Direk Tepe Kuvveti Hesaplama Programı v2

Bir soru!
Rüzgar Kuvveti Hakkinda!..

Direklerin tepe kuvvetleri rüzgârlı ve rüzgârsız tepe kuvvetleri olarak ikiye ayrılır. Rüzgârsız tepe kuvveti, rüzgârın esmediği durumda ve çoğu zaman -5°C ta buz yüklü durumda direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvvetidir. Rüzgârlı tepe kuvveti ise, rüzgâr esiyorken +5°C ta direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvvetidir.

Betonarme Direk Hesabi Yapacagiz!..

Ruzgar Kuvveti olarak!.. Tepe Kuvvetine herhangi bir ruzgar kuvveti eklemeli miyiz?
Ya da
Sadece Tepe Kuvveti ile mi bouytlandir maliyiz?
Tesekkurler..
Atilla YUNUSOĞLU'nun AG için kitabı var. faydalanabilirsiniz.
Ben hesaplamada ekliyormuyum dersen, eklemiyorum. Hesaplamada sınırda değerleri de kullanmamak en iyisi burada diye düşünüyorum.

Atilla YUNUSOĞLU'nun AG için kitabı var. faydalanabilirsiniz.
Ben hesaplamada ekliyormuyum dersen, eklemiyorum. Hesaplamada sınırda değerleri de kullanmamak en iyisi burada diye düşünüyorum.
Cevap için tesekkürler..
Amacim konuyu uzatmak degil.. Kitap elimde mevcut degil!..

Acaba?
Rüzgârsız tepe kuvveti, rüzgârın esmediği durumda ve çoğu zaman -5°C ta buz yüklü durumda direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvveti > Rüzgârlı tepe kuvveti ise, rüzgâr esiyorken +5°C ta direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvveti
iliskisi nasildir?

Rüzgârsız tepe kuvveti > Rüzgârlı tepe kuvveti seklinde midir?
Böyle ise bunun mantigi nedir?.. Nasil böyle olabiliyor?
Misal
9,3/150 diregi olsun...:
Rüzgarsız tepe kuvveti 150 kg
Diregin rüzgarlı tepe kuvveti 150-27=123 kg
rüzgarsız > rüzgarlı
Bu nasıl bir mantıktır?

Betonarme direk donati hesaplari yapabilmem için sadece 'rüzgarsız' tepe kuvvetini kullanmak yeterli o zaman??

RZqNtA.jpg

benim arşivde yukarıda paylaştığım şekilde beton direkler için rüzgarlı/rüzgarsız şeklinde beton direkler için bir çizelge yok. Hesaplama yaparken de dikkat etmediğimiz bir konudur. Başkaları da bu şekilde rüzgarlı olarak hesaplama yapıyormudur derseniz, yaptıklarını görmedim. Cer hesabında sınırda değer kullanmamak yerinde olur.

Ekli dosyalar

• AG Demir.pdf
    5.4 MB · Görüntüleme: 109
RZqNtA.jpg

benim arşivde yukarıda paylaştığım şekilde beton direkler için rüzgarlı/rüzgarsız şeklinde beton direkler için bir çizelge yok. Hesaplama yaparken de dikkat etmediğimiz bir konudur. Başkaları da bu şekilde rüzgarlı olarak hesaplama yapıyormudur derseniz, yaptıklarını görmedim. Cer hesabında sınırda değer kullanmamak yerinde olur.
Tesekkür ederim..

ZOGnmg.jpg

Merhaba Arkadaşlar
Yeni programım ile karşınızdayım. İnşallah herkese faydalı olur.
Şebekede kullandığımız, Alçak Gerilim ve Müşterek Direklerin seçimi nasıl oluyor ?
Ben bunun için kendime bu programı yazdım hesaplaması biraz uzun sürüyor.
Kendimi bu dertten kurtardım. Sizlerinde faydalanabilmesi için paylaşmak istedim.
Güle güle kullanın.

Görüş ve Önerilerinizi Bekliyorum.
Yakında Elektronik Paket Programına yeni versiyon olarak ekleyip yayınlayacağım.
Elektronik Paket programı içerisinde de şunu yapsan dediğiniz bir bölüm varsa elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

Elinize sağlık hocam EKAT'a göre sadece uzun aralıklarda kopma uygulamamız gerekmiyor mu ? Neden kopma uygula seçeneği eklediniz ?

Elinize sağlık hocam EKAT'a göre sadece uzun aralıklarda kopma uygulamamız gerekmiyor mu ? Neden kopma uygula seçeneği eklediniz ?
Merhaba
Bir iletken eğer o direkte taşıyıcı geçmiyorsa kopma uygulamak gereklidir. Yani en kötü duruma göre hesaplama yapmalıyız.

Ekli dosyalar

• kopma.xlsx
    44.9 KB · Görüntüleme: 131
Aynı iletken tertibi için hem beton hem demir direk için 2 farklı tepe kuvveti hesaplanıyor. Bunun sebebi nedir? Direğin tipine göre iletkenlerin bileşke kuvveti nasıl farklı çıkıyor?

Ben de tecrübe sahibi olduktan ilerde hobi olarak bu tip programlar hazırlamak istiyorum.Elinize sağlık.

Aynı iletken tertibi için hem beton hem demir direk için 2 farklı tepe kuvveti hesaplanıyor. Bunun sebebi nedir? Direğin tipine göre iletkenlerin bileşke kuvveti nasıl farklı çıkıyor?

Ben de tecrübe sahibi olduktan ilerde hobi olarak bu tip programlar hazırlamak istiyorum.Elinize sağlık.
Demir Direk ile Beton Direk karakteristikleri farklı olduğu için; beton direkte X ve Y 'nin karesini alıp toplayıp karekök'ünü alırken demir direkte X ve Y değerlerini topluyor program.

ZOGnmg.jpg

Merhaba Arkadaşlar
Yeni programım ile karşınızdayım. İnşallah herkese faydalı olur.
Şebekede kullandığımız, Alçak Gerilim ve Müşterek Direklerin seçimi nasıl oluyor ?
Ben bunun için kendime bu programı yazdım hesaplaması biraz uzun sürüyor.
Kendimi bu dertten kurtardım. Sizlerinde faydalanabilmesi için paylaşmak istedim.
Güle güle kullanın.

Görüş ve Önerilerinizi Bekliyorum.
Yakında Elektronik Paket Programına yeni versiyon olarak ekleyip yayınlayacağım.
Elektronik Paket programı içerisinde de şunu yapsan dediğiniz bir bölüm varsa elimden geldiğince yapmaya çalışırım.
program çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık şirketimizde ben dahil en az 20 kişi kullanmaktayız. ancak bu program üzerinde 3xSW+(Alpek-AER) kablo seçimi yapılamamaktadır ve her bölgede alpek için tepe kuvveti nötr'ün 8-10-12 katları olarak değişkenlik göstermekte bununla ilgili seçim yapma olasılığı koyabilirmisiniz? Ayrıca direkte bulunan her AG ve OG hatlar için ayrı ayrı kopma belirlemede (Ör. müşterek ile birlikte 6 adet hattın sadece 1 ve 4 no.lu hattında kopma yapılabilmeli) yapılamamaktadır. bunlar ile ilgili geliştirme yapabilirseniz çok daha iyi olacağını düşünüyorum. iyi çalışmalar dilerim. bunları şikayet olarak değilde öneri olarak düşünürseniz çok sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri