Direnç sıcaklığı.

_Zaur_

Üye
Arkadaşlar merhaba. Ben bembeyaz şerit ledden 44 Smd Led çıkarıp paralel bağladım.

Bunları deneme yanılma yoluyla dirençlerde test ettim ve ledlerin az ısındığı ama direncin biraz fazla ısındığı direnci seçtim.

Ledler en parlak bu dirençte yandığı için bunu kullandım ama direnç ısısı kafamı kurcalıyor. Neredeyse 50-60 derece var.

Bu dirençlerin ömrü 10 yıl felansa 3-4 yıl götürür mü acaba :D

direnç değerini bilmiyorum Renklerini sonra söylerim. İşlerimi bitireyim yazıcam. :D

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Direnç 30-40 yılda gider.
Ledler 3-4 saat çalışırsa iyi.

Ledi bozar mı diyorsun? Işıklar Sıcak çalışmıyor ki 30 derece civarlarında çalışıyor. :)

Şema yok nasıl bağladın bilmiyorum ama
44 ledi birbirine paralel bağladın ve 44ü için sadece bir direnç kullanıyorsan
o paralel ledlerin biri diğerinden fazla akım çekecek bozulacak,
veya olduki 10 ledden sonraki bağlantı koptu
44 lede bağlanöası gereken direnç 10 lede bağlanmış oldu geçmiş olsun.

Neyse çalışır bir şekilde artık.
Direnç ısınmasını hiç dert etme, yangın çıkarmasın yeter.

Arkadaşlar merhaba. Ben bembeyaz şerit ledden 44 Smd Led çıkarıp paralel bağladım.

Bunları deneme yanılma yoluyla dirençlerde test ettim ve ledlerin az ısındığı ama direncin biraz fazla ısındığı direnci seçtim.

Ledler en parlak bu dirençte yandığı için bunu kullandım ama direnç ısısı kafamı kurcalıyor. Neredeyse 50-60 derece var.

Bu dirençlerin ömrü 10 yıl felansa 3-4 yıl götürür mü acaba :D

direnç değerini bilmiyorum Renklerini sonra söylerim. İşlerimi bitireyim yazıcam. :D
Bu kadar uğraşasıya hazır bisiklet farı alsaydın keşke. :)

Bu kadar uğraşasıya hazır bisiklet farı alsaydın keşke. :)
Bisiklete dandik far aldım ama Tek noktaya vuruyor çok dandik görünüyor.

Al bide yaptığıma bak sen 😍😍😍

Bu kısa işıklar yere bakıyor. Uzunları Selektör gibi Sağ tetik barmağıma düğme koymuşum ona bastığında yanıyor. Arabaları Trolliycem biraz😄😁

1619986734539.jpg

Şema yok nasıl bağladın bilmiyorum ama
44 ledi birbirine paralel bağladın ve 44ü için sadece bir direnç kullanıyorsan
o paralel ledlerin biri diğerinden fazla akım çekecek bozulacak,
veya olduki 10 ledden sonraki bağlantı koptu
44 lede bağlanöası gereken direnç 10 lede bağlanmış oldu geçmiş olsun.

Neyse çalışır bir şekilde artık.
Direnç ısınmasını hiç dert etme, yangın çıkarmasın yeter.
Çok sağolasın bilgiler için. Led üzerinde 2-3 ten fazla smd Led mefta olursa söküp yeni Led işık yapıcam o zaman :)

Son düzenleme:
Besleme gerilim nedir , ledlerin tanesi kaç voltta çalışıyor kaç amper Mamper çekiyor bunları söylerseniz size daha uzun ömürlü olması için biligili üyeler yol gösterecektir

Besleme gerilim nedir , ledlerin tanesi kaç voltta çalışıyor kaç amper Mamper çekiyor bunları söylerseniz size daha uzun ömürlü olması için biligili üyeler yol gösterecektir
Hesap kitap yapmayı bilmem malesef. Ben olayı biraz anlamış gibiyim sanırım.
SMD Led çiplerin bir adeti bildiğim kadarıyla 3 volt - 20 miliamperle çalıştığını okumuştum.

Ben bunları 4.7 volt vererek çalıştırıyorum sanırım. Az sıcak çalışsın dünya dağılmaz ya :D 3 volt olunca zaten parlamak istemiyor şu ışıldaklar :D

Hesap kitap yapmayı bilmem malesef. Ben olayı biraz anlamış gibiyim sanırım.
SMD Led çiplerin bir adeti bildiğim kadarıyla 3 volt - 20 miliamperle çalıştığını okumuştum.

Ben bunları 4.7 volt vererek çalıştırıyorum sanırım. Az sıcak çalışsın dünya dağılmaz ya :D 3 volt olunca zaten parlamak istemiyor şu ışıldaklar :D

3 volt ile 4.7 volt çok fark edebilir, voltaj düşük diye pek fazla göz önüne almazsınız ama sizin yaptığınız 30voltluk bir aleti 47 volt la çalıştırmak gibi !!

3 volt ile çalışıyorsa ledlere vermen gerek voltaj 3 volttur, batarya kullaniyorsunuz büyük ihtimal o yüzden bataryanın sarji azaldıkça voltajida düşecektir ve parlaklığı azalacaktır size tavsiyem pratik lik olsun diye

Zener diyotu biraz araştırıp projenizi daha sağlam yapabileceğinizi anlayacaksınız, yada voltaj regulatorunu

Hiç olmazsa bir adet power bank kartı alınız yada ömrünü tamamlamış bir power banki açıp kartını sökunuz ve 18650 bataryanizi lion batarya , karta bağlayın, size güzel ve sağlıklı 5 volt cıkış verir ve 5 volt alacağınız için buna göre direnç hesaplayabilirsiniz

hatta daha ileri gidip , tekerinizden küçük bir dc motora bağlantı saglayip elektrik üretip bu elektriği regule edip bataryayı sürüş esnasinda sarjda edebilirsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri