digital servolar

PIC_achu

Üye
slm arkadaşlar amatörüm
digital servolar hakkında bilgiye ihtiyacım var da
insanlık namına yardımcı olabilecek birileri var mı
acaba? teşekkürler

PIC_achu
[email protected]

Moderatör tarafında düzenlendi:
dijital servo demekle hitecin üretmiş olduğu hs5645 serisi servoları kast ediyorsan onlarda analog rc servo gibi 1ms,1,5ms ve 2ms duty lerle çalışmakta.ancak peryot 50 hz değil 300 hz.iyi çalışmalar.

kardeş ms duty cycle ı anladık ta periyot nasıl Hz oluyo onu anlamadım

peryotu yuanlış demişim frekans 300 hz

kardeş frekans 300 hz oluyorsa palsin periyodu küçülmez mi
yani 50 Hz de 20 ms 300 Hz çok küçük bi değer olur
yoksa aynı şekilde mi yine kontrol ediliyo ???
cevaplarsan sevinirim teşekkürler...

evet kesinlikle öyle peryot küçülüyor.
300hz olduğunda , analogda 20ms nin en az 18ms beklemede iken dijital servoda bunu ortadan kaldırmışlar.
ben kontrol ederken tek bir timer kullanarak kendi pwm mimi oluşturdum ve sonuç aldım. ayrıca bu motoru kullanarak ilk http://www.youtube.com/watch?v=59GBQxV5KSU robotunu yaptık.daha sonra motorları tekrar hs475 yaptım.

herkeze iyi çalışmalar .

gereksiz_41 ' Alıntı:
evet kesinlikle öyle peryot küçülüyor.
300hz olduğunda , analogda 20ms nin en az 18ms beklemede iken dijital servoda bunu ortadan kaldırmışlar.
ben kontrol ederken tek bir timer kullanarak kendi pwm mimi oluşturdum ve sonuç aldım. ayrıca bu motoru kullanarak ilk http://www.youtube.com/watch?v=59GBQxV5KSU robotunu yaptık.daha sonra motorları tekrar hs475 yaptım.

herkeze iyi çalışmalar .
robotunuz güzel olmuş peki kullandığınız servoların tam sağ tam sol pozisyonları kaç ms
bide her servo da bu değerler farklı oluyor bi katalog falan varmı her servo için bu değerlerin yazılı olduğu?

önceden bunu deneme yanılma yolu ile buluyorum. ama daha sonraları bir pot yardımı ile adc giriş kullanarak çok daha kolay olduğunu gördüm. genel algoritma ise şöyle. analog servo için benim peryodumun süresi 20ms. yani 50 hz. ben timeri 255 kesme yaptığında 20ms olacak şekilde ayarlıyorum. ve duty de 255 değişik noktada 0 a çekebiliyorum. aynı şey dijital servo dada geçerli tabiki. pot tan gelen bilgiyi ise 1023 e bölüp 40 la çarpıyorum. yani 5 volt varken penim analo girişe atadığım değer maksimum 40 oluyor. buda servonun en sol olma konumunun duty değerinden biraz fazla . ama kazanımım şu oluyor. ben potu çevirdikçe lcd ekranda servonun her konumu için duty değerini görüyorum.

kardeş verdiğin bilgiler için sağol ben de bunu merak ediyordum o zaman pic 16f628 ile bir servo darbe genişlik ölçücü yapayım kendime bitirince burada paylaşırım

16f628 le yapmaktansa analog girişi olan bir pic ile yaparsan daha kolay olur.çünki 16f628in analog girişi yok. denemelerin bittikten sonra 16f628 kullanabilirsin.sana iyi çalışöalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri