Direnç kademesinde gerilim ölçtüm.

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. Dalgınlığıma geldi direnç kademesinde gerilim ölçtüm. Direnç, buzzer ve DCV doğru ölçüm yapmıyor. Buzzer sürekli ötüyor. Tamir etme yolu var mı?
Sadece gerilim ölçüyor. Bizim multimetre oldu voltmetre.;)
Oysaki çok memnundum 10TL'lik DT830 multimetremden.;)

Söküp topladıysanız düğmesindeki iletkenleri yanlış yere konması veya dc de iken 220 vac takılmışsa, düşme sonucu bu saçmalamayı yapıyor sanıyorum. Yok adam olmazsa bi tae daha alacaksınız memnun olduğunuz DMM den bunu da farklı projelerde volt metre olarak değerlendirirsiniz Doğan Hocam :D

Söküp topladıysanız düğmesindeki iletkenleri yanlış yere konması veya dc de iken 220 vac takılmışsa, düşme sonucu bu saçmalamayı yapıyor sanıyorum. Yok adam olmazsa bi tae daha alacaksınız memnun olduğunuz DMM den bunu da farklı projelerde volt metre olarak değerlendirirsiniz Doğan Hocam :D
Sökmeden önce dirençte gerilim ölçtüm şu anda buzzerde ötüyor. DCV 19 V göstermesi yerde 33 v gösteriyor. Direnç kademesi zaten gitti. Sanki kond. ölçüyorum gibi davranıyor.:D
Ama 10 TL olmasına rağmen süper bir multimetre.

220 volt ac.yi AC750 kısmında değil de omaj kademesinde direk olarak da dalgınlıkla eğer ölçtüyseniz avometre ne yazık ki arızalanıyor sn.öğretmen27 hocam.Askerdeyken askerler analog bir avometreyi yanlışlıkla omaj ölçümü kısmında fişe sokup yakmışlardı,fırında çalışıp da ben askerlik de yaparken.Dirençleri yanmıştı ve elektronikçiler çok fazla da tamir (emek bedeli) parası istiyorlardı o zaman.

Dijital avometrelerin arkasını açanlar belki görmüştür,minicik bir cam sigorta da orada yer alır orada genellikle de. Örneğin AC 750 volt kısmında,bu ac.voltajların çok yüksek ölçülmüş olmasında veya yanlış kısımda yapılan bu ölçümlerde tam atması için de konulmuştur diye muhtemelen hep düşünmüşümdür.Siz arkasını açıp bu minik cam sigortaya da hiç bakdınız mı sn.öğretmen27 hocam? Burası atmış da olabilir direnç hiç yanmamışsa eğer,bu değişen sigorta ile yeniden eskisi gibi olursa,yenisini de böylece satın almazsınız veya sn. by lent'in de önerdiği gibi sadece voltmetre görevi olarak yani tek görevi olarak da yürütür bu hizmeti size dijital avometreniz.Ancak buzzerin devamlı ötmesi kanımca da bir iç parça (direnç veya başka bir eleman,vb.) arızası veya kısa devresi ile buzzerin sesli omaj durumunun tam dışındaki durumda ötmesine de neden olabilmiştir belki.Kolay gelsin ve geçmiş olsun diyorum.Saygılarımla.

Son düzenleme:
220 volt ac.yi AC750 kısmında değil de omaj kademesinde direk olarak da dalgınlıkla eğer ölçtüyseniz avometre ne yazık ki arızalanıyor sn.öğretmen hocam.Askerdeyken askerler analog bir avometreyi yanlışlıkla omaj ölçümü kısmında fişe sokup yakmışlardı,fırında çalışıp da ben askerlik de yaparken.Dirençleri yanmıştı ve elektronikçiler çok fazla da tamir (emek bedeli) parası istiyorlardı o zaman.

Dijital avometrelerin arkasını açanlar belki görmüştür,minicik bir cam sigorta da orada yer alır orada genellikle de. Örneğin AC 750 volt kısmında,bu ac.voltajların çok yüksek ölçülmüş olmasında veya yanlış kısımda yapılan bu ölçümlerde tam atması için de konulmuştur diye muhtemelen hep düşünmüşümdür.Siz arkasını açıp bu minik cam sigortaya da hiç bakdınız mı sn.öğretmen27 hocam? Burası atmış da olabilir direnç hiç yanmamışsa eğer,bu değişen sigorta ile yeniden eskisi gibi olursa,yenisini de böylece satın almazsınız veya sn. by lent'in de önerdiği gibi sadece voltmetre görevi olarak yani tek görevi olarak da yürütür bu hizmeti size dijital avometreniz.Ancak buzzerin devamlı ötmesi kanımca da bir iç parça (direnç veya başka bir eleman,vb.) arızası veya kısa devresi ile buzzerin sesli omaj durumunun tam dışındaki durumda ötmesine de neden olabilmiştir belki.Kolay gelsin ve geçmiş olsun diyorum.Saygılarımla.
Açar açmaz bakmıştım cam sigortaya Binbaşı hocam. Dediğiniz gibi ACV için konulmuş bir sigorta. Kısa devrede ötüyor cam sigorta. Bir arkadaşın petrolde elektrik işi vardı giderken ayak üstü bana almışlardı bir multimetre. M3900 MODEL.Yani yedekte bir multimetrem daha var.;) Gerilim ile ilgili bir işim olunca eskisini kullanırım.
Ama anlamadığım nokta DCV neden bozuldu?

Açar açmaz bakmıştım cam sigortaya Binbaşı hocam. Dediğiniz gibi ACV için konulmuş bir sigorta. Kısa devrede ötüyor cam sigorta. Bir arkadaşın petrolde elektrik işi vardı giderken ayak üstü bana almışlardı bir multimetre. M3900 MODEL.Yani yedekte bir multimetrem daha var.;) Gerilim ile ilgili bir işim olunca eskisini kullanırım.
Ama anlamadığım nokta DCV neden bozuldu?
Hocam adınıza sevindim bu modeli Tv dükkanında kullanıyoruz, hatta artı bi özelliği var (fabrika çıkışlı mı emin değilim) beslemedeki blok kond boşaltmaya dayanıyor ;) buzz sesi de çok yüksek.

Hocam adınıza sevindim bu modeli Tv dükkanında kullanıyoruz, hatta artı bi özelliği var (fabrika çıkışlı mı emin değilim) beslemedeki blok kond boşaltmaya dayanıyor ;) buzz sesi de çok yüksek.
Buna da bir şey olursa MY62 alıcam. Durmak yok yola devam....;)
Benimkisi TT tecnihi C modeli. Buzzer sesi kısık kısık. Tam tersi. DT830 BUZZER sesi çok hoşuma gidiyordu ya.:D

Konu eski sorun aynı. 10 senelik zaman aşımından önce yetiştim.;)
Oğlumda bulunan DT830 ölçü aleti ile dikkat etmeden diyot kademesinde ac220v şebekeyi ölçmeye kalmış. Patlama ile kısa devre/diyot kademesinde buzzer ötmesinde takılı kalıyordu. Aşağıdaki videoda usta, bu tür ölçü aletlerinin arızalarını emek verip güzelce araştırıp listelemiş (5:20 dk). Bizim cihazdaki arızayı da tam olarak anlatmış. 132 kodlu 1300 ohm direnç yanmış. Gözle tam anlaşılmıyordu ama ölçümde açık devreydi, bir değer okunmuyordu. Elimdeki 1k ve 330 ohm dirençleri seri bağlayıp yerine takınca cihaz kendine geldi. Birkaç kademede deneme yaptım 30 ohm'luk fazlalık pek bir hataya sebep olmuyor.
Benzer sorunla karşılaşanların faydalanması amaçlı paylaşıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri