Dim edilebilir balast sorunu (Floresan'lar pırpır ediyor)

aucar

Üye
Selam arkadaşlar.
Elimde bir adet osram quicktronic 1-10V dim edilebilir balast mevcut. Kendi elektronik dim sürücüsü mevcut fakat çok büyük ve çok karmaşık. Üzerinde kullanmayacağım birsürü teferruat var. Bunu led aydınlatma için kullandığım dim kontrol sürücü ile kontrol etmek istiyorum. Led sürücüm de 0-10V çıkışlı bir sürücü. Kontrol kısmında problem yok. %0 - %100 dimlemede başarılı oldum fakat tek problem %5 ten %40 a kadar ki kısımda floresanlar çok fazla pırpır yapıyor. kendi dim sürücüsünde bunu yapmıyor. Bunun için bir filtre tarzı birşeymi gerek li_? yada nasıl bir yol izlemeliyim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Eğer yanlış ise modaratör arkadaşlar taşırlarsa sevinirim.

Selam arkadaşlar.Elimde bir adet osram quicktronic 1-10V dim edilebilir balast mevcut. Kendi elektronik dim sürücüsü mevcut fakat çok büyük ve çok karmaşık. Üzerinde kullanmayacağım birsürü teferruat var. Bunu led aydınlatma için kullandığım dim kontrol sürücü ile kontrol etmek istiyorum. Led sürücüm de 0-10V çıkışlı bir sürücü. Kontrol kısmında problem yok. %0 - %100 dimlemede başarılı oldum fakat tek problem %5 ten %40 a kadar ki kısımda floresanlar çok fazla pırpır yapıyor. kendi dim sürücüsünde bunu yapmıyor. Bunun için bir filtre tarzı birşeymi gerek li_? yada nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim.[/QUOTE

Merhabalar.Flüoresan lambaların en düşük çalışma,elektrodun bu devam eden gaz arkını (Alçak basınçtaki bu civa buharı arkını) stabil kılma potansiyelinde kalması (Elektrot için en düşük ateşleme voltajı gibi) ile ledlerin en düşük voltajda dimmerlenebilirlik şartları bence çok farklıdır.Bence sorun tamamıyle de bundan kaynaklanmakta,yani flüoresan lambaların düşük voltajlarda ateşlenmesinin aksaması,kesik kesik yanması.Örneğin siz flüoresan lamba besleme voltajını o halde,yani lamba tam sönmüşken sıfırdan yanması için (Veyahut starterle yeniden ateşlenmesini sağlamak gibi) yeniden uygulasanız,% 40'a kadar kısılmış bu voltaj aralığında sıfırdan hiç yakamazsınız.Önceden yandığı için %100' den başlayıp sadece o kritik noktaya kadar (%40'a kadar) çok stabil olarak da yanıyor,o noktadan itibaren elektrotların ateşlenme eşik gerilimi çok düştüğü için,bu pır pırı (Kesikliği) yapıyor.Çocukluğumdam beri flüoresanlarla fazla haşır neşir olan birisi olarak benim yorumum yalnızca bu şekildedir.

Bir de led dimmerlemek maksadıyla yalnızca led lambalarla eşleştirilen bir led sürücünün (İkisi de ayni voltaj değerlerinde bir voltaj değerini dimmerleseler bile) bunu bir flüoresan lamba sürücüsünün yerine kullanmak doğru olamaz.Power ledlerin,smd ledlerin,şerit ledlerin,normal ledlerin,flüoresan lambaların elektronik balastlı sürücülerinin hepsinin de karekteristik ve kendine özel yapıları,dimmer olarak kullanılan lamba sürücülerinin (Kısıcıların,karartıcıların da) yine kendine ve yalnızca bir tek o lamba türünü sürmeye özel farklı bir yapıları mevcuttur.Birini diğeriin yerine kullanmak,örneğin bir opel corsa motoru yerine hyundai getz motorunu muadil olarak kullanmaya da çok benzer.(Benzetme de çok kibar olmadı biliyorum,ama konunun önemini tam olarak anlamanız için böyle ekstrem,çok da benzer olamayan,karşıt olan örnekleri vermek durumunda kaldım,kusura bakmayın) bence bu konuda bu kırpışmayı alan bir filtre olamaz.Asıl önemli olan gereken sürücüyü gereken yerde kullanmaktır kanımca.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Cevap için teşekkürler.
Aslında anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım.
Öncelikle şunu düzelteyeyim. Dimleyerekte olsa dediğiniz gibi belli bir eşik değerinin altına inmiyor. Yani datashit te yazana göre bu oran %80. 0 dan 100 e dediğim ise bu %80 lik dilim. sonrasında anahtar ile voltajı kesiliyor ve kapanıyor.
Balastın kendi dim kontrol ünitesini ölçtüğümde 1 ie 10V arasıda bir değer vererek dimleme yapıyor. Bunuda siz zaman giriyorsunuz mikroişlemci o zaman aralığında 1 den 10V a doğru arttırıyor.
Bendeki devreda aslında tam olarak aynı işi yapıyor. bir mikroişlemci zamana göre voltajı arttırıp kısıyor. Yani zaten led dimlemek için kendi tasarladığım bir devre.
Mantık ve devre çalışma şekli aynı. Tek problem bendeki devrede %5 ten %40 a kadarki kısımda pırpır yapması. Aslında kendi kontrol ünitesinde de pırpır yapıyor fakat bendeki kadar değil. Oda dediğiniz gibi belli bir eşik değerinden sonra yapıyor. Bende bendeki devredeki pırpırı tamamen kesmek değil, makul seviyeye indirmek. Yazarken aklıma gelen birşey daha. Acaba amper faktör olabilir mi_? Bendeki devrede 10V u üreten LM7810 mevcut. Acaba akımı yetmiyor olabilir mi_? Sabah birde akımı ölçerek kontrol edeyim. Fakat bu arada başka fikri olan var ise memnuniyetle dinleyebilirim.
Kısaca ben bu getz motorunu kullanmak istiyorum :)

Cevap için teşekkürler.
Aslında anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım.
Öncelikle şunu düzelteyeyim. Dimleyerekte olsa dediğiniz gibi belli bir eşik değerinin altına inmiyor. Yani datashit te yazana göre bu oran %80. 0 dan 100 e dediğim ise bu %80 lik dilim. sonrasında anahtar ile voltajı kesiliyor ve kapanıyor.
Balastın kendi dim kontrol ünitesini ölçtüğümde 1 ie 10V arasıda bir değer vererek dimleme yapıyor. Bunuda siz zaman giriyorsunuz mikroişlemci o zaman aralığında 1 den 10V a doğru arttırıyor.
Bendeki devreda aslında tam olarak aynı işi yapıyor. bir mikroişlemci zamana göre voltajı arttırıp kısıyor. Yani zaten led dimlemek için kendi tasarladığım bir devre.
Mantık ve devre çalışma şekli aynı. Tek problem bendeki devrede %5 ten %40 a kadarki kısımda pırpır yapması. Aslında kendi kontrol ünitesinde de pırpır yapıyor fakat bendeki kadar değil. Oda dediğiniz gibi belli bir eşik değerinden sonra yapıyor. Bende bendeki devredeki pırpırı tamamen kesmek değil, makul seviyeye indirmek. Yazarken aklıma gelen birşey daha. Acaba amper faktör olabilir mi_? Bendeki devrede 10V u üreten LM7810 mevcut. Acaba akımı yetmiyor olabilir mi_? Sabah birde akımı ölçerek kontrol edeyim. Fakat bu arada başka fikri olan var ise memnuniyetle dinleyebilirim.
Kısaca ben bu getz motorunu kullanmak istiyorum :)

Merhabalar.Tabiki o zaman bu durum değişiyor,kendi yaptğınız bu motoru (Pardon,yani mikroişlemcili dimmer kontrol devresini) getz arabada da mutlaka kullanmalısınız,işin şaka bir yanı olarak.;)

Bir de biliyorsunuz ki lm7810 net 1 amperi çok iyi bir soğutucuya bağlı iken verebilir.Trafodan gelen sekonder sargıda da emniyet için 2 kat daha fazla amper değeri (Yani ac kısmından doğrultucu bir köprüye girmeden önce net 2 amper ac. olmalıdır.) net olarak her zaman hazırda beklemelidir ki çıkışta regüleli 1 amper,10 volt dc. de çıkabilsin.Bu geçişlerde ayrı ayrı güç kayıpları vardır,bu yüzden bu sekonder çıkışı,dc.olarak çıkışta regüleli olarak alınacak amperin en az 2 katı olmak da zorundadır,eğer devrenin 1 amper veya ona çok yakın olan bir akım gereksinmesi sürekli olarak bulunuyorsa.Bu şart sağlanıp,7810'da iyi bir soğutucuya monteli ise,mikroişlemcinin 1 ampere yakın akım gereksinmesi max olarak talep edildiğinde bunu rahatlıkla karşılayacaktır.

7810'un fazla ısınıp soğumaması,ac.tarafından gelen sargının 2 amperi net vermemesi,çıkışta 1 amperin altında dc. alınıp da,bu da mikroişlemcili kontrol devresinin stabilitesi için çok da büyük önem taşıyorsa,dediğiniz gibi bu akım zaafiyeti (Eksikliği) dimmerdeki triyakın faz açılarının değiştirilmesinde bir olumsuzluğa da neden olabilir,kontrolü istenmeyen noktalara veya istenmeyen yüzdelik değerlere getirip kırpılmalara da neden olabilir.Böyle bir durum böyle bir varsayımı da oluşturabilir.Siz mikroişlemci kontrol devresinin 10 volt ve en az kaç amper akım çektiğini araştırıp,deneme yaparak,bunu ölçerek kesin olarak tespit edip,7810'un da en kötü şartta bile an az kaç amper veya miliamper verebildiğini ampermetre ile seri olarak bu devreyi bağlarken tam olarak görmeniz lazımdır.Bunları kesin netliğe kavuşturursanız,akımın şiddeti ile ilgili olabilecek bu türden olası bir sorunu da kolaylıkla çözümleyebilirsiniz sanıyorum.

Not:Smps veya herhangi bir regüleli güç kaynağından,tam çıkış akımı sınırında veya bir miktar fazla akım çekmenizde,çıkıştaki regüleli dc. çıkışında da doğru orantıda bir voltaj düşümü olur.Yani akım kullanımı,üretilen bu akımdan fazla olduğunda,bu akım çekiliminin bir ters fonksiyonu olarak (dV/dA) gerilim de düşer.Gerilimin düşmesi de sizin 0-10 volt dc. aralığında kontrolü sağlanan bu dimmer cihazında kontrolü güçleştirebilir,sapmalara da yine neden olabilir.Kolay gelsin.

Evet. Son durum şu şekilde.

Ben atmel mikroişlemci ile ürettiğim 5V PWM sinyali ile BC546 yı kontrol ediyorum. Bu şekilde de sinyal seviyesine göre 0-10V kontrol sağlamış oluyordum. Bunuda Balast için uyarladığımda minimum 1 V da kalacak şekilde ayarlamıştım ki balast 1-10V dim edilebiliyor diye. Yani %0 = 1V %100 = 10V şeklinde.

Balast datasheet : http://www.osram.cz/_global/pdf/Professional/ECG_&_LMS/ECG_for_FL_and_CFL/130T003GB.pdf

uzun araştırmalarım sonucunda bu işin bu şekilde yapılamayacağını öğrendim. yani olur ama pırpır yapması normalmiş. Buda PWM sinyalindeki darbeden kaynaklı.
Kaynak : [PARTLY SOLVED] T5 dimming using 0-10V - Arduino Forum

Kısaca belirteyim. İngilizcem yok. Çatpat google ne çevirdiyse okadar anladım.

Burada bu işin herhangi bir OP-AMP devre ile yapılacağı söylenmiş. Zaten başlıkta da kısmen çözüldü diyor.
Bende aşağıdaki devreyi yaptım bugün. (LM324N) Pırpır eskiye nazaran daha iyi sayılır ama hala yapıyor meret.

Şimdi bir diğer soru daha sormak istiyorum. Bu balast bilindiği gibi %80 oranında kontrol ediyor. Yani sıfıra geldiğinde birşekilde enerjininde kesilmesi gerek. Bunuda yine aynı OP-AMP devre ile yapma çalışıyorum. Bunun için
OP-AMP girişine 1V girildiğinde çıkışından 5V almam için direnç değerler nasıl hesaplanır. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlar ise çok sevinirim.
Bu şekilde devre % olduğunda röle açılır ve filo devreye girer. akşam da tam tersi %0 olur ve röle enerjiyi keser ve kapanır. yada başka fikri olan varsa oda olur. Her türlü fikre açığım.

LM324N Datasheet : http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm124-n.pdf

Yani kısaca motoru yerleştirdim de vites kutusu uymadı :) Oda olacak inşallah.

birde kendi kotrol ünitesinin içini açtığımda bir parça dikkatimi çekti.
PEAK P6AU-1205ELF

Bu tam olarak nedir acaba?
Datasheet ine baktığımda düşük dalgalanma ve gürültüden bahsetmiş. Acaba bu bir filtre görevi görüyor olabilir mi_?

Pwm çıkışına schmitt trigger bağlamayı den?

Pwm çıkışına schmitt trigger bağlamayı den?

Selam
Dediğiniz devreyi araştırdım. Fakat çok fazla şema çıkıyor arattırdığımda. Örnek bir şema önerebilirmisiniz_? Hangisi ne işi yapıyor tam anlayamadım.

Haklısınız birden fazla şekilde yapılabilir ent., tr., opamp. Devrenin amacı gelen düzensiz sinyali düzgün digital(0 ve 1) sinyale çevirmek şemada görüldüğü gibi. 555 li meşhur ent. tavsiye edeyim hem az malzameli hem de ucuz;)
555ex9.gif

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri