direnç ısınması

selamun aleykum kendı capımda daha onceden yapmıs oldugum calısmalarım var arac ıcın led stop lambası.şoyle anlatım onceden 3 adet beyaz lede 120 ohm luk dırenc baglayıp yapıodum hıc ısınma olmamıstı.onlarla ugrasmamak ıcın 5w 33RJ lık dırenc aldım buna 3.2 v beyaz flux ledı 14 erlı paralel bagladım.benım ıcın daha kolay oluyor ledler cok sık oldugu ıcın calısma alanım daralıyor.bu sekılde ıyı oluyor fakat dırenc te asırı ısınma gorunce calısmayı durdurdum.nerde yanlıs yaptım 12 v suruyorum 12v-13.5 v arasında degısme oluyor arac ıcın.yardım edersenız sevınırım tesekkurler

Dirençlerde ısıyı azaltmak için paralel bağlayın .2 adet 2.2k paralel bağlrsan watt ı yükselmiş olur ısı yarıya bölünmüş olur

Dirençteki ısınma üzerinden fazla akımın geçtiğini işaret eder. Sizin yapmanız dereken direnç değeriniz doğru ise görevini görüyor ise daha wattlı bir direnç kullanarak işi çözeceksiniz. ( daha fazla akımı geçirebilen )

Bu kadar. Yukarıda arkadaşımız paralel bağlama yöntemini önermiş. Çok doğru bir yaklaşımdır. Dirençleri paralel bağlayarak gücü bölüştürüp ısıyı azaltmış olrsunuz FAKAT !!

unutulmamalıdırki dirençler paralel bağlandığında değerleri değişir. istediğiniz değer için tekrar hesap etmeniz gereklidir.

kolay gelsin iyi çalışmalar..

Besleme Voltajı
12V
Led`in çalışma voltajı
3.2V
Led`in çektiği akım
20ma
Paralel Bağlı Led Sayısı
16

Hesaplanan direnc değeri
27.187 Ω
Hesaplanan direncin gücü
2.784 W
Kullanacağınız direnc değeri
33 Ohm
Kullanacağınız direncin gücü
4.64W

Son düzenleme:
5w 33RJ dırenç cıkıyor benım kullandıgım bu hesaba gore ama ısı fazla bu durumda ne yapmam lazım dırençler paralel baglı 32 led ıcın 2 dırenc kullandım

Besleme Voltajı
12V
Led`in çalışma voltajı
3.2V
Led`in çektiği akım
20ma
Paralel Bağlı Led Sayısı
16

Hesaplanan direnc değeri
27.187 Ω
Hesaplanan direncin gücü
2.784 W
Kullanacağınız direnc değeri
33 Ohm
Kullanacağınız direncin gücü
4.64W

3,2Voltluk Led gruplarını 3 lü olarak seri bağlarsanız aynı akım ile 9,6 Volt ile çalışacak hale gelir. Buradan da gerilim farkı azalacağı için direnç sıcaklığı düşecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri