Direnc , Volt ve Amper Hesaplamaları

Ekli dosyayı görüntüle 67403
* Kırmızıyla kare içine aldığım devreye bakınca I3 ve I4 devreye ( düğüm noktasına ) giren akım , I ise çıkan akım oluyor. Kirş.Akım Kanunu(KAK) na göre I3+I4= I diye düşünmeliyiz.
* Yada benim çizdiğim Ia ve Ib ve I nın olduğu düğüm noktasına KAK uygularsak Ia+Ib = I olur. Burada Ia ile Ib nin rakamsal değer önemli değil hangileri düğüm noktasına gelen akım, hangileri o düğüm noktasından giden akım.
* KAK ile ilgili güzel bir soruymuş

Hocam biraz rahatsiz edecegim.

Simdi I nin cikis yerinin zaten I3+ I4 oldugunu zaten biliyordum.benim kafami kurcalayan nokta R2 ye giden yol.

Cünkü akim hem alttan hem üstten ayni yöne geliyor. Akim R2 de cakisiyor. Bu durumda ne meydana geliyor ? Cikiyor mu , cakisip geri mi dönüyor ve kendine baska bir yol mu ariyor yoksa birlesiyor mu ?

Yani demem o ki simdi ben R2 de Direnc 1K Ohm. Ben burda Amperi nasil belirliyim ? Voltu nasil hesapliyim?

U = I3*R2 mi

Yoksa U = I4 *R2 mi

yoksa U = (I3+I4) * R2 mi ?

Hocam biraz rahatsiz edecegim.

Simdi I nin cikis yerinin zaten I3+ I4 oldugunu zaten biliyordum.benim kafami kurcalayan nokta R2 ye giden yol.

Cünkü akim hem alttan hem üstten ayni yöne geliyor. Akim R2 de cakisiyor. Bu durumda ne meydana geliyor ? Cikiyor mu , cakisip geri mi dönüyor ve kendine baska bir yol mu ariyor yoksa birlesiyor mu ?

Yani demem o ki simdi ben R2 de Direnc 1K Ohm. Ben burda Amperi nasil belirliyim ? Voltu nasil hesapliyim?

U = I3*R2 mi

Yoksa U = I4 *R2 mi

yoksa U = (I3+I4) * R2 mi ?
1600004278101.png

* R2 den geçen akım I2= 30-20/1k = 10mA olur.
* Diğer akımların hepsini de siz bulunuz.
* Aklınıza farklı soruların gelmesi çok güzel, unutmayın soru bunları sormuyor/sizden istemiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 67404
* R2 den geçen akım I2= 30-20/1k = 10mA olur.
* Diğer akımların hepsini de siz bulunuz.
* Aklınıza farklı soruların gelmesi çok güzel, unutmayın soru bunları sormuyor/sizden istemiyor.

Hocam anladigim kadariyla R4 ile R3 üzerinden gecen akimla VOLT u hesapladiniz ve daha sonra Cevre kuralini uyguladiniz. Yani kelimenin tam anlamiyla Kirsofun 1. Yasasi bu noktada is yapamiyor. Yanlis mi anladim ?

Hocam anladigim kadariyla R4 ile R3 üzerinden gecen akimla VOLT u hesapladiniz ve daha sonra Cevre kuralini uyguladiniz. Yani kelimenin tam anlamiyla Kirsofun 1. Yasasi bu noktada is yapamiyor. Yanlis mi anladim ?
Doğru anlamışsınız. Çözümü bulda hangi teoriyle bulursan bul, yeterki yanlış olmasın:cool:

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri