Dinamik frenleme

igitmez

Üye
şimdi 3 fazlı motorlarada frenleme yapmak için sargılar arasına doğru akım verilir ama kaç volt verilir bunun hesabı nasıl yapılır.lütfen yardımcı olurmususunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dinamik frenlemede temel mantık.... Motor sargılarından etikette yazan Nominal Akım değeri kadar DC akım uygulamaktır... Yani nominal akımı Üçgen 15 Amper yazan bir motorun sargılarından 15 A DC geçireceksin... Bu da DC voltajı ayarlamakla olur... U= IxR den I nominal akım R sargı direnci (ohmmetre ile ölçülür) örneğin etiket nominal akımı 15 A ve sargı direnci(eşdeğer çünkü motor üçgen veya yıldız bağlanır) 4 ohm ise U= 15x4 =60 V DC uygulanır... Kabaca böyle ...

Dinamik frenlemede basit bir mantık daha var. Motor çalışırken aniden çok bir kısa süre devir yönünün değiştirilmesi. Örneğin R,S,T fazlarıyla sağ yönde dönerken bir butona basın ve fazlar 1 sn için R,T,S pozisyonunu alsın. Eğer motorunuz tam olarak durmaz sa 1 sn yi arttırın. 2 adet zaman rölesi ve kontaktörlerle yapılabilir. Ben fabrikamızdaki Radyal matkap tezgahları Acil stop butonlarına yapmıştım ama elektronik ortamda şemasına sahip değilim. Acil Stop butonuna basıldığında motor aniden 0 momentine ulaşıyor. Eğer makineniz yada motorunuz çok yüksek güçle çalışmıyorsa herhangi bir zararıda olmayacaktır. Kolay gelsin

Arkadaşlar,
Dinamik frenleme artık tarih oldu.Eğer motor gücünüz çok yüksek değilse (Yüksek olması da önemli değil,sadece maliyet yükselir.) bir drive kullanın.ABB ACS140-300-600-800 veya Siemens micromaster MM420-430-440 gibi.Hem motor hızına müdahale edersiniz,hem ''DC'' frenleme yapabilirsiniz.Ayrıca bu cihazlarla enerji tasarrufu yapmanızda mümkün.
Kolay gelsin.

Kesinlikle yanılıyorsunuz Fluke.
1.Yeni nesil hiçbir drive aynı marka motor şartı aramaz.
2.Sadece Siemens drive eğer Siemens motor kullanırsanız size avantaj sağlar.
3.160 KW motoru süren bir ABB ACS800 fiyato 7500 Euro dur.
4.1.1-2 KW gibi motorlar için drive fiyatı 150-300 Euro arası değişir.
Daha fazla yardım gerekirse ben hazırım.
Sağlıcakla kalın.

Öncelikle basit tezgahlara (Radyal matkap, 3 Eksenli Freze, Pleyt matkabı, Su,Hava, Hidrolik pompaları etc.) ki bunlarında aniden durdurulması gerekebilir, Simodrive, Micromaster yada Abb gibi sürücü ünitelerinin konulması bana pek akıllıca gelmiyor. Ayrıca unutmayalımki Meslek liselerimizdeki elektronik öğrencilerimize hala 1980 lerde transistörlere geçişten sonra kullanımı kaldırılan lambalı diyotlar gösteriliyor. Yani bir öğrencinin yada bir meslektaşımızın her an dinamik frenleme kullanması gerekebilir. Çünkü tezgahlarımız eski, birçok firmalarda yatırım maliyeti yüzünden herşey Allah'a emanet gitmekte.

Ayrıca;

Az önce Siemens'in 2007 Hız kontrol cihazları fiyat listesini tekrar kontrol ettim (Simko tarafından hazırlanmıştır)

Aşağıda görüldüğü gibi bahsettiğiniz driver 18200 Eurodur. Saygılar.

No Motor Gücü(kW) Kasa Tipi Cihaz Tipi Fiyati (Euro/Adet) Seç
Sabit Moment Degisken Moment
1 110 R7 ACS800-04-0140-3 11600
2 132 R7 ACS800-04-0170-3 15500
3 160 R7 ACS800-04-0210-3 18200
4 200 R8 ACS800-04-0260-3 22000
5 250 R8 ACS800-04-0320-3 24900

Son düzenleme:
Sevgili Fluke, geciktiğim için kusura bakma,başka bir foruma mail atmışım sitenin bu kısmını bu akşam bulabidim.
Öncelikle okul vb. açıklamaların son derece doğru,malesef hala 1950 teknolojileri eğitimde ana kaynak.Fakat drive fiyatlarında yine bana söz hakkı doğmuş :
1-Drive sektörü çok rekabetli ve karmaşıktır.Nasıl bir drive alacağınızı bilmez ve drive üzerindeki komponentleri doğru seçmezseniz (Özellikle haberleşme ile alakalı) kazıklanırsınız.
2-Drive alımlarında şirket isim etkisi,ödeme şekli ve iskontolar önemli etkendir.
3-U/f karakterli,scalar veya torq kontrolü drive fiyatlarını etkiler.
Sonuç olarak benim önerdiğim fiyatlar yaklaşıktı,ama bu sefer kesin rakamlar vereceğim.
100 adet almayı düşündüğünüz 1 KW civarındaki drive :,
ABB ACS140 3 phase 1.1 KW sadece 230 Euro.
ABB ACS800-04-0016-3 11 KW 1032 Euro
ABB ACS800-04-0020-3 15 KW 1220 Euro
ABB ACS800-02-0260-3 200 KW 11750 Euro
Sonuç olarak liste böyle uzar gider.Sipariş aşamalarında yardımcı olabilir isteyen arkadaşların özel mailerine resmi teklifleride gönderebilirim.
Saygılar.
Not : Siemens drive kodları Micromaster-MM420-MM430-MM440-Snamic -Masterdrive gibidir.

arkadaşlar 3 fazlı asenkron motoru dinamik frenlemeyle ani olarak durdura bilirmiyim.
iyi çalışmalar

Tabi durdurabilirsin, DC voltajın hesabını arkadaş yukarıda anlatmış, DC gerilimin devrede kalma süresini bir zaman rölesi ile sağlıyorsun bu süre 1-4 sn olsun motor durmakta gecikiyorsa DC gerilimi biraz daha arttır.

ilave not: sürekli dur kalk olacaksa kullanacağın kontaktörü de bir büyük güçte kullanmanda fayda var.

Dinamik frenlemede basit bir mantık daha var. Motor çalışırken aniden çok bir kısa süre devir yönünün değiştirilmesi. Örneğin R,S,T fazlarıyla sağ yönde dönerken bir butona basın ve fazlar 1 sn için R,T,S pozisyonunu alsın. Eğer motorunuz tam olarak durmaz sa 1 sn yi arttırın. 2 adet zaman rölesi ve kontaktörlerle yapılabilir. Ben fabrikamızdaki Radyal matkap tezgahları Acil stop butonlarına yapmıştım ama elektronik ortamda şemasına sahip değilim. Acil Stop butonuna basıldığında motor aniden 0 momentine ulaşıyor. Eğer makineniz yada motorunuz çok yüksek güçle çalışmıyorsa herhangi bir zararıda olmayacaktır. Kolay gelsin

sayın furuke; mesajınızı yazdığınız tarih üzerine hayli zaman geçmiş, ben foruma fezerken yeni gördüm ve cevaplamadan geçemedim. Sizin bahsettiğiniz motor çalışırken ters yönde sargılara voltaj uygulamak dinamik frenleme değildir. bu söylediğiniz ani durdurmadır. 3 tip frenleme vardır;

1: Balatalı frenleme ( motor arka miline monte edilen balata ile durdurma)
2: Dinamik frenleme (motor sargılarına dc gerilim uygulayarak durdurma)
3: Ani durdurma (motor sargılarına kısa süre ters yönde voltaj uygulayarak durdurma.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri