Direk Tepe Kuvveti Hesaplama Programı v2

direği açıortaya alarakmı hesap yapıyor, yoksa nihayete göremi hesap yapıyor?

merhabalar,

Yalovada Demir tipi 400kva trafo projesi çizdim. Fakat benden CER hesabı istiyorlar.
Bu cer hesabıyla ilgili yardımcı olabilecek bir arkadaş varmıdır acaba. Yarımdımcı olabilirseniz çok memnun olurum. iletişim [email protected]

Beton direk seçiminde neden sadece boyu 9,3 ve 11 olan direkleri hesaba kattınız ? diğer uzunluktaki direkler tercih edilmiyor mu?

Beton direk seçiminde neden sadece boyu 9,3 ve 11 olan direkleri hesaba kattınız ? diğer uzunluktaki direkler tercih edilmiyor mu?
Direk boyu olarak
9,3 metre olan Alçak Gerilimde Minimum dikilmesi gereken
11 metre olan Müşterek (AG ve OG) dikilmesi gereken
boylardır. Direk boy hesabı farklıdır. Zemin kod'u v.s. yerinde karar verilmesi daha doğru olacaktır.
Genelde AG'de branşman verilecekse 10 metre, Müşterek'te 12 veya 13 metre şeklinde kullanımlar vardır. Diğer uzunluklar ENH kapsamında kullanılmaktadır.

Arkadaşlar OG ENH cizimiyle alakali videolar varmı yardimci olumusunuz. Sahada epey tecrübe kazandım proje çizmeyi öğrenmek istiyorum

Bir soru!
Rüzgar Kuvveti Hakkinda!..

Direklerin tepe kuvvetleri rüzgârlı ve rüzgârsız tepe kuvvetleri olarak ikiye ayrılır. Rüzgârsız tepe kuvveti, rüzgârın esmediği durumda ve çoğu zaman -5°C ta buz yüklü durumda direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvvetidir. Rüzgârlı tepe kuvveti ise, rüzgâr esiyorken +5°C ta direğin dayanabileceği en büyük tepe kuvvetidir.

Betonarme Direk Hesabi Yapacagiz!..

Ruzgar Kuvveti olarak!.. Tepe Kuvvetine herhangi bir ruzgar kuvveti eklemeli miyiz?
Ya da
Sadece Tepe Kuvveti ile mi bouytlandir maliyiz?
Tesekkurler..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri