Dijital termostat takarken neye dikkat etmek gerekli

Bu riski sn. paskomya çok güzel izah ederek açıklamış, yani tüm DC devreler 12 volt girişinde ters bağlanma tehlikesine karşı; paralel ters bağlı diyot-cam sigorta veya elektronik sigorta destekli değilse ters kutupla bağlamada devreniz o zaman zarar görebilir, bu riske girmeyin. Çünkü bazen solar inverterlerde, laptop DC dişi jakı girişlerinde olası ters DC kutuplu beslemelerde, ters giriş koruması olmadığında bu kullanıcılar zarar görüp çok üzülüyor, bu konuda boşu boşuna üzülüp bir riske girmektense (bu konuda meşhur bir söz de vardır: " yüzlerce kere keseceğin kumaşını ölç, ama bir kerede doğru olan ölçümle kumaşını kesip biç" gibi) ölçümlerle iyice emin olunup - ve artıyı en doğru yerden girmeniz, bu konuda en risksiz olanı veya bu konuda en iyisi olur. Kolay gelsin. Başarılar..

Bak oğlum yanabilir de yanmayabilir de bu işer küçük olsun büyük olsun şakaya gelmez, taktın yanmadı ve şansına çalıştı, sevinirsin, taktın yanmadı kısa devre koruması yoksa yanar, elindeki malzemeden olursun. ben her şeyi 2 kere ölçerim hata payımı sıfıra indirmek için. en ucuzundan olsa bile bir ölçü aleti (avometre) al ölçmeyi hem ölçmeyi öğrenirsin, hem de bildiğin doğruyu doğrularsın hata da yapmamış olursun. şimdi ben desem kesik çizgili olan kablo artı sen de benim sözümle bağladın ve kartın yandı, adaptörü bilmiyorum nasıl böyle bilgi vereyim. evrensel olsa kırmızı-siyah o zaman kırmızı artıdır derim, beyaz ve kesik çizgili olan adaptörde nereden bileyim üreticinin hangisini artı hangisini eksi yaptığını? doğrusu ölçüm yapmaktır
Teşekkür ederim müsade ederseniz son bir soru sorayım kabloları tutturdugumuz sıktığımız vidalar var ya fotoğraf atmıştım onlara bı temas halinde elektrik çarpar mı sorduğum k1 k0 12V + gibi yelrerin bulunduğu 4 yer
16188466969858477782160258236721.jpg

Bu riski sn. paskomya çok güzel izah ederek açıklamış, yani tüm DC devreler 12 volt girişinde ters bağlanma tehlikesine karşı; paralel ters bağlı diyot-cam sigorta veya elektronik sigorta destekli değilse ters kutupla bağlamada devreniz o zaman zarar görebilir, bu riske girmeyin. Çünkü bazen solar inverterlerde, laptop DC dişi jakı girişlerinde ters DC beslemede, ters giriş koruması olmadığında bu kullanıcılar zarar görüp çok üzülüyor boşu boşuna üzülüp bir riske girmektense (bu konuda meşhur bir söz de vardır: " yüzlerce kere keseceğin kumaşını ölç, ama bir kere bu kumaşı kesip biç" gibi) ölçümlerle iyice emin olunup - ve artıyı en doğru yerden girmeniz en risksiz olanı veya bu konuda en iyisi olur. Kolay gelsin. Başarılar..
Çok teşekkür ederim denedim ama şans eseri hadi bismillah diyerek değil internetten biraz araştırdım tahminime göre taktım çalışmadı ikinci kez denedim yerlerini değiştirip şuan sorunsuz çalışıyor ama @paskomya abiye sorduğum gibi tek aklımda kalan o vida yerleri kutuda açık duruyor onlardan elektrik çarpar mı

çıplak olmasın bir birlerine değmesin yeter, kısa devre temas ile olur, oradaki voltaj DC 12 volt, sen çarpılmazsın ama kartın yanabilir

çıplak olmasın bir birlerine değmesin yeter, kısa devre temas ile olur, oradaki voltaj DC 12 volt, sen çarpılmazsın ama kartın yanabilir
220V ampulün girişi olduğu için korumuştum biraz teşekkürler

K1, K0 bu devrenin röle kontak 12 volt ampül çıkışı olup oraya ıslak elle, tornavida metal kısmına dokunup, örneğin o sırada devrede enerji varken pek vidalamayın, biraz çarpılırsınız. Bu devrede hiç enerji (elektrik) yokken bu vidalamayı bitirmiş olun. Bu lambayı 220 voltla anahtarlamıyor, sadece 12 voltu anahtarlıyor o röle, o yüzden ıslak, asitli, tuzlu, ellerle o klemens uçları biraz çarpabilir, ancak kuru ellerle olan temasta 12 voltta çarpamaz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri