Direk tipi Trafo çıkışında voltaj düşmesi

Direk tipi 160 kva trafodan inen kabloya bağlı sigortada voltajlar ölçüldüğünde 400-396-385 v değerleri okunuyor.faz nötr arası 240-230-211 v değerleri okunuyor.R veya S fazlarında herhangi bir şey çalıştığında gerilim 50 volta kadar düşüyor.fakat T fazından herhangi bir şey çalıştırdığımızda gerilim düşümü olmuyor.Bu olayı trafodan alınan ilk sigortadan da denedim.Bu şekilde bir sorunla karşılaştım.İlğili ve bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Direk tipi 160 kva trafodan inen kabloya bağlı sigortada voltajlar ölçüldüğünde 400-396-385 v değerleri okunuyor.faz nötr arası 240-230-211 v değerleri okunuyor.R veya S fazlarında herhangi bir şey çalıştığında gerilim 50 volta kadar düşüyor.fakat T fazından herhangi bir şey çalıştırdığımızda gerilim düşümü olmuyor.Bu olayı trafodan alınan ilk sigortadan da denedim.Bu şekilde bir sorunla karşılaştım.İlğili ve bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Trafonuzun sekonder sargısının 1 fazının sargı izalasyonu bozulmuş olabilir.Emin olmak için şunu deneyebilirsiniz.Diğer yükleri devre dışı edin voltaj düşüklüğü yaşadığınız faza 3-5 kw lık bir yük bağlayın gerilimini ölçün eğer dediğiniz gibi gerilim çökmesi yaşanıyorsa trafonuzun sekonder sargısı zarar görmüş demektir.

Yükleri devreden çıkardım.1 tane Elk.süpürgesini her faz da ayrı ayrı denedim.önce R fazından besleyerek çalıştırdım sonra T fazından besleyerek çalıştırdı. voltajın 50 voltlara kadar düştüğünü gördüm.fakat aynı elk.süpürgesini S fazında denediğimde elk.süpürgesinin çalıştığını ve voltajda yükteyken herhangi bir sıkıntı olmadığını gördüm.

Sorun çözüldü.2 o.g sigortasıda değiştirildi.problem çözüldü.herkese verdikleri bilgiler için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri