direnç ısınması

merhabalar hocam elimde 16f84 entegreli devre var bunun direnci devre çalıştığında baya bir ısınıyor hocamız bunun sıkıntı olcağını söledi üstünde birkaçkere deneme yaptım yaklaşık 1-2 saat kullandım ama herhangi bişi olmadı aslında ama neblm bu direnci bir şekilde soğutabilir miyim acaba yada ne tür bişi uygulamamı tavsiye ederseniz:confused: kaç gündür kafamı kurcalıyor bu konu 1 haftaya kadar yapmam lazım artık iyice sıkıntı oldu bana :confused: direnç 1K 5W lık bir direnç renk kodu olmayan ilginize simdiden teşekkürler :)

Alüminyum soğutucu kılıflı direnç kullanabilirsiniz:
Metal-Aluminum-Case-Resistor-50W6RJ-.jpg

Direnç devrede ne amaçla kullanılıyor, üzerinde neden bu kadar çok güç harcanıyor?

ölçümlerime göre 220v bunun üzerinden geçiyor devrenin şemasını akşam çizip koyarım bir şekilde ama dediğim gibi sanırsam lamba ayarı kısık iken yada 100watt lık bir lamba kullandığım içinde olabilir bilmiyorum ama birde 45 wattlık bir ampül ile deniyeceğim ozamanda aynı ısıyı verirse bu direnci alırım takarım aynı değerlere sahip olanı bulabilirim değil mi bu soğutuculu olanın 1k lık 5 wattlık olanından

birde bu soğutucu dirençler pahalı mıdır ortalama nekadar dır?

Yanlız unutulmaması gereken konu şudur ki. Alüminyom soğutuculu dirençler başka bir yüzeye monte edilerek soğutulması sağlanmazsa hava soğutmalı dirençlere nazaran daha çabuk yanar. Mutlaka birşekilde soğutulmalıdır. Gerek hava, gerekse su ile.

yani bu devreyi ben kutu içinde hazırlıcam küçük bildiğimiz cihaz kutularından hani ozamanda havasızlık yaratmış olurmuyum birde bugün seramik sekilde olanı aldım direncin birde öle denicem ama tabi öbürüne göre biraz daha büyük kalın ve de

En kolayı uygun bir direnç değerine sahip flamanlı ampul kullanmak olur.

1k 5watllıık bir direnç buldum seramik kaplama biraz daha az ısınıyor ama koku yapmıyor öbürki gibi :) iyi oldu şuanda sorun yok tek derdi kaldı devrenin devre şemasını çıkarmak ;) teşekkürler cevap veren arkadaşlar için :) saolun

Eğer ilerde gene ısınma sorunu olursa 1 kOhm 11 Wattlık seramik direncide deneyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri