Direnc hesabi

Ustalar plc isi ile ugrasmaktayim int 220 volt tetiklemek icin triyal devre buldum ancak devre 5 volt ile 220 voltu tetikliyor benim guc kaynagim plc calistigi icin 24 volt bu 24 voltu 5 volta dusurup tetikleme devresine aktarmam icin kac ohom direnc kullanmam gerek

Kullandığın triyak sürücü devrede büyük ihtimalle optotriyak vardır (Moc30XX vb) Bu durumda sadece direnç değerini arttırman yeterli olur. Devreyi eklersen daha garantili öneriler alabilirsin.

Kullandığın triyak sürücü devrede büyük ihtimalle optotriyak vardır (Moc30XX vb) Bu durumda sadece direnç değerini arttırman yeterli olur. Devreyi eklersen daha garantili öneriler alabilirsin.
Screenshot_20190406-221901_Samsung Internet.jpg
kulanmayi dusundugum devre bu

Opto led direnci 1K kullanılmış, led akımı 3,5 mA. Bu direnci 5K6 ile değiştirirsen (veya girişe dışarıdan 4K7 de bağlanabilir) modülü 24V ile kullanabilirsin, hangisi kolayına gelirse.

Untitled.jpg

Burada asıl sorun çıkarabilecek husus, yükün endüktif ise besleme ve yük akımı aynı fazda olmayacağından, girişi kessen bile triyak açık kalabilir, bu durumda yüke paralel snubber (uygun değerde rc) kullanman faydalı olur.

Başarılar dilerim.

triyaka neden ısrarla tristör yazmışlar, yanlış devre mi diye düşündüm kafa karıştırıyor..

ah şu çinliler..

devre girişindeki kondansatör de 10 voltluk takılmış, 25 volt ve üstü değiştirilmeli..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri