Direk Tepe Kuvveti Hesaplama Programı v2

program çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık şirketimizde ben dahil en az 20 kişi kullanmaktayız. ancak bu program üzerinde 3xSW+(Alpek-AER) kablo seçimi yapılamamaktadır ve her bölgede alpek için tepe kuvveti nötr'ün 8-10-12 katları olarak değişkenlik göstermekte bununla ilgili seçim yapma olasılığı koyabilirmisiniz? Ayrıca direkte bulunan her AG ve OG hatlar için ayrı ayrı kopma belirlemede (Ör. müşterek ile birlikte 6 adet hattın sadece 1 ve 4 no.lu hattında kopma yapılabilmeli) yapılamamaktadır. bunlar ile ilgili geliştirme yapabilirseniz çok daha iyi olacağını düşünüyorum. iyi çalışmalar dilerim. bunları şikayet olarak değilde öneri olarak düşünürseniz çok sevinirim.
öncelikle teşekkür ederim ve güle güle kullanın.
Tedaş El kitabı 5'deki Cer kuvvetlerini programa tanımladım.3xSW+(Alpek-AER) için Aslında Şöyle yapabilirsiniz.
Aynı açı değerinden bi branşman daha ekleyebilirsiniz. Örnek resim ekledim.
Alpek Sigma hakkında dediğiniz gibi belirsizlik var.
Tedaş Meram Koordinatörlüğü 12 alıyor diye biliyorum. Alpek El Kitabında da Sigma 12 alınmış(ekte resimde). Bende buna istinaden program içerisinde 12 aldım. Tedaş'a yazı yazıp bunun kesinleştirilse iyi olur aslında.
Kopma hesabının aslına uygun şekilde seçime bağlı olması güzel olur aslında bu yönde benim arkadaşlardan da talep gelmişti. Bunu nasıl yapılabilirliğini biraz düşünmem ve bunun üzerinde çalışmam gerekiyor. Burası tamam , peki programı yaptıktan sonra birisine kontrol ve deneme yaptırmam gerekecek çünkü insan kendi hatasını görememektedir. birde sizin sunduğunuz gibi fikir sunmalı ki program daha kullanışlı hale gelmelidir.

Ekli dosyalar

• Örnek.jpg
    Örnek.jpg
    135.8 KB · Görüntüleme: 160
  • Alpek.jpg
    Alpek.jpg
    253.3 KB · Görüntüleme: 140
Merhabalar; çizdiğim projede DRK3 Nolu direk tipi 1/0 Raven tipi direk olarak seçimi yapmam gerekiyor B-pro ENH bulunmuyor bende direk tipini nasıl seçebiliriz ? İlker Bey programınızda Enh direk seçimi olmadığı için kullanamadım.

Ekli dosyalar

• DİREK SEÇİMİ.png
    DİREK SEÇİMİ.png
    18.9 KB · Görüntüleme: 94
Merhabalar; çizdiğim projede DRK3 Nolu direk tipi 1/0 Raven tipi direk olarak seçimi yapmam gerekiyor B-pro ENH bulunmuyor bende direk tipini nasıl seçebiliriz ? İlker Bey programınızda Enh direk seçimi olmadığı için kullanamadım.
ENH işi farklı bir olay. bir sürü değişken var. Yanlız Z direği olacak boyu hakkında bişey diyemiyorum. çünkü kot farkı v.s. belli değil.
Swallow'u 49 metreye çeksek ve direği kısa aralıklı seçsek böylece açıda biraz daha 80 derece olur. Böylece müşterek direk katagorisinden hesaplama yapabilirsiniz diye düşünüyorum. 80 derece ve 50 metre altı mesafe için kısa aralıklı direk hesaplarsak: K2" çıkıyor.
Ayrıca açı'yı 90 ve üzeri çekebilirseniz daha iyi olur. 78 çok sıkıntılı bir derece bence.

Son düzenleme:
programı indirkten sonra direk dosyaların altında elektrnık paket uyguma tıklayınca snde açıp kapatıyor normalde direk ordan kurulum olmuyor mu ???

programı indirkten sonra direk dosyaların altında elektrnık paket uyguma tıklayınca snde açıp kapatıyor normalde direk ordan kurulum olmuyor mu
bu konunun 1ci sayfasından indirdiğiniz programda kurulum yok. programı direk açıp kullanabilirsiniz.
elektronik paket isimli uygulamada ise bir kereliğe mahsus programın ihtiyaç duyduğu ocx'leri kopyalaması için kurulum benzeri bir izin vermeniz gerekmektedir. Bu izinden sonra da programı direk açıp kullanabilirsiniz.

hocam merhabalar alpeklerın cerını degıstıre bılıyormuyuz çoğu yer nötr iletkenın 10 katını alıyor
ZOGnmg.jpg

Merhaba Arkadaşlar
Yeni programım ile karşınızdayım. İnşallah herkese faydalı olur.
Şebekede kullandığımız, Alçak Gerilim ve Müşterek Direklerin seçimi nasıl oluyor ?
Ben bunun için kendime bu programı yazdım hesaplaması biraz uzun sürüyor.
Kendimi bu dertten kurtardım. Sizlerinde faydalanabilmesi için paylaşmak istedim.
Güle güle kullanın.

Görüş ve Önerilerinizi Bekliyorum.
Yakında Elektronik Paket Programına yeni versiyon olarak ekleyip yayınlayacağım.
Elektronik Paket programı içerisinde de şunu yapsan dediğiniz bir bölüm varsa elimden geldiğince yapmaya çalışırım.
hocam merhabalar alpeklerın cerını degıstıstırebılıyormuyuz cogu yer nötr iletkenın 10 katını alıyor

ZOGnmg.jpg

Merhaba Arkadaşlar
Yeni programım ile karşınızdayım. İnşallah herkese faydalı olur.
Şebekede kullandığımız, Alçak Gerilim ve Müşterek Direklerin seçimi nasıl oluyor ?
Ben bunun için kendime bu programı yazdım hesaplaması biraz uzun sürüyor.
Kendimi bu dertten kurtardım. Sizlerinde faydalanabilmesi için paylaşmak istedim.
Güle güle kullanın.

Görüş ve Önerilerinizi Bekliyorum.
Yakında Elektronik Paket Programına yeni versiyon olarak ekleyip yayınlayacağım.
Elektronik Paket programı içerisinde de şunu yapsan dediğiniz bir bölüm varsa elimden geldiğince yapmaya çalışırım.
selam öncelikle yapmış olduğunuz çalışma için çok teşekkür ederiz. ellerinize sağlık. Ankara da bir direk seçiminde sizin programı kullandık. seçimi yaptık. Enerjisa Hesap açılımını istedi. Çok uğraştık. yapamadık. bize bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? erdal 0532 236 11 36 [email protected]
2.bölge müşterek direkli enh
1 hat 0 derece (3xswallow + 3p/r/p)
1.hat ile 2. hat arası açı 148 derece (3xswallow + 3p/r/p)
1.hat ile 3.hat arası açı 236 derecedir. (3xswallow)
açılımlı hesabı gerekli kopma uygulanarak.
05322361136 erdal

Son düzenleme:
selam öncelikle yapmış olduğunuz çalışma için çok teşekkür ederiz. ellerinize sağlık. Ankara da bir direk seçiminde sizin programı kullandık. seçimi yaptık. Enerjisa Hesap açılımını istedi. Çok uğraştık. yapamadık. bize bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? erdal 0532 236 11 36 [email protected]
2.bölge müşterek direkli enh
1 hat 0 derece (3xswallow + 3p/r/p)
1.hat ile 2. hat arası açı 148 derece (3xswallow + 3p/r/p)
1.hat ile 3.hat arası açı 236 derecedir. (3xswallow)
açılımlı hesabı gerekli kopma uygulanarak.
05322361136 erdal
Şu anda eğitimdeyim. Bilgisayar yok maalesef.
Bu konuda hazır Excel ler var. Onlara ve hesap örneklerine bakabilirsiniz

öncelikle teşekkür ederim ve güle güle kullanın.
Tedaş El kitabı 5'deki Cer kuvvetlerini programa tanımladım.3xSW+(Alpek-AER) için Aslında Şöyle yapabilirsiniz.
Aynı açı değerinden bi branşman daha ekleyebilirsiniz. Örnek resim ekledim.
Alpek Sigma hakkında dediğiniz gibi belirsizlik var.
Tedaş Meram Koordinatörlüğü 12 alıyor diye biliyorum. Alpek El Kitabında da Sigma 12 alınmış(ekte resimde). Bende buna istinaden program içerisinde 12 aldım. Tedaş'a yazı yazıp bunun kesinleştirilse iyi olur aslında.
Kopma hesabının aslına uygun şekilde seçime bağlı olması güzel olur aslında bu yönde benim arkadaşlardan da talep gelmişti. Bunu nasıl yapılabilirliğini biraz düşünmem ve bunun üzerinde çalışmam gerekiyor. Burası tamam , peki programı yaptıktan sonra birisine kontrol ve deneme yaptırmam gerekecek çünkü insan kendi hatasını görememektedir. birde sizin sunduğunuz gibi fikir sunmalı ki program daha kullanışlı hale gelmelidir.
Hocam iyi akşamlar benim programda bir sorun oluştu hiçbir şekilde açılmıyor. Silip tekrar yükleme yaptım sorun devam ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri