aletini bağla fark hemen anlaşılır :).

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri