direnç üzerindeki voltajı yükseltme

influx_xx

Üye
bir direnç üzerinden okudugum voltajı 760 kat artırmak istiyrm, mesala 5 mv u 3.8 v a artırmak gibi, opampla yapmaya calıstım ama olmadı, bu konuda yardımcı olurmusunuz pls.....

Yapmak istediğiniz işlem opamplar ile yapılmaktadır. Bu işlem Opampların bağlantı şekillerini arka arkaya bağlayarak oluşturulur ki bu devrelerin adınada Enstrumantasyon Amplifikatörleri

Ekte vermiş olduğum bizzat benim revize ettiğim bir devredir ve çalışmaktadır. Bu devre üzerindeki tüm dirençler R11, R12, R13, R14, R40 ve R34 hariç 100 kOhm dur. devreden de anlaşılacağı gibi dip swicth ile kazanç ayarlabilir. kazanç dirençleri yaklaşık olarak birlerinin 2 katı olacak şekilde düzenlenmiştir. R34 ve R40 10KOhm, Giriş dirençleri ise 1kOhm dur. Devre üzerindeki tüm kondansatörler 100nF Seramik tir ve Devre +/- 12 Volt ile beslenmektedir. P4 trimpotunun değeri 2KOhm çok turlu bir trimpottur. Kazanç ayarlandıktan sonra herzaman devrenin ofsetini ayarlamakta fayda vardır. AK çıkışı is devrenin çıkış ucudur. Devre üzerinde kullanılan tüm diodlar BAV21 dir ve devreyi dışardan gelebilecek aşırı gerilimlere karşı korumaktadır. Opamp ise LM358 dir. Güle Güle kullanınız.

İstenen gerilim elde edemediğiniz takdirde kazanç dirençleriyle oynayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Enstrumantasyon_Amplifikatorleri.JPG
    Enstrumantasyon_Amplifikatorleri.JPG
    48.1 KB · Görüntüleme: 196
vermiş oldugunuz bilgi için çok teşekkür ederim, bir sorum daha olacak; AK çıkışından almak istediğim max çıkış değeri 10 V olmalı, ancak beslemeler +/- 12 V , beslemeleri +/- 10 V olarak değiştirsem bi sorun olurmu???

vermiş oldugunuz bilgi için çok teşekkür ederim, bir sorum daha olacak; AK çıkışından almak istediğim max çıkış değeri 10 V olmalı, ancak beslemeler +/- 12 V , beslemeleri +/- 10 V olarak değiştirsem bi sorun olurmu???

beslemeleri +/- 10 volt olarak rahatlıkla verebilirsiniz

beslemeleri değiştireceğinize çıkışına 10 Volt olacak şekilde zener koymanızı tavsiye ederim
zaten 12 voltta bu devre 11 volt civarında gerilim üretir.

hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim, devreyi kudum çok güzel çalışıyor. bir konuda daha yardımınızı isticem, 50 k ile 8000 m ohm arasında direnc okuyan bi devre yapmam lazım, bir iki denemem oldu ama verimli sonuçlar elde edemedim, bu tarzda bi çalışman oldumu yada nasıl bir yol izlemeliyim, şimdiden çok teşekkür ederim iyi çaışamalar...

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri