Dijital Ses Kontrolü

Merhabalar. Konuyu doğru kategoriye açtığımdan emin değilim. Yanlış kategoride ise doğru kategoriye taşırsanız sevinirim.
Dijital ses işleme ile uğraşmaktayım. TDA7315 entegresi için bir yazılım yaptım.
Sistemi Arduino ile kontrol ediyorum, I2C üzerinden verileri TDA7315 entegresine gönderiyorum, ve aynı anda verileri bir LCD ekrana yazdırıyorum.
LCD olarak başlangıç için 4x20 karakter LCD kullanmaya karar verdim. LCD'yi de I2C üzerinden kontrol ediyorum.
Sistemi bir amplifikatörün girişine bağlayarak Volume, Bass, Treble, Mute ve Loudness kontrollerini yapabiliyorum.
Sistemi kurmak için entegrenin gelmesini bekliyorum. Entegre geldiği zaman konunun devamında video ile birlikte bir anlatım yapacağım.
Şu an sistemin baskı devresini çizmekteyim. Baskı devre bitince konunun devamına dosyayı eklerim. Burada gördüğüm, ve daha önceden tanıdığım bir hocam olan @Mr_YAMYAM hocamızdan da önerilerini bekliyorum.

Digital kontrol devreleri çoğunlukla iyi bir kontrol sağlayamazlar.
İyi bir kontrol sağlayabilen digital devrelerin tasarımı ise son derece karmaşık ve meşekkatlidir :D
Benim yardımcı olabileceğim tek husus ise, analog bir AUDIO devresinin temel tasarım prosedürleri ve ilgili hesaplamalarıdır.

Digital kontrol devreleri çoğunlukla iyi bir kontrol sağlayamazlar.
İyi bir kontrol sağlayabilen digital devrelerin tasarımı ise son derece karmaşık ve meşekkatlidir :D
Benim yardımcı olabileceğim tek husus ise, analog bir AUDIO devresinin temel tasarım prosedürleri ve ilgili hesaplamalarıdır.
Hocam ben zaten baskı devreyi çizeceğim, size sadece Grounding kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol etmek.

Hocam ben zaten baskı devreyi çizeceğim, size sadece Grounding kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol etmek.
PCB nin resmi ve varsa devre şeması iliştirildiğinde yapılan hataları elimden geldiğince anlatırım.

Devre Şeması:
qAlMXq.png

PCB:
gPAQW5.png

OUT ground dönüşü, in ground hattı üzerinden geçemez.
OUT akımı daima daha büyüktür. Bu akım giriş ground hattında parazitik etkilere ve ground loop oluşmasına sebebiyet verecektir.
Bu sebeple OUT gnd hattı hiçbir yere değip bulaşmadan sistem sıfır noktasına ulaştırılmalıdır.

OUT ground dönüşü, in ground hattı üzerinden geçemez.
OUT akımı daima daha büyüktür. Bu akım giriş ground hattında parazitik etkilere ve ground loop oluşmasına sebebiyet verecektir.
Bu sebeple OUT GND hattı hiçbir yere değip bulaşmadan sistem sıfır noktasına ulaştırılmalıdır.
Hocam başka hata var mı şu an?
vaLqN4.png

Şu an yok.
Ancak bazı tekniklerden bahsetmem gerekmektedir.
Bu teknikler özel bilgi birikimi gerektirmekte olup, anlayabilmen için mümkün mertebe basite indirgemeye çalışacağım.
Analog GR ile D-GND besleme devreleri çoğunlukla ayrı yapılmaktadır. Aynı beslemeden yapılsa bile ortak bir referans noktasında birleşebilirler ve bu birleşme noktasının toprağa göre toplam direnç değeri bu noktada oluşan gürültü seviyesinin belirlenmesini ifade eder ve hesaplanabilmesi karmaşık formüller ve hesaplamalar gerektirmektedir.
Bu yüzden D-GND için ayrı bir besleme kullanmakta isen bu hattı bu devrede başka bir yerle irtibatlayamazsın.
D-GND hattı kendi besleme devresi üzerinde oluşturulmuş D-GND sıfır noktası ile ilişkilidir.

Şu an yok.
Ancak bazı tekniklerden bahsetmem gerekmektedir.
Bu teknikler özel bilgi birikimi gerektirmekte olup, anlayabilmen için mümkün mertebe basite indirgemeye çalışacağım.
Analog GR ile D-GND besleme devreleri çoğunlukla ayrı yapılmaktadır. Aynı beslemeden yapılsa bile ortak bir referans noktasında birleşebilirler ve bu birleşme noktasının toprağa göre toplam direnç değeri bu noktada oluşan gürültü seviyesinin belirlenmesini ifade eder ve hesaplanabilmesi karmaşık formüller ve hesaplamalar gerektirmektedir.
Bu yüzden D-GND için ayrı bir besleme kullanmakta isen bu hattı bu devrede başka bir yerle irtibatlayamazsın.
D-GND hattı kendi besleme devresi üzerinde oluşturulmuş D-GND sıfır noktası ile ilişkilidir.
Hocam beslemesi aynı noktadan olacaktı, sıkıntılı mı olur ki?

Hocam beslemesi aynı noktadan olacaktı, sıkıntılı mı olur ki?
Bu aynı nokta esasen aynı nokta olamaz.
Bu noktanın belirlenmesi ve gerçek sıfır noktasına kadar olan direncinin hesaplanması gerekmektedir.
DİKKAT:
Bahsi geçen direnç sadece omik direnç olmayıp,...
Omik başta olmak üzere, endüktif ve hatta kapasitif direnç var ise ince ince hesaplanmalıdır.
10cm uzunluğunda bir bakır tel için bile mili ohmlar mertebesinde dirençler ve etkileri sözkonusudur.
Bu sebepledir ki konularımın içerisinde grounding tekniklerine değinirken en ideal yöntem olarak metal plakalı GROUND PLANE uygulamasını önermekteyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri