direnç değeri

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Elimde elektronik bir kart var.
2 adet direnç yanmış ve renk kodlarını okuyamıyorum.
Nasıl belirleyebilirim bir yöntemi var mıdır?

Dirençler yanmışsa muhakkak yanında birkaç parçayı daha götürmüştür. Bu arada elektronik kart ne amaca hizmet ediyor? Resim foto felan var mı? Benim yardımcı olacak bilgim yok o anlamda değil diğer ustalarımız istemeden bu bilgileri ben sorayım dedim.

hocam kart diş uniti ana karti.kondansator patlayinca direncler de gitmis..fakat uzeri kararmis ve renkler hic belli olmuyor.resim atabilirim ama faydali olacagini sanmiyorum..bir sekilde bunlari belirlemem lazim ama nasil

Merhaba

Marka model belirtip , fotoğraf koyarsanız elinde şeması veya kartın kendisi olan bir arkadaş size değerleri söyleyebilir.

aslına bakarsanız cihazın servisinde çalışan bir arkadaşım var
ilk önce ona sordum dükkana baktı fakat farklı dizayn edilmiş kart var elinde.
bende de 3 adet ünit var fakat ana kartların hepsi farklı.
kartı söküp elektronikçiye götürdüm o da okuyamadı.yanlış değerde veririm
problem olur dedi..cihazın modelini googla yazıp arattırıyorum fakat
yok yok yok..çıkmıyor..

resimleri ekledim..okunabiliyormu sizce?

Ekli dosyalar

• 1422954321206.jpg
    1422954321206.jpg
    68.8 KB · Görüntüleme: 44
  • 1422954341369.jpg
    1422954341369.jpg
    65.1 KB · Görüntüleme: 38
Arkadaşlar kartın aynısını buldum ve dirençleri alıp taktım.
Ayrıca arızalı olan kondansatörü de alıp değiştirdim fakat 10 sn sonra kondansatör
yine patladı.Ama kart üzerindeki yeşil led yanıyor ve ünitin bütün fonksiyonları
çalışıyor..(1 fonksiyon hariç)Peki bu kond neden patlar elektronikçi arkadaşlardan yorum bekliyorum.Saygılar

Kondansatör, üzerinde yazılı olan gerilim değerinin üzerinde bir gerilime maaruz kalıyorsa tek şeçeneği patlamaktır. Bu arada büyük kondansatöre sırtını dayamış olan yarı iletken nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri